Рудківська громада: що попереду?

16 червня 2016 року Рудківська міська рада прийняла рішення щодо ініціювання процесу формування Рудківської об’єднаної територіальної громади. Очікується, що до неї увійдуть 10 органів місцевого самоврядування – Рудківська міська рада, Вощанецька, Михайлевицька, Никловицька, Новосілки-Гостиннівська, Підгачицька, Погірцівська, Роздільненська, Сусолівська та Чайковицька сільські ради. В потенційній об’єднаній громаді зараз проживає майже 21 тис. осіб, а її площа становитиме близько 230 кв. км.

Про процес об’єднання Рудківської громади його учасникам розповіли експерти Громадської організації “Європейський діалог” Тарас Баранецький і Микола Крат, котрі 30 червня перебували у м. Рудки в межах проекту “Дорожня карта реформ”, підсумком якого мають стати напрацьовані Плани соціально-економічного розвитку Новокалинівської, Рудківської та Немирівської громад на найближчі три роки.

Нагадаємо, що “Європейський діалог”, в рамках програми ЄС “Підтримка реформи місцевого самоврядування в Україні”, що реалізується Інститутом громадянського суспільства в партнерстві з Фондом Східна Європа і фінансується Європейським Союзом, реалізовує проект “Дорожня карта реформ” в трьох громадах на Львівщині.

Рудківська міська об’єднана громада стане найбільшою об’єднаною територіальною громадою на Самбірщині, а також однією з найбільших на Львівщині та в Україні. Після об’єднання, доходи громади зростуть майже у 7 разів (з 8,5 млн. грн., запланованих на 2016 рік, до 55,7 млн. грн.) Попередні фінансові розрахунки також дозволяють стверджувати, що об’єднана територіальна громада буде спроможною та не потребуватиме скорочення установ соціальної інфраструктури (шкіл, ФАПів, народних домів та бібліотек). Більше того, наявний рівень надходжень дозволить відкрити додаткові заклади охорони здоров’я та дошкільні установи (в Хлопчицях і Підгайчиках). У випадку необ’єднання, з районного бюджету, швидше за все, неможливо буде профінансувати наявні заклади соціальної інфраструктури відповідно до потреби.

[DSC_0091] Важливим фактором є доступність послуг. Злі язики говорять: “будете їздити за довідками до Рудок або до Львова”. Відповідно до Закону про добровільне об’єднання, якість та доступність публічних послуг, що надаються в об’єднаній територіальній громаді, не можуть бути нижчими, ніж до об’єднання. Саме тому в об’єднаних громадах будуть працювати старости. Старости будуть посадовими особами місцевого самоврядування та членами виконавчого комітету. Як правило, староста “відповідатиме за територію” колишньої сільської ради. Крім цього, на всій території громади будуть обиратися депутати, яких в об’єднаній громаді буде 26. Тобто кожен населений пункт буде також мати свого представника в раді громади.

Ще однією темою недоброзичливців є розподіл бюджетних коштів між різними населеними пунктами, зокрема, говорять, що більшість коштів використовуватимуться на об’єкти розміщені в місті Рудки. Досвід перших об’єднаних громад в Україні говорить якраз протилежне. Скажімо, в Новокалинівській громаді в 2016 році буде відремонтоване вуличне освітлення у селах Корналовичі та Калинів, а також залучено майже 1,5 млн. грн. на реконструкцію Корналовицької школи.

Новостворені об’єднані громади можуть розраховувати на підтримку від держави. Так, у 2016 році 15 ОТГ Львівщини отримали з державного бюджету 46,0 млн. грн. субвенції на розвиток інфраструктури. Кошти субвенції використовуються виключно на капітальні видатки (будівництво, капітальні ремонти інфраструктурних об’єктів). Розмір такої субвенції визначається за формулою та залежить від кількості сільського населення та площі об’єднаної громади. Якби Рудківська громада була утворена у 2015 році, то в 2016 році отримала ще близько 12 млн. грн. субвенції.

Наразі в Рудківській окрузі лише стартував процес добровільного об’єднання. Це означає, що протягом наступних місяців в усіх населених пунктах відбудуться обговорення, за результатами яких відповідні сільські ради приймуть рішення щодо входження до об’єднаної громади. Досвід 2015 року показав, що процес об’єднання завжди політизується та обростає міфами. Саме тому представники “Європейського діалогу” радять усім, хто сумнівається та має “особливу” думку перед прийняттям остаточного рішення, відвідати Новокалинівську об’єднану громаду та звернути увагу на її динаміку розвитку.

 

Область:

Львівська область

Громади:

Рудківська міська об’єднана територіальна громада Рудківська територіальна громада

Source:

ГО «Європейський діалог»

Share the news:

Comments:
*To add comment you should be authorized or sign_in
Read more:

13 November 2024

Аналіз проекту Державного бюджету на 2025 рік, підготовленого до другого читання

Аналіз проекту Державного бюджету на 2025 рік,...

9 листопада Кабінет Міністрів України подав до Верховної Ради України проект Закону про Державний бюджет України на...

13 November 2024

Структура ОМС: порядок внесення змін (відеоурок)

Структура ОМС: порядок внесення змін...

Відеоурок від Програми USAID DOBRE роз’яснює алгоритм дій ОМС за необхідності внесення змін до їх структури та штатів...