Сосницька ОТГ розташована за 90 км від Чернігова. У 2017 році 15 населених пунктів вирішили об’єднатися. Сьогодні в громаді проживає 10 800 людей.
Про перші кроки у розвитку туризму та важливість енергозбереження розповів у проєкті УКМЦ-DOBRE “Речники громад” голова Сосницької ОТГ Чернігівської області Андрій Портний.
Андрій Портний очолює місцеву раду із 2015 року. У 2017 пройшов вибори знову – тепер на посаду голови об’єднаної громади. На відміну від деяких очільників рад, які гальмують об’єднання через страх втратити посаду, Андрій Портний відповідає однозначно:
“Посада – це ж не мета. Це інструмент, завдяки якому ти можеш щось змінювати або не змінювати – отримувати зарплату і чекати наступних виборів. Я корінний житель свого міста, я тут народився і хочу тут жити. У 2015 році я хотів принести зміни в громаду. Адже відчував, що довгий час у нас був застій кадрів і він призводив до того, що місто не розвивалося, воно помирало прямо на моїх очах”.
Із 26 депутатських крісел у 2015 році 16 місць зайняли безпартійні народні обранці.
“Лідери місцевого самоврядування не можуть бути заручниками політичних партій, їхніх програм. Не можуть бути залежними від політичної партії, адже повинні працювати для громади. Люди обирають депутатів, яких знають особисто”.
Майже 90% Сосницької громади – приватний сектор. Також є 42 багатоквартирних будинки, 10 з яких – об’єднані в ОСББ.
“Ми не гралася в популізм. Ми відразу пояснили людям, що житло багатоквартирне – це ваша власність. Несіть за неї відповідальність таку ж, яку люди несуть за приватний будинок. Ніхто з власників приватних будинків не біжить в міську раду “відремонтуйте нам дах”. Неприємно було, але зараз я бачу: почався процес розуміння того, що люди мають дбати про свою власність. Ми допомагаємо, але ви маєте взяти відповідальність”.
Це мотивує людей об’єднуватися в ОСББ, щоб спільно дбати про свої будинки.
Сосниця – старовинне селище, перша згадка про яке датується 1234 роком. Із 1803 до 1830 року тривало перепланування поселення. Особливістю Сосниці є чітка перпендикулярність вулиць – усі вулиці перетинаються під прямим кутом і майже з кожного перехрестя видно край міста, адже воно досить компактне.
Сосниця – батьківщина класика світового кінематографу Олександра Довженка. Тут є музей-садиба, яку щорічно відвідують 28 тисяч гостей. Андрій Портний каже, що зараз у них два виклики: треба дати туристу можливість пообідати і переночувати. Думають про готель із тематичними кімнатами, стилізованими під фільми. Для цього шукають інвестора.
Поки що громада не проводить масштабну промоакцію, адже, на думку голови ОТГ, треба створити відповідну інфраструктуру, а потім уже – запрошувати туристів.
“Без інфраструктури, без послуг ми не можемо запрошувати туристів. Туризм – це індустрія, яка має приносити дохід громаді, дохід людям, які живуть на цій території. Запускати рекламу громади не маючи інфраструктури – дорога в нікуди. Люди приїдуть один раз і більше не повернуться. Треба, щоб був готель. Щоб людина могла поселитися і мати цивілізовані умови для відпочинку. Треба, щоб було кафе чи ресторан, де можна поїсти. До того ж треба дати туристу 5-7 варіантів, як і де провести час”.
Із метою економії ресурсів 2016 у Сосниці запровадили енергомоніторинг та енергоменеджмент. Ввели посаду енергоменеджера, закупили спеціальну програму, щоб робити зрізи та графіки. Щоденно менеджер отримує показники лічильників із усіх установ, аналізує витрати, визначає, в який період доби є втрати, перевантаження. Також менеджер готує пропозиції покращення, на відповідальних осіб, які є в кожній установі, накладає санкції за неефективну роботу.
“Коли течуть крани, протікає водогін і до цього немає нікому діла, то ми втрачаємо величезний ресурс. На глобальному рівні: ми в шалених кількостях витрачаємо воду, а в багатьох країнах її просто немає, – каже Андрій Портний, – Маючи обмежений ресурс, треба працювати над тим, щоб його економити і ефективно використовувати”.
Важливість та результативність такого моніторингу побачили відразу. Після об’єднання громада приймала великий навчальний заклад – гімназію.
“Заклад “витрачав” 25 кубів води в день. Уявіть собі, за обсягом це середнього розміру басейн. Після енергомоніторингу витрати зменшили до 2-3 кубів. Загалом по громаді вдалося заощадити 10% ресурсів”.
Цього року у Сосницькій ОТГ починають утеплювати комунальні будівлі. Завдяки Державному фонду регіонального розвитку утеплять перший із 5 садочків.
“Це треба було би зробити першим пунктом, але тільки зараз, після об’єднання, у нас з’явилася така можливість, – каже Андрій Портний, – Мені здається, найкраща мотивація до енергозбереження – це високі тарифи. Якщо ми не граємося в популізм, то розуміємо, що енергія – це те, що виробляється і це затратне виробництво”.
Сосниця приєдналася до ініціативи “Угода Мерів”, яка передбачає збереження ресурсів і зменшення викидів парникових газів в атмосферу. Також стали учасниками Асоціації “Енергоефективні міста України”, де можуть переймати кращі практики з енергоефективності.
Теги:
Область:
Чернігівська областьГромади:
Сосницька селищна об’єднана територіальна громада Сосницька територіальна громадаДжерело:
Український кризовий медіа-центр
Поділитися новиною:
18 листопада 2024
Освітній маркер: що нового в освіті за жовтень
Освітній маркер: що нового в освіті за жовтень
У новому випуску «Освітнього маркера» від Швейцарсько-українського проєкту DECIDE - дайджест подій та рішень...
15 листопада 2024
Шведський Бурльов та український Златопіль — міста-побратими
Шведський Бурльов та український Златопіль —...
Місто Златопіль - центр Певомайської громади на Харківщині, та шведський муніципалітет Бурльов познайомилися завдяки...
15 листопада 2024
Про особливості звільнення працівника з ініціативи роботодавця розповіли експерти U-LEAD з Європою
Про особливості звільнення працівника з...
Програма «U-LEAD з Європою» провела захід для представників громад, присвячений правовим аспектам звільнення...
15 листопада 2024
«Муніципальна няня»: тепер ВПО та жителі...
«Муніципальна няня» — це послуга догляду за дитиною до досягнення 3-річного віку (або 6-річного віку у визначених...