Напередодні важливого голосування у парламенті щодо створення і функціонування нових районів народні депутати мають усвідомлювати, що від їхнього голосу залежить, чи країна ще мінімум п’ять років буде в хаосі врядування чи ми нарешті створимо базу для розвитку децентралізованої сильної України.
Про це говорили учасники відкритого діалогу з місцевим самоврядуванням та громадськістю у форматі онлайн-конференції на тему: «Новий адмінтерустрій України: міфи і реальність».
«Можливо, не усі рішення з нового районування такі, які хотілося б особисто мені. Але по кожному з них відбувалися дискусії. І жодне рішення не було випадковим. Яким би оптимальним чи не оптимальним були конфігурації нових районі – це точно крок вперед. Провал голосування – стрибок назад, бо на руїнах того поділу, який є зараз, неможливо побудувати модерну державу», - сказав заступник Міністра розвитку громад та територій В’ячеслав Негода.
«Говорити про те, що ми створюємо нові райони і зовсім не думаємо і не говоримо про розподіл повноважень і ресурсів – неправильно. У Верховній Раді паралельно з постановою про ліквідацію і створення районів були зареєстровані проект змін до Бюджетного кодексу, який надає відповіді про розподіл ресурсів, а також урядовий законопроект про розмежування повноважень. Постанову про райони нам потрібно прийняти першою хоча б тому, що треба дотриматися термінів підготовки до місцевих виборів», - зазначив під час заходу народний депутат України, голова підкомітету з питань адміністративно-територіального устрою Віталій Безгін.
«Фактично, адміністративна реформа в Україні уже відбулася. Центральні органи виконавчої влади вже декілька років скорочують кількість своїх територіальних підрозділів і вони вже не корелюються з районним поділом. І з цим повна плутанина. Тому новий районний поділ з функціями координації державних органів влади на місцях потрібен. Це не має бути предметом дискусії», - вважає радник Міністра розвитку громад та територій Іван Лукеря.
У свою чергу народна депутатка України, членкиня депутатської групи “Довіра” Лариса Білозір розвінчала міф про те, що нові райони – це віддалення послуг від людей. «Усі послуги будуть надаватися в громадах. Ми готуємо вже до другого читання законопроект №2679, який передбачає, що у кожній громаді буде створений центр надання адміністративних послуг. Важливо, що через ці ЦНАП свої послуги зможуть і територіальні підрозділи центральних органів виконавчої влади. Тому їхати за якоюсь послугою у районний центр більше буде непотрібно», - сказала вона.
«Зараз звучать пропозиції, що спочатку треба було б визначитися, як функціонуватимуть усі галузі - освіта, медицина, соціальна сфера і так далі, - а потім вже переходити до реформи адмінтерустрою на субрегіональному рівні. Теоретично це звучить правильно. Але реалізувати на практиці - неможливо. Ніхто не хоче серйозно розглядати перспективи розвитку тих чи інших галузей в умовах нового адмінтерустрою до тих пір, поки новий устрій не стане реальністю. Це підтверджує мій досвід спілкування з представниками міністерств, які мали б вже принаймні розробити якісь концепції майбутніх змін. Здається, вони цього не роблять, бо просто не вірять у те, що нові райони таки будуть. І небезпідставно. За свою історію влада в Україні давала багато приводів сумніватися в тому, що здатна скрупульозно виконувати ухвалені плани. Тому цього тижня треба обов’язково приймати постанову про нові райони і починати організовувати в них органи виконавчої влади», - сказав голова правління Центру політико-правових реформ Ігор Коліушко.
Також представники уряду, парламенту та експерти відповідали на такі запитання учасників дискусії:
Більше – у відео:
Захід відбувся в рамках комунікації реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади за ініціативи Мінрегіону та Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування за партнерської підтримки Українського кризового медіа центру та програми USAID DOBRE.
Теги:
район В'ячеслав Негода Віталій Безгін Ігор Коліушко Іван Лукеря Лариса Білозір
Джерело:
Прес-центр ініціативи «Децентралізація»
20 грудня 2024
Вакансія: Полісі Координатор/-ка (англ.)
Вакансія: Полісі Координатор/-ка (англ.)
Опис контексту SALAR International завершила свої поточні проєкти в Україні (DSP та PROSTO), які були...
20 грудня 2024
Ветеранська політика в громадах: як це працює та які можливості може використати місцева влада
Ветеранська політика в громадах: як це працює...
Після демобілізації, поранення, повернення додому, ветеранів та ветеранок зустрічають громади. За те, щоби військові...
20 грудня 2024
Набув чинності закон, який дозволяє комунальним підприємствам використовувати гуманітарну допомогу
Набув чинності закон, який дозволяє комунальним...
18 грудня 2024 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до статті 15 Закону України «Про гуманітарну...
20 грудня 2024
Як зміна механізму зарахування ПДФО вплине на бюджети територіальних громад - дослідження
Як зміна механізму зарахування ПДФО вплине на...
Дві третини доходів від ПДФО надходять до бюджетів тих громад, де люди працюють, а не живуть. Якщо змінити цю систему...