Наприкінці вересня в Затоці, що на Одещині, представники органів місцевого самоврядування — керівники районних та обласних рад, а також їхніх виконавчих апаратів — дискутували про майбутнє децентралізації, обговорювали необхідні кроки для успішного закінчення реформи. Подія відбувалася в рамках щорічної всеукраїнської наради-семінару УАРОР.
Після обговорення вони сформовали резолюцію, в якій містяться основні рекомендації районних та обласних рад Верховній Раді, Президенту і Кабінету Міністрів України, що стосуються продовження і завершення децентралізації.
Очевидно, що незворотність реформи органів місцевого самоврядування та територіальної організації влади гарантуватиметься її закріпленням в Основному Законі. Такі норми стануть фундаментом для нарощування необхідно нормативно-правової бази. І, як показує законотворча практика, цей є логічним, а найголовніше – зрозумілим усім сторонам процесу.
Тож представники органів місцевого самоврядування обласного та районного рівня у Резолюції= продовжують наполягають на внесенні змін до Конституції України в частині децентралізації. На їхню думку, ці зміни допоможуть закріпити формат адмінтерустрою громада-район-регіон, розмежувати повноваження у системі органів місцевого самоврядування та їх виконавчих органів різних рівнів та органів державної влади і місцевого самоврядування за принципом субсидіарності.
Також від конституційних змін представники районів та областей чекають переформатування місцевих державних адміністрацій в інститути префекта, а також утворення виконавчих органів при обласних та районних радах. Тільки так на регіональному і субрегіональному рівні може з’явитися справжнє самоврядування, в яке держава не втручається, а лише встановлює загальні правила, координує та наглядає за законністю.
Крім того, в резолюції йдеться, що зміни до Конституції мають закріпити належну матеріально-ресурсну базу функціонування органів місцевого самоврядування.
Одностайною є думка керівників районних та обласних рад з приводу того, що у 2020 році чергові місцеві вибори мають відбутися на новій правовій та територіальній основі громад та районів. Це, у першу чергу, дасть неабиякий поштовх реформі, та наблизить її до фінішу.
Для цього, крім змін до Конституції України в частині децентралізації владних повноважень, необхідно прийняти ряд важливих рішень:
Представники органів місцевого самоврядування обласного та районного рівня рекомендують завершити процес добровільного об’єднання громад. При цьому, як йдеться у Резолюції, важливо не забути про доступність надання послуг для людей та спроможність громад надавати більшість послуг населенню.
У резолюції йдеться, що після укрупнення районів районі ради повинні мати чіткі повноваження, зокрема:
Також керівників районних та обласних рад вважають за доцільне закріпити на рівні району повноваження щодо управління вторинною медициною та дорожнім господарством.
Представники органів місцевого самоврядування обласного та районного рівня пропонують закріпити на законодавчому рівні обов’язок громад співфінансувати об’єкти спільної власності територіальних громад, у тому числі заклади вторинної медичної допомоги, а також співфінансувати відповідні програми.
***
Отже, обрана влада у районах та областях цілком підтримує вектор країни на децентралізацію, бачить нові можливості в результаті успішного завершення реформи. Але при цьому представники районних та обласних рад пропонують центральній владі приймати зважені рішення, дослухатися до думки тих, хто впроваджуватиме ці рішення на місцях.
Матеріал підготовлений в рамках Проекту Української асоціації районних та обласних рад «Моделювання адміністративно-територіального устрою на субрегіональному рівні», що реалізовується за підтримки Програми Ради Європи «Децентралізація і реформа місцевого самоврядування в Україні».
23 січня 2025
27 січня - презентація результатів дослідження...
27 січня 2025 року о 16.00 в Києві презентують результати дослідження бачення представників органів місцевого...
23 січня 2025
«Згуртованість небайдужих: від ресурсів до...
У рамках другої дискусійної панелі форуму Національної обʼєднуючої платформи «Пліч-о-пліч: згуртовані громади» у...
23 січня 2025
«Єднання як фундамент відновлення»: як громади...
У рамках форуму Національної обʼєднуючої платформи «Пліч-о-пліч: згуртовані громади» у Києві відбулася дискусійна...
23 січня 2025
Субвенція для підтримки осіб з особливими освітніми потребами: особливості розподілу та використання
Субвенція для підтримки осіб з особливими...
У 2025 році, згідно з Постановою Уряду №1519, розподілятиметься субвенція для підтримки осіб з особливими освітніми...