Бюджетна децентралізація дозволить Черкасам краще розвиватися і вже за кілька років перетворитися на європейське місто. У цьому переконаний секретар міської ради Олександр Радуцький. Тепер коштів у бюджеті лишається більше, а ставки частини податків і зборів місто може встановлювати самостійно.
Попри такий оптимізм, директор департаменту фінансової політики Черкаської міської ради Наталія Джуган стурбована тим, що разом із коштами, місту передаються й непритаманні місцевому самоврядуванню повноваження.
- Змінюються правила гри, то нам передають пільгові перевезення, і утримання училищ, — зазначає вона. – При цьому не вирішується питання реформування цих галузей.
Крім того, регіональний консультант із бюджетних питань Офісу реформ (Проект «Прозорий, підзвітний бюджет») Олексій Педаш наголошує на тому, що для повноцінної реформи необхідні зміни до Конституції.
- Кінцева мета децентралізації – створення об’єднаних громад, — наголошує експерт. – І саме для них бюджетна децентралізація відіграє більш суттєву роль. Приміром, тепер у них залишається 60% податку на доходи фізичних осіб, який раніше зараховувався до районного бюджету.
Позитив від децентралізаційної реформи очевидний для секретаря та депутата міської Ради Олександра Радуцького. Політик перелічує переваги та перспективи у актуальному інтерв’ю.
- Можу сказати одне: якщо так триватиме ще мінімум три роки, то місто стане містом, на яке звертатимуть увагу і європейські країни, — каже він. — Буде можливість виконувати капітальні ремонти доріг, тротуарів, шкіл та садків, встановленян ІТП, розвивати туризм тощо. Закон про децентралізацію влади надав можливість самостійно фінансувати бюджет розвитку і загальний фонд. Останній цьогоріч сягнув суми 1 мільярд 800 мільйонів гривень, з яких 400 мільйонів гривень – це бюджет розвитку. У попередні роки максимально бюджет розвитку складав сто мільйонів. Крім того, акцизний збір із продажу тютюну, алкоголю, палива тепер «заходять» у бюджет міста.
Радуцький наголошує, що відтепер місто може збільшувати видаткову частину бюджету за рахунок зміни ставок податків. Приміром, нині в Черкасах землі, які перебувають у постійному користуванні підприємців, мають найнижчу в країні відсоткову ставку – півтора відсотка. Також у Черкасах найнижчі ставки на нежитлову нерухомість.
- Ми максимально зараз працюємо над тим, щоб і для міста, і для бізнесу створити умови прозорої роботи,- додає політик. — Крім того, у нас 11 тисяч підприємців, які сплачують єдиний податок. А це той податок, яким наповнюється міський бюджет. Тому ми зараз і намагаємося врахувати зауваження приватників. Крім того, підвищення буде поступовим. Цього року міська рада ухвалила компромісні ставки і ми бачимо, що чимало підприємців повиходили з тіні. Саме в прозорій роботі передусім зацікавлена міська влада.
Станом на сьогодні мінусів у цій системі Олександр Радуцький не бачить.
- Децентралізаційні процеси працюють з минулого року, ми почали приводити до ладу комунальну сферу, нагадує він. — На цей рік бюджет сформований і як мінімум – цього року вже нічого не трапиться. Я впевнений, що модель, за якою живе світ, приживеться в Україні.
Більше - ТУТ
Share the news:
08 November 2024
21 листопада - тренінг «Окремі питання...
21 листопада о 10.30 розпочнеться тренінг на тему: «Окремі питання благодійної та гуманітарної допомоги, яка...
08 November 2024
Оновлення Положення про атестацію педагогічних працівників: основні зміни
Оновлення Положення про атестацію педагогічних...
Міністерство освіти і науки України оновило Положення про атестацію педагогічних працівників, затверджене наказом від...
08 November 2024
Шполянська громада підтримує і розвиває своє волонтерське середовище
Шполянська громада підтримує і розвиває своє...
У Шполянській громаді Черкаської області сотні людей долучаються до волонтерської допомоги переселенцям та...
08 November 2024
Announcement: Presentation of findings of the...
On 18 November 2023 (12.30-13.30 EET) the presentation of findings of the eighth Nationwide Sociological Survey on...