2 вересня учасники процесу розробки змін до Конституції України в частині децентралізації обговорили план заходів із завершення процесу внесення змін до Основного закону.
Головними питаннями зустрічі було визначення часових рамок процесу внесення змін до проекту Закону України “Про внесення змін до Конституції України (щодо децентралізації влади)” та визначення формату завершального етапу.
В обговоренні учасники брали до уваги:
Учасники погодили, що необхідно переглянути попередній план, оскільки є усвідомлення, що процедура внесення змін до КУ - багатоскладовий та довготривалий процес, а для того, щоб зміни були проголосовані навесні 2021 року, необхідно активізувати роботу, щоб вже на початку жовтня передати узгоджені пропозиції на опрацювання Конституційній комісії.
Для досягнення такої цілі було запропоновано та погоджено новий оптимізований формат роботи за темами, що потребують додаткового обговорення (укрупнення блоків питань, різні формати роботи з різними темами, розмежування етапів дослідження тем та пошуку рішення).
Також окрема увага приділена питанню публічності завершального етапу процесу. Оскільки відповідальність за остаточне погодження тексту поступово переходитиме до парламентарів, то процес має набувати більш офіційних та публічних рис, зокрема подальша робота буде відбуватиметься під егідою Комітету Верховної ради з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування. Важливо, що на цьому етапі в процес будуть більш залучені Офіс Президента, комітети, депутати фракцій Верховної Ради, адже саме останні будуть приймати рішення та голосувати на сесії.
Подальший план обговорень змін до Конституції включає два етапи в різних форматах.
Перший формат, так званий “акваріум” - це формат експертних обговорень, який дає можливість представити ідеї структуровано та порівняти пропозиції, проаналізувати, побачити слабкі, сильні сторони. До обговорень будуть залучені експерти-науковці, представники асоціацій, народні депутати, члени робочої групи з питань підготовки пропозицій щодо внесення змін до Конституції України Комісії з правової реформи при Президентові України, Мінрегіон, делегати від областей з регіонального туру. В такому форматі планується провести 3 заходи за наступними темами:
1. Управління в інтересах громади
2. Система місцевого самоврядування в державі:
3. Захист прав громади
Другий формат “Воркшоп” планується проводити за результатами всіх експертних дискусій «акваріумів» задля пошуку консенсусу після почутих різних варіантів. На цьому етапі передбачається проведення 2-денного заходу. До роботи на цьому етапі будуть залучені представники асоціацій місцевого самоврядування, члени Конституційної комісії, народні депутати та науковці (у якості радників).
Планується, що за результатами цих 2-х етапів обговорювані теми будуть узгоджені між зацікавленими сторонами та передані на опрацювання Конституційної комісії для формування передфінального тексту. Принципово важливою умовою для багатьох учасників процесу є доповнення тексту змін до КУ колонкою з аргументацією, чому саме прийняте те чи інше рішення, а також зазначення авторства, якщо зміна може бути виокремлена як авторська, тобто не є результатом формулювання всієї групи в процесі обговорення.
Анонси всіх заходів будуть публікуватися на офіційній сторінці Публічні консультації зміни до Конституції - через консенсус, а також офіційних ресурсах Комітету Верховної ради з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування.
У зустрічі брали участь:
Команда фасилітаторів:
Нагадуємо, що процес консультацій організовано за спільною ініціативою Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, Офісу Президента України, Міністерства розвитку громад та територій України.
З описом попередніх етапів роботи над змінами до Конституції України можна ознайомитись за посиланням.
Поділитися новиною:
18 листопада 2024
18 листопада - презентація результатів...
18 листопада з 12:30 до 13:30 відбудеться презентація результатів восьмого всеукраїнського...
18 листопада 2024
Вінниччина налагоджує партнерства зі Шведськими...
4-8 листопада делегація з Вінниччини працювала у Швеції. Цей візит став стартом для започаткування співпраці...
18 листопада 2024
Перші 25 громад стали партнерами програми Polaris
Перші 25 громад стали партнерами програми...
25 громад з 11 областей вже стали партнерками шведсько-української програми Polaris «Підтримка багаторівневого...
18 листопада 2024
Освітній маркер: що нового в освіті за жовтень
Освітній маркер: що нового в освіті за жовтень
У новому випуску «Освітнього маркера» від Швейцарсько-українського проєкту DECIDE - дайджест подій та рішень...