Делегація Комітету з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування відвідала Швейцарську Конфедерацію в рамках ознайомчого візиту з питань децентралізації, об'єднання громад та участі громадян в управлінні державними і місцевими справами.
Учасники зустрілися з Мартіном Боймле, Співголовою швейцарсько-української міжпарламентської групи дружби Національної Ради, Послом Клаудіо Фішером, Керівником Міжнародних та міжпарламентських зв’язків Федеральної Асамблеї, Томасом Мінгером, Керівником Департаменту внутрішньої політики Конференції кантональних урядів, Рольфом Відмером, Головою департаменту комун Управління комунами і територіальної організації, Доктором Ніколасом Шмітом, Провідним науковим співробітником Інституту федералізму Університету Фрібурга.
Під час зустрічі Томас Мінгер ознайомив членів делегації з основними характеристиками Швейцарського федералізму, які передбачають розподіл повноважень на всіх рівнях державного управління, збільшення впливу на прийняття рішень у регіонах та конкуренцію між кантонами. Особливу увагу Томас Мінгер звернув на співпрацю між кантонами: горизонтальну (співпраця в сферах компетенції кантонів, міжкантональне співробітництво щодо вирівнювання фінансових проблем) та вертикальну (участь в процесі прийняття рішень на федеральному рівні та реалізація федеральних законів через кантони).
Співголова групи дружби Мартін Боймле поінформував колег з України про діяльність національного парламенту Швейцарії, його комітетів, ознайомив із законотворчим процесом та повідомив про діяльність групи дружби з Україною. Зі свого боку, заступник Голови Комітету Сергій Кудлаєнко наголосив, що міжпарламентське співробітництво є важливим елементом українсько-швейцарського діалогу і, незважаючи на регулярність протягом останніх років обміну візитами, має потенціал для розширення та інтенсифікації. Також очільник делегації зазначив, що «важливими напрямами міжпарламентського співробітництва є взаємодія по лінії груп дружби і на рівні делегацій України та Швейцарії у міжнародних організаціях, передусім таких, як ПАРЄ та ОБСЄ».
Про швейцарський досвід об'єднань територіальних громад та співпраці між муніципалітетами українським парламентаріям розповів Рольф Відмер. Він наголосив на передумовах та стимулах, які існували у кантоні Берн для об'єднання громад та зазначив, що основними мотивами, які спонукали громади до об'єднання, були державна фінансова підтримка, юридичний супровід та координація органами державної влади проектів об'єднання громад, підвищення продуктивності комун та побудова співпраці громад на спільних інтересах. Також Рольф Відмер акцентував увагу на перевагах, які отримують територіальні громади після об'єднання, а саме, в громадах зростає кількість та поліпшується якість наданих послуг, зменшуються труднощі в підборі кваліфікованих кадрів, збільшуються можливості в територіальному плануванні та цільовому використанні земельних ресурсів. Водночас, доповідач наголосив на можливості держави впливати на об'єднання громад шляхом скорочення послуг із бюджетного врегулювання та компенсування витрат на стимулювання до об'єднання. У ході дискусії члени профільного Комітету українського парламенту відзначали, що питання муніципальної консолідації також є актуальними для України. Вони поділилися кращим українським досвідом добровільного об'єднання територіальних громад з швейцарськими колегами та обговорили стартові умови і державні мотиватори злиття громад в Україні.
Доктор Ніколас Шмітт у своїй доповіді висвітлив особливості світового та швейцарського федералізму. Зокрема, він відзначив, що «федералізм – це діалектичний баланс між центром і регіонами, без демократії неможливий і є успішною формою децентралізації». Він також торкнувся питань розподілу повноважень між кантонами та громадами, міжкантональних договірних відносин, процедури делегування повноважень громадам. У своєму виступі науковець окреслив компетенцію муніципалітетів, до якої належать ті питання, які визначені кантональним законодавством та не виконуються федеральним або кантональним урядами. До них належить соціальна допомога, охорона здоров'я, шкільна освіта, енергозабезпечення, транспорт, відходи, місцеве просторове планування, реєстрація жителів, організація цивільної оборони, місцеві податки, культура, спорт тощо.
Візит делегації Комітету з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування до Швейцарської Конфедерації було організовано за сприяння та підтримки багаторічного партнера Комітету – Швейцарсько-українського проекту «Підтримка децентралізації в Україні» (DESPRO) та Швейцарського бюро співробітництва в Україні (SDC).
Share the news:
19 November 2024
Державний бюджет на 2025 рік ухвалений: які ресурси матиме місцеве самоврядування
Державний бюджет на 2025 рік ухвалений: які...
19 листопада Верховна Рада України ухвалила в цілому Закон України «Про Державний бюджет України на 2025 рік»....
19 November 2024
В’ячеслав Негода про соцдослідження...
«77% українців підтримують реформу місцевого самоврядування навіть у складні часи. Це не лише підтверджує...
19 November 2024
Public support to decentralisation reform in Ukraine reaches 77%
Public support to decentralisation reform in...
Claudia Luciani, Director of the Congress, reviewed with Ukrainian partners and media the findings of a recent...
19 November 2024
Як Агенція регіонального розвитку Сумщини...
Агенції регіонального розвитку, створені як майданчики синергії між громадами, органами влади та міжнародними...