Чи потрібна парламенту децентралізація?

Марія БАРАН, регіональний консультант з юридичних питань(проект «ПУЛЬС», який впроваджує Асоціація міст України за підтримки USAID), кандидат наук з державного управління, доцент ІФНТУНГ

З часу прийняття Концепції реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні створення дієвого місцевого самоврядування, забезпечення спроможності громад, здатності самостійно, за рахунок власних ресурсів, вирішувати питання місцевого значення стало основним завданням країни. Вдалий старт 159 об’єднаних територіальних громад дав поштовх до нових об’єднань. У 2016 році в чергову реформу країни вже повірили жителі 366 об’єднаних територіальних громад. Повірили в позитивні зміни, в підтримку держави. У вересні всі ОТГ України чекали на прийняття понад 10 законопроектів, які покликані були вирішити такі питання як добровільне приєднання територіальних громад; надання повноважень громадам розпоряджатися землями за межами населених пунктів; проведення виборів старост та інші. Чекали прийняття цих законопроектів і на наступних сесіях Верховної Ради. Чекали і в січні 2017 р. Чекатимемо й надалі…Проте, вкотре підтвердилася дуже неприємна закономірність – не так сталося, як гадалося. Майже 6 місяців жителі ОТГ України сподівалися, що наші верховні обранці знайдуть в собі чи то сили, чи то бажання перетворити законопроекти на закони і зрозуміють, що подальше просування реформи вимагає законодавчого врегулювання. Неприйняття законів гальмує реформу, це, на жаль, зрозуміло всім, окрім депутатів Верховної Ради, якщо до сьогодні потрібні проекти законів залишаються неприйнятими.

Проект Закону щодо добровільного приєднання територіальних громад зареєстрований ще 03.06.2016 р. Цим Законом запроваджують механізми «нарощування» території об’єднаної територіальної громади до меж, які відповідають Перспективному плану спроможної територіальної громади, шляхом приєднання територіальних громад. Одночасно, після досягнення таких параметрів, кожна наступна територіальна громада приєднуватиметься до іншої громади за спрощеними процедурами. Також в цих територіальних громадах проводитимуться додаткові вибори депутатів ради об’єднаної громади за округами, створеними відповідно до законодавства про місцеві вибори, у той час, як вибори голови об’єднаної територіальної громади проводитися не будуть. Законопроект чекає розгляду понад півроку. Прийняття проекту закону щодо особливостей добровільного об’єднання територіальних громад, розташованих на територіях суміжних районів дозволило б чіткіше врегулювати процес добровільного об’єднання територіальних громад, розташованих на територіях суміжних районів. В порядок денний сесії Верховної Ради 17.01.2017 р. цей законопроект навіть не було включено. Як відомо, відповідно до затвердженого Перспективного плану області сім ОТГ об’єднуватимуться на стику двох суміжних районів, а це доля близько 400 000 жителів тільки Івано-Франківської області, яка досі залишається невизначеною. 

Проект закону, яким визначено статус старости села, селища зареєстровано 01.06.2016 р. Законопроект сприятиме більш чіткому визначенню статусу старости шляхом визначення просторових меж його діяльності, кола повноважень, підстав та порядку дострокового припинення повноважень, гарантій діяльності, проте від 06.12.2016 р. очікує на друге читання. На друге читання очікує також проект закону про службу в органах місцевого самоврядування, який був зареєстрований ще 30.03.2015 р.

Проектом Закону передбачено створення правових передумов для: підвищення престижності служби в органах місцевого самоврядування; врегулювання статусу службовця органу місцевого самоврядування; рівного доступу до служби в органах місцевого самоврядування виключно на основі заслуг; прозорого прийняття на службу до органів місцевого самоврядування; стимулювання кар’єрного зростання;  деполітизації;  нової моделі оплати праці, що мінімізує суб`єктивізм керівника; впровадження ефективного механізму запобігання корупції; підвищення рівня соціального та матеріального захисту службовців.

 Окрім перелічених неприйнятими залишається ще низка законопроектів, які можуть вдихнути нове життя в процес добровільного об’єднання та у добровільно об’єднані територіальні громади й сприяти досягненню мети Концепції – визначення напрямів, механізмів і строків формування ефективного місцевого самоврядування та територіальної організації влади для створення і підтримки повноцінного життєвого середовища для громадян, надання високоякісних та доступних публічних послуг, становлення інститутів прямого народовладдя, задоволення інтересів громадян в усіх сферах життєдіяльності на відповідній території, узгодження інтересів держави та територіальних громад.

Область:

Івано-Франківська область

Source:

«Галичина»

Share the news:

Comments:
*To add comment you should be authorized or sign_in
Read more:

20 November 2024

Аналіз місцевих бюджетів за 9 місяців 2024 року: як війна та бюджетні новації вплинули на місцеве самоврядування

Аналіз місцевих бюджетів за 9 місяців 2024...

Автор: Ігор Онищук, експерт шведсько-української програми Polaris «Підтримка багаторівневого врядування в...

19 November 2024

Державний бюджет на 2025 рік ухвалений: які ресурси матиме місцеве самоврядування

Державний бюджет на 2025 рік ухвалений: які...

19 листопада Верховна Рада України ухвалила в цілому Закон України «Про Державний бюджет України на 2025 рік»....

19 November 2024

В’ячеслав Негода про соцдослідження децентралізації: «Громади готові до подальших змін — реформа має дати їм інструменти»

В’ячеслав Негода про соцдослідження...

  «77% українців підтримують реформу місцевого самоврядування навіть у складні часи. Це не лише підтверджує...

19 November 2024

Public support to decentralisation reform in Ukraine reaches 77%

Public support to decentralisation reform in...

Claudia Luciani, Director of the Congress, reviewed with Ukrainian partners and media the findings of a recent...