Зупинити процес децентралізації, об’єднання громад і запровадження в них нових можливостей розвитку територій – неприпустимо. Про це сказав Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман під час наради з питань прискорення процесу добровільного об’єднання територіальних громад.
Понад 200 населених пунктів – переважно районних центрів, міст районного значення та селищ міського типу – є потенційними центрами об’єднаних громад. Проте вони поки не долучені до процесів об’єднання. Нерідко – через відсутність перспективних планів та пряму протидію керівників місцевих державних адміністрацій. Як наслідок – понад 2,6 млн осіб не можуть повною мірою скористатися можливостями реформи і отримати нову якість послуг, яка вже панує у спроможних і фінансово забезпечених ОТГ.
«Ми розуміємо, що треба йти далі, продовжувати реформу, робити її незворотною. Треба зробити низку кроків. Це дасть можливість забезпечити безповоротність змін і забезпечити успіх. Мета – створити повноцінні спроможні громади по всій країні, – сказав Володимир Гройсман. – Повнота повноважень і ресурсів має бути на рівні громад».
Глава Уряду нагадав, що запропоновані Урядом рішення дадуть можливість протягом 2020 року сформувати мережу об’єднаних громад і дати можливість людям повноцінно мобілізувати ресурси і приймати рішення.
Серед таких рішень – модернізація функцій районних рад у бік перетворення на виконавчі комітети. Далі – надання статусу ОТГ районним містам. «Ми вважаємо доцільним з 1 січня 2020 року і до січня 2021 року надати районним центрам статус об’єднаних громад – разом з повноваженнями і ресурсами. Це дасть їм можливість протестувати систему, отримати досвід», – сказав Володимир Гройсман.
Окреме питання – пріоритетний перерозподіл коштів ДФРР на районні центри і міста районного значення. Обсяг ресурсів – близько 3 млрд грн. «Це посилить можливості райцентрів, укріпить їхню фінансову спроможність. А вже люди на місцях вирішать, куди направити гроші, – додав Володимир Гройсман. – Зупинити процеси децентралізації – неприпустимо».
Також під час наради обговорили необхідність змінити Конституцію, щоб зробити децентралізацію незворотною.
Основні напрями змін до Конституції, визначені Урядом і запропоновані до обговорення, наступні: закріплення чіткої системи адміністративно-територіального устрою, закріплення ефективної системи місцевого самоврядування, гарантування матеріальної та фінансової основи місцевого самоврядування та запровадження інституту префекта як інструмента контролю з боку держави.
Окрім того, пропонується закріпити трирівневу систему адміністративно-територіального устрою: громада, район (сукупність громад), регіон (область) та особливий статус для Києва і Севастополя. При цьому Ради громад стають представницькими органами місцевого самоврядування базового рівня з однаковим статусом та повноваженнями. Районні та обласні ради представляють спільні інтереси територіальних громад, району, області. На рівні районних та обласних рад створюються свої виконавчі органи – виконавчі комітети.
Фінансову спроможність громад так само пропонується закріпити в Конституції шляхом створення дворівневої системи взаємовідносин державного бюджету з місцевими бюджетами. Така форма відносин вже зарекомендувала себе: протягом лише 2015-2017 рр. укрупнено більше 3 100 місцевих бюджетів в 665 бюджетів об’єднаних територіальних громад, які перейшли на прямі взаємовідносини з державним бюджетом та безпосередньо отримують міжбюджетні трансферти.
Приєднані зображення:
Теги:
Володимир Гройсман Конституція створення спроможних громад
Джерело:
Урядовий портал
13 січня 2025
У Камʼянці-Подільському відбулася шоста стратегічна сесія щодо розвитку громад та регіонів
У Камʼянці-Подільському відбулася шоста...
Основна тема зустрічі – стратегічне планування для Хмельницької, Тернопільської, Івано-Франківської та Чернівецької...
13 січня 2025
На своєму місці. Випуск 5. Нікольська громада втратила територію, але не віру в перемогу
На своєму місці. Випуск 5. Нікольська громада...
В цьому випуску «На своєму місці» - про Нікольську територіальну громада Маріупольського району Донецької області. З...
13 січня 2025
Актуальні питання складання розпорядниками...
На початку нового 2025 бюджетного року розпорядники коштів місцевих бюджетів традиційно складатимуть річну фінансову...
13 січня 2025
Національний проєкт «Пліч-о-пліч»: Василівська...
Загальнонаціональний проєкт «Пліч-о-пліч: згуртовані громади» об’єднав Василівку та Хотин. Керівники міських громад...