Напередодні важливого голосування у парламенті щодо створення і функціонування нових районів народні депутати мають усвідомлювати, що від їхнього голосу залежить, чи країна ще мінімум п’ять років буде в хаосі врядування чи ми нарешті створимо базу для розвитку децентралізованої сильної України.
Про це говорили учасники відкритого діалогу з місцевим самоврядуванням та громадськістю у форматі онлайн-конференції на тему: «Новий адмінтерустрій України: міфи і реальність».
«Можливо, не усі рішення з нового районування такі, які хотілося б особисто мені. Але по кожному з них відбувалися дискусії. І жодне рішення не було випадковим. Яким би оптимальним чи не оптимальним були конфігурації нових районі – це точно крок вперед. Провал голосування – стрибок назад, бо на руїнах того поділу, який є зараз, неможливо побудувати модерну державу», - сказав заступник Міністра розвитку громад та територій В’ячеслав Негода.
«Говорити про те, що ми створюємо нові райони і зовсім не думаємо і не говоримо про розподіл повноважень і ресурсів – неправильно. У Верховній Раді паралельно з постановою про ліквідацію і створення районів були зареєстровані проект змін до Бюджетного кодексу, який надає відповіді про розподіл ресурсів, а також урядовий законопроект про розмежування повноважень. Постанову про райони нам потрібно прийняти першою хоча б тому, що треба дотриматися термінів підготовки до місцевих виборів», - зазначив під час заходу народний депутат України, голова підкомітету з питань адміністративно-територіального устрою Віталій Безгін.
«Фактично, адміністративна реформа в Україні уже відбулася. Центральні органи виконавчої влади вже декілька років скорочують кількість своїх територіальних підрозділів і вони вже не корелюються з районним поділом. І з цим повна плутанина. Тому новий районний поділ з функціями координації державних органів влади на місцях потрібен. Це не має бути предметом дискусії», - вважає радник Міністра розвитку громад та територій Іван Лукеря.
У свою чергу народна депутатка України, членкиня депутатської групи “Довіра” Лариса Білозір розвінчала міф про те, що нові райони – це віддалення послуг від людей. «Усі послуги будуть надаватися в громадах. Ми готуємо вже до другого читання законопроект №2679, який передбачає, що у кожній громаді буде створений центр надання адміністративних послуг. Важливо, що через ці ЦНАП свої послуги зможуть і територіальні підрозділи центральних органів виконавчої влади. Тому їхати за якоюсь послугою у районний центр більше буде непотрібно», - сказала вона.
«Зараз звучать пропозиції, що спочатку треба було б визначитися, як функціонуватимуть усі галузі - освіта, медицина, соціальна сфера і так далі, - а потім вже переходити до реформи адмінтерустрою на субрегіональному рівні. Теоретично це звучить правильно. Але реалізувати на практиці - неможливо. Ніхто не хоче серйозно розглядати перспективи розвитку тих чи інших галузей в умовах нового адмінтерустрою до тих пір, поки новий устрій не стане реальністю. Це підтверджує мій досвід спілкування з представниками міністерств, які мали б вже принаймні розробити якісь концепції майбутніх змін. Здається, вони цього не роблять, бо просто не вірять у те, що нові райони таки будуть. І небезпідставно. За свою історію влада в Україні давала багато приводів сумніватися в тому, що здатна скрупульозно виконувати ухвалені плани. Тому цього тижня треба обов’язково приймати постанову про нові райони і починати організовувати в них органи виконавчої влади», - сказав голова правління Центру політико-правових реформ Ігор Коліушко.
Також представники уряду, парламенту та експерти відповідали на такі запитання учасників дискусії:
Більше – у відео:
Захід відбувся в рамках комунікації реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади за ініціативи Мінрегіону та Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування за партнерської підтримки Українського кризового медіа центру та програми USAID DOBRE.
Теги:
район В'ячеслав Негода Віталій Безгін Ігор Коліушко Іван Лукеря Лариса Білозір
Джерело:
Прес-центр ініціативи «Децентралізація»
22 січня 2025
Відбулося перше засідання Координаційного...
У рамках центру також створено три основні робочі групи. Протягом засідання Віце-прем’єр-міністр з відновлення...
22 січня 2025
5 днів до завершення прийому заявок на партнерство по напряму «Відновлення на місцевому рівні»
5 днів до завершення прийому заявок на...
До 27 січня (включно) триває прийом заявок на партнерство зі шведсько-українською Програмою Polaris за напрямком...
22 січня 2025
Миттєвого переформатування громад не буде. Народний депутат закликав не сіяти паніку
Миттєвого переформатування громад не буде....
Народний депутат, голова підкомітету з питань адміністративно-територіального устрою Комітету Верховної Ради України...
22 січня 2025
Субвенція для професійного розвитку вчителів НУШ: ключові деталі
Субвенція для професійного розвитку вчителів...
У 2025 році на підвищення кваліфікації вчителів «Нової української школи» виділили 150 млн грн....