Підволочиська громада на Тернопільщині пішла на вибори у жовтні 2015 року. 23 населених пункти вирішили об’єднатися в одну громаду, сьогодні на території ОТГ проживає майже 20 тисяч людей.
Чи не пошкодували люди про об’єднання та який інвестор потрібен громаді розповів голова Підволочиської селищної об’єднаної громади Віталій Дацко.
Віталій Дацко був селищним головою Підволочиська із 2010 року. Коли почалася децентралізація, саме він із командою ініціював об’єднання. Проте в лютому 2015-го його мобілізували, тож він пішов захищати східний кордон України.
“Я не міг не піти, як і будь-хто на моєму місці. Ми вирішували всі питання по телефону, під час ротацій. Вибори у громаді відбулися в жовтні 2015 року, а я ще дослужував до квітня 2016-го. Але завдяки команді, заступникам, депутатам наша громада не тільки не втратила, а і встигла багато чого зробити за цей час”, – згадує Віталій Дацко.
Улітку 2016-го громада почала готувати стратегію розвитку, проте, за словами Віталія Дацка, на той час у них було замало досвіду роботи в нових умовах. Тож цей процес відклали. Згодом Підволочиська ОТГ стала партнером програми USAID DOBRE, і почала готувати документ вже з допомогою спеціалістів. Пріоритетами стратегії визначили наближення послуг до людей, економічний розвиток громади та покращення дорожньої інфраструктури та навколишнього середовища.
Зараз у громаді відкрили свій Центр надання адміністративних послуг, а також працюють над створенням мобільного ЦНАПу, який зможе виїжджати в села. Проте у кожному старостаті працює діловод, який може проконсультувати людину на місці, і їй не доведеться щоразу далеко їхати.
Підволочиська громада утворилася на місці колишнього районного центру. Відповідно, отримала у спадок багато соціальних об’єктів, більшість з яких потребували ремонту. За перших декілька років роботи громада змогла оновити приміщення шкіл, закупити потрібне обладнання. Деякі сільські школи, де навчалося менше 10 дітей, довелося закрити. Проте, за словами голови громади, шкільні автобуси возять дітей до більш потужних навчальних закладів. Також голова громади розповідає, що завдяки оновленню позашкілля, побільшало дітей у музичних, художніх та спортивних школах.
“Приємно бачити, що збільшується кількість дітей, які займаються позашкіллям. Ці діти перемагають не тільки в українських конкурсах, а і міжнародних. Звісно, не всі будуть професійними спортсменами, музикантами. Але зараз їм важливо отримати цей початковий рівень і розуміти, що вони мали цікаве дитинство, могли спробувати різні речі, самореалізуватися”, – каже Віталій Дацко.
Голова громади говорить, що завдяки децентралізації, вони отримали бюджетну самостійність і право напряму працювати з інвесторами та підприємцями. Від цього залежить і наповнення бюджету, і оптимальне використання коштів. До того ж, тепер громада може шукати підтримки у партнерів, адже має власні кошти для спільної реалізації проектів.
“Ми отримали бюджетну самостійність – можемо планувати, прогнозувати, бачити перспективи. Раніше ми мали податки, яких ледве залишалося на зарплати. Зараз ми можемо втілювати проекти. Наприклад, зараз готуємо проект із очисних споруд та оновлення водогону. Своїх коштів у нас, звісно, не вистачить, але ми можемо звернутися по допомогу, залучити субвенцію. Якби у нас не було своїх коштів, ми б не могли цього зробити. Завдяки тому, що нам передали повноваження, ми можемо працювати з інвесторами, з підприємцями. Можемо говорити, що безпосередньо ми за це відповідаємо”.
За словами Віталія Дацка, вони працюють з інвесторами і вже мають певні успіхи
“Зараз головне – це економічне місце громад. Бо якщо будуть кошти, податки – можна зробити і світло, і дороги, і водогони. Дуже важливо залучити інвестиції. Сьогодні в нашій громаді будуються тваринницькі комплекси, теплиці, створюються кооперативи, будуються нові магазини, кафе готелі. Так, їх поки що мало. Але поступово в громаду йде економічна міць. Це роблять наші люди – і вони, і їхні діти залишаються тут жити”.
Також Віталій Дацко вважає, що найцінніший для їхньої громади – середній бізнес.
“Усі хочуть закордонних інвесторів, а нам, можливо, треба українських. Вони, може, менш потужні, але вони є наші і можуть працювати ефективніше, вони розуміють наше законодавство. На мою думку, економічна потужність громади будується на малих і середніх підприємствах. Це основа в Європі, і так само в нас. Невеликі підприємства (до 50 працюючих), які постійно будуть створювати продукти і будуть більш мобільні, більш пристосовані до економічних потреб, зможуть змінюватися. Звісно, ми не відмовляємось від закордонних. Ми йдемо назустріч усім, аби тільки створювалися робочі місця”.
Реформа – на часі, – вважає голова Підволочиської громади. Адже саме передача влади і повноважень на місця допомогає розбудувати сильну державу.
“Реформи треба робити тоді, коли вбачається необхідність. І не боятися брати на себе відповідальність. Реформу з децентралізації треба завершувати. Тому що коли на одній території працює три органи (районна державна адміністрація, районна рада та об’єднана територіальна громада) – це не правильно. Треба обов’язково розмежувати повноваження між громадами та РДА. Якщо децентралізація буде завершена успішно, це допоможе завершенню війни. Кожна громада сама по собі сильна, і вони будують сильну державу”, – підсумовує голова Підволочиської об’єднаної громади на Тернопільщині Віталій Дацко.
Теги:
Область:
Тернопільська областьГромади:
Підволочиська селищна об’єднана територіальна громада Підволочиська територіальна громадаДжерело:
Український кризовий медіа-центр
17 січня 2025
Стратегічна сесія: порядок та умови проведення
Стратегічна сесія: порядок та умови проведення
Стратегічна сесія – важливий етап у процесі складання завдання для комплексного плану. Це обов’язковий публічний...
17 січня 2025
Тернопільська ОВА та Програма Polaris...
Представники Програми Polaris провели зустріч із керівництвом Тернопільської обласної військової адміністрації:...
17 січня 2025
UCORD та європейський менторинг: як українські агенції регіонального розвитку стають сильнішими
UCORD та європейський менторинг: як українські...
Одним із напрямів інституційної підтримки, яку надає проєкт UCORD агенціям регіонального розвитку (АРР) у...
17 січня 2025
Комісії ради: від ідеї до інструменту ефективного управління
Комісії ради: від ідеї до інструменту...
Комісії ради — це, так би мовити, серце місцевого самоврядування, інструмент, що дозволяє депутатам детально вивчати...