Інструмент підготовки проєктів підвищить спроможність громад - досвід програми «U-LEAD з Європою»

4 грудня 2024 року, під час конференції «Відбудова громад в Україні: від ідентифікації до фінансування муніципальних інвестиційних проєктів», відбулася презентація досвіду впровадження Інструменту управління проєктами в Україні. Доповідачі Андрей Хорват, заступник директора Програми «U-LEAD з Європою», та Ярина Степанюк, радниця з місцевого розвитку U-LEAD, поділилися досягненнями та отриманими уроками.


Початок впровадження проєкту

Інструмент підготовки проєктів, за словами Андрея Хорвата, став відповіддю на ситуацію, що склалася восени 2022 року – першого року повномасштабної війни.

«У жовтні 2022 року команда «U-LEAD з Європою» вирішила підтримати громади України в тому, чого їм бракувало – у підготовці технічної інформації. Ми мали численні історії, коли ЄС, інвестиційні банки або інші донори, які готові давати гроші, запитували про наявність готових до реалізації проєктів, а їх не було, – згадав він. – Саме тому ми вирішили принести в Україну кращі практики створення та управління проєктами. І зараз маємо 25 готових пакетів документів, які будуть цілковито фіналізовані до кінця поточного року. Кожен із них матиме великий вплив на життя відповідних громад, тому я закликаю донорів уважно на них подивитись».

 

 

Етапи реалізації проєкту

На початку команда отримала 260 проєктних ідей. За результатами первинного відбору та оцінювання їхня кількість зменшилася до 50 проєктів, які відповідали пріоритетній тематиці та ідентифікованим сферам, були реальні за бюджетами й термінами реалізації.

З відібраними проєктами була проведена глибока робота. Залучалися експерти, які зібрали базові дані для проєктування, сформували перші драфти завдань на проєктування, надавали консультації та менторство. На цьому етапі також було узгоджено, за що несе відповідальність громада, за що – Програма «U-LEAD з Європою».

Наступний етап містив усі етапи розробки проєктно-кошторисної документації: від формування фінального завдання на проєктування до збору всіх необхідних даних для проведення публічних консультацій і отримання позитивних експертних висновків. У підсумку були створені 25 повних пакетів проєктних документів.

«Останній етап, який наразі лишився, це подання на фінансування. З боку Програми «U-LEAD з Європою» ми намагатимемося звести з донорами, промотувати ці проєкти. Важливо, що для кожної громади ми розробили детальну проєктну пропозицію, яку можна швидко й без переписування подати на розгляд у будь-яке джерело фінансування», – прокоментувала Ярина Степанюк.

Що в підсумку отримали громади?

  • Пакет проєктної документації;
  • тендерну документація;
  • форму розробки проєкту;
  • заповнений профайл проєкту на платформі DREAM.

Виклики реалізації проєкту

  1. Збір вихідних даних, починаючи від реєстрації земельної ділянки до отримання технічних умов, вартість технічних умов.
  2. Дотримання бюджетного балансу, який передбачає відбудову зруйнованих об’єктів, проте строго в рамках бюджету.

Мотивація до реалізації

«З самого початку ми не мали пріоритету розробити технічну документацію як таку. Важливіше було працювати з громадами, підтримувати їхню спроможність, розвивати їх, – зазначила Ярина. – Не менш важливою для нас була цифра в 650 000 мешканців, які стануть бенефіціарами цих проєктів».

Пріоритетними напрямками реалізації проєктів стали галузі водопостачання та водовідведення, освіти, мобільності, охорони здоров'я та управління відходами.

«Трикутник» учасників

Андрей Хорват і Ярина Степанюк розповіли також про залучення та зони відповідальності учасників реалізації, поєднавши їх у геометричну фігуру:

  • одна вершина – громада, замовник проєкту, на якому лежить цілковита відповідальність пройти цей шлях і дістатися кінцевої точки, який створює робочу групу – команду, що вболіває за проєкт;
  • друга вершина – генеральний проєктувальник, компанія DELTA (Австрія). Залучена компанія, що рекомендує технічні рішення та відповідає за всю підготовку проєктно-кошторисної документації;
  • третя вершина – команда «U-LEAD з Європою», на ній – забезпечення координації, планування реалізації проєкту, забезпечення якості та підтримка громад внутрішньою експертизою.
06.12.2024 - 12:52 | Views: 255
Інструмент підготовки проєктів підвищить спроможність громад  - досвід програми «U-LEAD з Європою»

Tags:

repair international support

Source:

Mind

Read more:

18 December 2024

Освітній маркер: що нового в освіті за листопад

Освітній маркер: що нового в освіті за листопад

У новому випуску «Освітнього маркера» від Швейцарсько-українського проєкту DECIDE  - дайджест подій та рішень...

18 December 2024

Практичні інструменти для відновлення даних про майно – матеріали тренінгу

Практичні інструменти для відновлення даних про...

17 грудня команда Проєкту SOERA провела тренінг «Відновлення втраченої інформації та документів про майно...

18 December 2024

Законодавчі ініціативи для місцевого самоврядування у 2024-2025 роках. Що зроблено і що заплановано?

Законодавчі ініціативи для місцевого...

Питання відновлення і розвитку громад а також впровадження подальших законодавчих та інших змін, які передбачає...

18 December 2024

Мінфін: Уряд затвердив розподіл додаткової дотації для місцевих бюджетів на понад 300 млн грн

Мінфін: Уряд затвердив розподіл додаткової...

 17 грудня Уряд затвердив другий етап розподілу додаткової дотації за 4 квартал 2024 року для місцевих...