Автор: Олександр Врублевський, експерт-консультант проекту DESPRO з питань діяльності старост та співробітництва територіальних громад
Дискусії на Форумі старост засвідчили, що в деяких об’єднаних громадах такий інструмент місцевої демократії як місцева ініціатива досі залишається неврегульованим. Причина банальна – рада ОТГ ще не визначила процедуру місцевої ініціативи в окремому локальному нормативному акті та не прописала в статуті громади. В окремих громадах місцеву ініціативу не врегульовують роками. Це означає, що мешканці цих громад позбавлені можливості повноцінно реалізовувати своє законне право на участь у місцевому самоврядуванні шляхом ініціювання розгляду радою ОТГ питань місцевого значення в порядку місцевої ініціативи. Що може зробити староста, аби в громаді місцеві ініціативи отримали належне нормативне врегулювання, - поговоримо у цій статті.
Стосовно місцевої ініціативи як інструменту місцевої демократії чинний Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» (стаття 9) закріпив декілька норм, зміст яких полягає у наступному:
Примірного чи типового Порядку внесення місцевої ініціативи на розгляд ради чинне законодавство не передбачає.
Це означає, що під час розроблення проекту цього виду локального нормативного акту обов’язково має бути враховано як наведені вище, так і інші дотичні приписи закону «Про місцеве самоврядування в Україні», а також Статут територіальної громади, відповідні регламенти ради та виконкому.
Якщо в об’єднаній громаді порядок внесення місцевої ініціативи на розгляд ради досі не визначений ані радою ОТГ, ані статутом громади, на мій погляд, достатньо одного натхненного та мотивованого старости, щоб це питання зрушити з мертвої точки. Давайте розбиратися - що ж староста може зробити?
Передусім, старості варто з’ясувати реальний зміст та цінність розглядуваного інструменту місцевої демократії. Для цього слід ознайомитися з раніше розміщеним аналітичним матеріалом на порталі Децентралізація «Участь старости у розгляді місцевих ініціатив».
Після цього старості доцільно:
Якщо це зробити, то неважко буде з’ясувати, що таких шляхів може бути щонайменше п’ять. Давайте розглянемо кожен з них.
Шлях 1 Самостійно
Староста може самостійно внести до порядку денного сесії ради ОТГ питання щодо необхідності визначення порядку внесення місцевої ініціативи в об’єднаній громаді. Це можливо лише якщо староста, відповідно до Регламенту ради ОТГ, наділений правом формувати порядок денний сесії чи вносити до нього пропозиції.
Шлях 2 Через загальні збори громадян
За допомогою цього інструменту місцевої демократії можна привернути увагу ради ОТГ щодо необхідності визначення порядку внесення місцевої ініціативи в об’єднаній громаді. Це можливо якщо загальні збори громадян, згідно із регламентом ради ОТГ, мають право формувати порядок денний сесії ради.
Шлях 3 Через депутата ради
Через депутата ради доцільно порушувати питання щодо необхідності визначення радою порядку внесення місцевої ініціативи в об’єднаній громаді тоді, коли староста має добрі ділові стосунки хоча б з одним депутатом, готовим лобіювати відповідне питання в раді ОТГ.
Шлях 4 Через постійну комісію ради
За допомогою постійної комісії ради можна порушувати питання щодо необхідності унормування порядку внесення місцевої ініціативи в об’єднаній громаді, якщо у старости склалися добрі ділові стосунки, з членами такої комісії, а сам староста не наділений правом формувати порядок денний сесії чи вносити до нього пропозиції.
Шлях 5 Через виконком
Виконавчий орган ради ОТГ може бути колегіальним провідником прийняття у подальшому радою порядку внесення місцевої ініціативи в об’єднаній громаді за умови, що у виконкомі присутня реальна чи може скластися ситуативна старостинська більшість (детальніше).
Який шлях обрати – вирішувати вам. Кожен з них може стати успішним.
Якщо постане необхідність створення колегіального утворення (наприклад, робочої групи) для розроблення проекту Порядку внесення місцевої ініціативи в об’єднаній громаді, то старості корисно було б не лише увійти до складу такого колегіального утворення, але й запропонувати пакет заздалегідь підготовлених проектів документів. Це може пришвидшити процес «запуску» місцевих ініціатив як в старостинських округах, так і в громаді в цілому.
І наостанок, хочу нагадати фразу, яку свого часу сказав Прем’єр-міністр Великої Британії Вінстон Черчилль: «Ніколи не здавайтесь – ніколи, ніколи, ніколи, ніколи! Ані у великому, ані в малому, ані в крупному, ані в дрібному! Ніколи не здавайтесь, якщо це не суперечить честі та здоровому глузду! Ніколи не піддавайтесь силі, ніколи не піддавайтесь моці більш сильнішого за вас противника».
Зразок Порядку внесення та розгляду місцевих ініціатив в громаді з додатками є тут.
P.S. Додаткові запитання автору можна поставити на Форумі старост http://forum.decentralization.ua
Приєднані файли:
Теги:
DESPRO староста староста аналітика Олександр Врублевський
Джерело:
Прес-центр ініціативи «Децентралізація»
Поділитися новиною:
18 листопада 2024
Аналіз реверсної дотації на 2025 рік: експертний огляд
Аналіз реверсної дотації на 2025 рік:...
У контексті активних обговорень під час розгляду державного бюджету на 2025 рік Ігор Онищук, експерт...
18 листопада 2024
Долучайтеся до громадського обговорення проєкту Плану заходів з безбар’єрності на 2025-2026 роки
Долучайтеся до громадського обговорення проєкту...
Усі небайдужі громадяни, профільні громадські організації та експерти мають змогу надати пропозиції до Плану заходів...
18 листопада 2024
«Кластери Відродження» - конкурс грантів від...
Проєкт UCORD оголосив конкурс грантів «Кластери Відродження», спрямований на підтримку культурних партнерських...
18 листопада 2024
18 листопада - презентація результатів...
18 листопада з 12:30 до 13:30 відбудеться презентація результатів восьмого всеукраїнського...