Децентралізація є найуспішнішою реформою в Україні. Її результат визнається як населенням України так і міжнародними партнерами. Про це під час Третьої Міжнародної конференції з питань реформ в Україні, яка проходить у Канаді, заявив Віце-прем’єр-міністр – Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Геннадій Зубко.
Міністерка закордонних справ Канади Христя Фріланд під час відкриття конференції зазначила: «За останні 5 років Україна зробила більше змін та реформ, ніж робилося всі 23 роки Незалежності країни. Ці зміни мають бути продовжені».
«Деякі ключові моменти, які віддзеркалюють наші результати за останні роки – реформа, в першу чергу, змінила систему управління. Наразі створено 920 об’єднаних територіальних громад, які мають свої чіткі обов’язки, фінанси і повноваження. Спроможні громади покривають 45% території України, там мешкає майже 70% населення. І сьогодні в Торонто з нами 40 успішних лідерів ОТГ, які в майбутньому ще займуть свої місця в парламенті», — наголосив Геннадій Зубко.
Віце-прем’єр-міністр підкреслив, що окремо до успіхів децентралізації необхідно віднести і щорічне зростання місцевих бюджетів. Протягом 2014-2019 років – вони зросли у 4 рази, до майже 240 млрд грн. «Це величезні кошти, які отримали місцеві бюджети за майже 5 років реалізації реформи. Це справжня децентралізація. Це ривок у протидії корупції. За ці роки зросла також у 4 рази і державна підтримка. У 2014 році ми спрямували на місцевий рівень тільки 500 млн грн, у 2019 році – ця цифра сягнула 40 млрд грн», — розповів Зубко.
За словами урядовця, децентралізація – це справді зміна і нова стратегія створення регіональних громад. «Наша команда ставила ключове завдання – надати поштовх розвитку людського потенціалу. Чимало учасників конференції говорили про людський капітал, потенціал, зміни в адміністративному управлінні, наданні послуг тощо, але саме ці люди змінюють Україну сьогодні і зараз! На місцях наразі впроваджується 12 тисяч нових проектів, нових стандартів. Розроблена дорожня карта щодо Горизонту 2020 року», — пояснив Зубко.
Серед проблемних питань, він назвав невирішеним питання щодо зміни адміністративно-територіального устрою України, конфлікт на субрегіональному рівні. «Ми маємо надати нові ролі місцевим адміністраціям в наданні послуг. І ключовим у цьому питанні має стати внесення новим парламентом змін до Конституції в частині децентралізації. Серед пріоритетних змін: створення нової системи префектів, які виконуватимуть наглядову функцію на місцях. Проект змін до Конституції складається всього з 5 сторінок або 133 кБ інформації в одному файлі. Але результат від них буде неймовірний для України», — підкреслив Зубко.
За словами урядовця, для підтримки змін в Конституцію вже зібралась ціла команда: експерти, міжнародники, країни Європи, США та Канада. Він подякував Єврокомісії, німецьким колегам за підтримку України у впровадженні реформи. «Україна впроваджує сьогодні найкращі зразки і передові досягнення, які ведуть до успіху реформ – у сфері електронних послуг з Естонії, енергетики зі Швеції, адміністративні послуги з Польщі. І для нас не важливі тільки фінанси, ми прагнемо отримати кращий передовий досвід. Таким чином кожна укрупнена громада отримає можливості для покращення свого бізнес-клімату і відповідно розвитку інфраструктури. «Вікно можливостей» для України зовсім невелике. У 2020 році в країні відбудуться місцеві вибори і для нас вони означають необхідність завершити перші етапи створення підґрунтя для ОТГ. Ми відчуваємо певний саботаж в 19 районах України, які не створили жодної ОТГ. Тому, для країни є дуже важливими внесення змін в Конституцію в частині децентралізації, підтримка міжнародних партнерів і зусилля всіх сторін, в комплексі вони направлені на ключову ціль – розвиток людського потенціалу», — наголосив Зубко. Віце-прем’єр-міністр навів приклад патріотичної Новопсковської ОТГ, створеної в Луганській області Вадимом Гаєвим, наголосивши, що такі приклади надихають і об’єднують Україну.
У свою чергу Уповноважений Уряду Німеччини Георг Мільбрадт, підкреслюючи, що децентралізація є успішною і зміцнює країну зазначив: «Децентралізація – це вірус, який підриває вашого східного сусіда — Росію».
Поділитися новиною:
18 листопада 2024
«Кластери Відродження» - конкурс грантів від...
Проєкт UCORD оголосив конкурс грантів «Кластери Відродження», спрямований на підтримку культурних партнерських...
18 листопада 2024
18 листопада - презентація результатів...
18 листопада з 12:30 до 13:30 відбудеться презентація результатів восьмого всеукраїнського...
18 листопада 2024
Вінниччина налагоджує партнерства зі Шведськими...
4-8 листопада делегація з Вінниччини працювала у Швеції. Цей візит став стартом для започаткування співпраці...
18 листопада 2024
Перші 25 громад стали партнерами програми Polaris
Перші 25 громад стали партнерами програми...
25 громад з 11 областей вже стали партнерками шведсько-української програми Polaris «Підтримка багаторівневого...