У сфері нагляду за актами місцевого самоврядування на відповідність їх законодавству суди будуть вимушені приймати справедливі рішення, - експерт
На форумі, присвяченому децентралізації як основі формування нової системи управління та місцевого розвитку, що відбувся минулого тижня на Тернопільщині, директор ГО «Інститут розвитку територій» експерт з питань реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади Юрій Ганущак підтримав законопроект, який внормовує механізм контролю за відповідністю рішень органів місцевого самоврядування Конституції та законам України.
- Щоб уникнути конфлікту інтересів, районні державні адміністрації мають контролювати законність актів органів місцевого самоврядування міст районного значення, сільських та селищних громад; обласні державні адміністрації - акти міст обласного значення, об’єднаних територіальних громад та районних рад; а Міністерство регіонального розвитку - акти обласних рад, – пояснив він. – Таке розведення контролюючих функцій за рівнями влади дозволить запобігати можливим проблемам (…) Зараз голови місцевих адміністрацій коли зупиняють рішення органів місцевого самоврядування, вони радше зважають на доцільність, а не на законність цих рішень, – зауважив Юрій Ганущак. – А коли буде прийнято закон, місцеві адміністрації слідкуватимуть виключно за законністю рішень. Зупинити рішення тільки через те, що воно видається йому безглуздим, голова адміністрації вже не зможе.
Експерт переконаний, що такий контроль – «це зовсім не привілей, а величезне ярмо для державних адміністрацій».
- Коли голова адміністрації надто часто зупинятиме рішення органів місцевого самоврядування, він наразиться на критику громадськості, якщо пропускатиме незаконні рішення – теж. Це відверто важка робота, – переконаний Юрій Ганущак.
Разом з тим експерт вважає, можливість зупиняти акти органів місцевого самоврядування не перетвориться на інструмент диктату.
- Місцеві адміністрації матимуть лише місяць для того, щоб відреагувати на рішення органу місцевого самоврядування щодо відповідності закону. Після цього терміну воно за означенням буде легітимним, – сказав експерт. – І якщо справа дійде до суду, то суди у подібних випадках, повірте, будуть справедливими. Бо коли судяться два публічні органи, це ретельно висвітлюють ЗМІ. Судді боятимуться ухвалювати завідомо незаконні рішення.

Tags:
supervision control Yu.Hanushchak
Source:
Прес-центр ініціативи «Децентралізація влади»

Share the news:
18 April 2025
Муроване та Верхівцеве: про довіру, партнерство і силу взаємопідтримки в подкасті «Згуртовані»
Муроване та Верхівцеве: про довіру, партнерство...
На YouTube-каналі «Пліч-о-пліч: згуртовані громади» вийшов новий епізод подкасту «Згуртовані». Це серія щирих розмов...
18 April 2025
Міжнародні партнери допоможуть громадам Півдня та Сходу України створити багатофункціональні укриття
Міжнародні партнери допоможуть громадам Півдня...
Конструкції взаємодії: Укриття+ — це ініціатива, спрямована на трансформацію просторів у громадах Сходу та Півдня...
18 April 2025
29 квітня - публічне обговорення «Планування в...
29 квітня за ініціативи канадського проєкту «Відновлення для всіх» (RFA) та за підтримки Міжнародного фонду...
17 April 2025
Реформа управління публічними інвестиціями - тези з Міжнародного форуму згуртованості
Реформа управління публічними інвестиціями -...
В ході Міжнародного форуму згуртованості відбулася панельна дискусія “Реформи заради кращого майбутнього”. У фокусі...