З набуттям чинності Закону №1009 (законопроект 3651-д) Уряд, місцеві державні адміністрації, органи місцевого самоврядування новостворених районів і громад буквально за три тижні мають прийняти дуже багато рішень, які дозволять з нового року розпочати новий етап розвитку країни – коли послуги, ресурси і відповідальна влада знаходяться максимально близько до людей – у громадах.
Про це, крім іншого, йшла мова в ході відкритого діалогу Уряду та місцевого самоврядування «Україні – сучасне європейське самоврядування!».
«Цей закон стосується впорядкування діяльності органів державної влади та місцевого самоврядування у зв’язку з утворенням нових районів. Ми говоримо про правонаступництво щодо майна, про права та обов’язки ліквідованих районних рад і про багато речей, які з цим пов’язані», — зауважив Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.
Голова Уряду нагадав, що головним завданням змін, які відбуваються в ході децентралізації, є максимальне наближення послуг до громадян.
«Ідеться, перш за все, про нові якісні послуги — оновлені лікарні, сучасні школи, цікаве та безпечне дозвілля. Важливо також не допустити жодного скорочення об’єктів соціальної інфраструктури», - сказав Денис Шмигаль.
«Закон передбачає, що районні ради зобов’язані передати у комунальну власність територіальних громад практично усі об’єкти, які були у спільній власності громад району», - зазначив Міністр розвитку громад та територій Олексій Чернишов. Він також нагадав, що змінами до Бюджетного кодексу більшість коштів, необхідних у тому числі і для утримання інфраструктури, з районного рівня вже передали на рівень громад.
За словами заступника Міністра розвитку громад і територій України В’ячеслава Негоди, усі, хто підтримує децентралізацію, мають бути зацікавлені, щоб громади отримали повноваження і ресурси, необхідні для надання послуг людям. «Цей перехід від радянської моделі самоврядування до сучасної української, безумовно, важкий для кожного учасника реформи – для голів та депутатів місцевих рад, працівників місцевих державних адміністрацій, для усіх, хто приймає рішення на місцях. Але ми спільно маємо зробити так, щоб зміни, які тривають нині в кожній громаді, не позначилися на якості послуг для людей. Ми за крок до того, щоб почати розбудовувати по-справжньому децентралізовану Україну. І зараз наш найцінніший ресурс – це час. Давайте використаємо його ефективно», - закликав В’ячеслав Негода.
Нагадаємо, Мінрегіон та експерти за підтримки Ради Європи підготували роз'яснення перших кроків новообраних місцевих рад та набір консультаційних матеріалів, які є ТУТ. Є також відповідні роз’яснення Асоціації міст України ТУТ.
Під час заходу на запитання учасників діалогу відповідали також представники Міністерства охорони здоров’я, Міністерства освіти та науки, Міністерства соціальної політики, Міністерства культури, а також народні депутати України.
Захід відбувся за підтримки Швейцарсько-українського проекту «Підтримка децентралізації в Україні» DESPRO.
Теги:
законопроекти обговорення В'ячеслав Негода Денис Шмигаль Олексій Чернишов
Джерело:
Прес-центр ініціативи «Децентралізація»
22 січня 2025
Відбулося перше засідання Координаційного...
У рамках центру також створено три основні робочі групи. Протягом засідання Віце-прем’єр-міністр з відновлення...
22 січня 2025
5 днів до завершення прийому заявок на партнерство по напряму «Відновлення на місцевому рівні»
5 днів до завершення прийому заявок на...
До 27 січня (включно) триває прийом заявок на партнерство зі шведсько-українською Програмою Polaris за напрямком...
22 січня 2025
Миттєвого переформатування громад не буде. Народний депутат закликав не сіяти паніку
Миттєвого переформатування громад не буде....
Народний депутат, голова підкомітету з питань адміністративно-територіального устрою Комітету Верховної Ради України...
22 січня 2025
Субвенція для професійного розвитку вчителів НУШ: ключові деталі
Субвенція для професійного розвитку вчителів...
У 2025 році на підвищення кваліфікації вчителів «Нової української школи» виділили 150 млн грн....