03 березня 2024
Logo slogan

ЦНАП, «Вулик» і «Трембіта» – чого  і коли слід очікувати від їхньої взаємодії

 

Програма «U-LEAD з Європою» передбачає підтримку в створенні та модернізації  до 600 Центрів надання адміністративних послуг в Україні. Усі вони мають можливість підключитися до інформаційної системи «Вулик». Процес масового підключення центрів, який здійснює проект EGOV4UKRAINE, розпочинається вже цієї осені й триватиме до кінця 2020 року.

Отож важливо чітко розуміти можливості системи та перспективи роботи з нею.

«Вулик» спрoектовано для автоматизації мінімальних, базових потреб Центрів надання адміністративних послуг. Одна із «офіційних» назв системи  - Програмний комплекс ЦНАП.

«Вулик»  полегшує роботу з заявками,  забезпечує  можливість приймати та відправляти документи;  вести контроль за виконанням послуг за заявкою та формувати статистику надання адмінпослуг; вести довідники для їх повторного використання; зберігати в «хмарі» мінімального набору скан-копій документів (заяви, переліку документів, згоду на обробку персональних даних і результат виконання/відмови заяви). ПК сканує документи безпосередньо в електронну картку справи і так далі.

Тобто, система робить якіснішими та швидшими послуги для громадян, водночас  спрощує роботу адміністраторам ЦНАП.

 

 

У серпні 2018 - травні 2019 рр. систему протестовали в 10 центрах надання адміністративних послуг.  «Вулик» отримав гарні відгуки, водночас працівники пілотних ЦНАПів  допомогли розробникам удосконалити систему.

Знову ж - ті можливості, що їх отримують ЦНАП при підключенні до «Вулика»,  є  базовими.  Це як щойно придбаний смартфон, функції якого ви можете змінювати в подальшому. Тобто, «Вулик» має потенціал до розширення функціональних можливостей.

По-перше, в систему закладено можливості підключення модулів сторонніх розробників – тоді «Вулик» зможе працювати зі зчитувачами ідентифікаційних карток, реєстрами об’єднаних територіальних громад, електронною чергою та ін. Тобто, якщо повернутися до аналогії зі смартфоном, на нього можна встановлювати різні «додатки».

Друге - і дуже важливе – це можливість взаємодії з системою обміном даними «Трембіта».

Щодо цього в ЦНАП уже тепер виникає багато запитань і сподівань, і це не дивно. Адже перспективи доступу до реєстрів центральних органів виконавчої влади є дуже цікавими для центрів  та громад, де вони розташовані. Це відкриває великі можливості щодо асортименту, якості та швидкості послуг.

Тут важливо розуміти кілька речей.

Насамперед, функцію підключення до «Трембіти» «Вулик» має за замовчуванням. Однак поки це не означатиме одномоментний доступ ЦНАП до всіх або більшості державних реєстрів - тож варто утримуватися від завищених очікувань. 

Причина проста: для доступу ЦНАПу до реєстрів того чи іншого органу державної влади треба, аби цей орган (ну і його реєстри) був підключений до «Трембіти». А це поступовий процес, який триває зараз паралельно з процесом підключення ЦНАП до «Вулика».

Цей процес вимагає, насамперед, укладення угоди між кожним органом виконавчої влади (ОВВ) і Державним агентством з питань електронного урядування. Після цього починається технічна частина процесу, в результаті якої реєстри того чи іншого ОВВ стають доступними для взаємодії з «Трембітою» та можуть брати участь в обміні даними.

Відповідно, доступ до цих реєстрів отримує і ЦНАП, оснащений «Вуликом» та підключений до «Трембіти». Щоправда, певного вдосконалення потребує ще й теперішня нормативно-правова база – вона передбачає, що ЦНАП матиме підписувати договори про інформаційну взаємодію з кожним суб’єктом надання адмінпослуг, підключеним до «Трембіти». А це надто обтяжлива бюрократична процедура.

 

 

Станом на 1 вересня 2019 року, угоди про підключення до «Трембіти» уклали 33 органи виконавчої влади, з них підключено 7. Промислова взаємодія здійснюється між двома ОВВ - Державною службою України з лікарських засобів та контролю за наркотиками та Національною службою здоров’я України.

Що швидше йтиме процес підключення до «Трембіти» державних реєстрів та вирішення інших питань – то більше можливостей отримуватимуть ЦНАПи, підключені до системи «Вулик». Важливою при цьому є політична воля в органах виконавчої влади щодо створення сервісів взаємодії своїх реєстрів та їх підключення до  «Трембіти». Ну а ключовим є усвідомлення переваг, які несе пересічним громадянам добре налагоджена система обміну даними між різними ОВВ та між ними і ЦНАП.

Адже бігати мають дані, а не люди.

 

Теги:

адміністративні послуги

Джерело:

Поділитися новиною:

Читайте також:

02 березня 2024

5 березня на Конгресових слуханнях обговорять законопроєкт №4298 «Про місцеві державні адміністрації»

5 березня на Конгресових слуханнях обговорять...

5 березня об 11:00 розпочнуться Конгресові слухання на тему: Децентралізація. Законопроєкт № 4298 «Про місцеві...

01 березня 2024

Агенції регіонального розвитку Тернопільщини та Сумщини підписали грантові угоди з Проєктом UCORD

Агенції регіонального розвитку Тернопільщини та...

1 березня 2024 року у Києві агенції регіонального розвитку (АРР) Тернопільської та Сумської областей та...

01 березня 2024

Зарплати працівників ОМС не менше за мінімальну: депутати зареєстрували законопроект

Зарплати працівників ОМС не менше за...

Працівники органів місцевого самоврядування не можуть отримувати зарплати менші за мінімальну, тому народні депутати...

01 березня 2024

Депутати слухають громади: у Чернівцях обговорили законодавчі виклики щодо інституту старост

Депутати слухають громади: у Чернівцях...

28 лютого 2024 року у Чернівцях обговорили вдосконалення законодавства щодо інституту старост. У дискусії взяли...