У Запоріжжі обговорили майбутнє старшої школи в регіоні

27 листопада в Запоріжжі відбулося громадське обговорення реформи профільної середньої освіти. Захід об’єднав представників Міністерства освіти і науки України, Швейцарсько-українського проєкту DECIDE, управлінців у сфері освіти, очільників громад і Запорізької ОВА.


Для Запорізької області ця реформа є особливим викликом: 71% її території залишається тимчасово окупованою. Тому під час зустрічі детально обговорювали не лише концепцію профільної середньої освіти, а й різні сценарії її впровадження з урахуванням безпекової ситуації в регіоні. До повномасштабного вторгнення в області працювали 496 шкіл, з яких нині 133 зруйновані або пошкоджені.

74% учасників зазначили, суть реформи профільної середньої освіти стала більш зрозумілою за результатами громадського обговорення. 61% — планують мати академічний ліцей у громаді, ще 7% — хочуть мати обласний ліцей на території своєї громади.

Окрім цього, майже однакова кількість учасників висловила готовність до співробітництва територіальних громад залежно від того, чи буде громада мати академічний ліцей (64%) та чи не матиме академічного ліцею (67%).

Надія Кузьмичова, заступниця міністра освіти і науки України, підкреслила, що громадські обговорення є важливою платформою для діалогу між центральною владою, місцевим самоврядуванням, освітніми управлінцями та директорами шкіл.

«Реформа старшої школи — це не ще одна реформа, це третій етап реформи НУШ. І ця реформа — не тільки про освіту. Для її результативного впровадження потрібна синергія на багатьох рівнях: місцевої та державної влади, різних міністерств. Саме комплексні зусилля дадуть змогу наблизити Україну до економічного процвітання, запорукою якого є освіта. Громадські обговорення, які ми проводимо в регіонах, не мають на меті довести до відома громад рішення, які їм треба просто виконати. Це дискусія, в якій можна озвучити виклики, які стоять перед громадами, і разом прийти до спільного конструктивного бачення».

 

 

Освіті в Запорізькій області приділяється особлива увага, попри всі виклики війни. На цьому наголосила Валентина Полторак, менеджерка Проєкту DECIDE.

«У Запоріжжі відчувається справжній дух незламності та воля до Перемоги! Упевнена, що з часом спільно зможемо створити старшу школу, яка відповідатиме сучасним викликам і потребам учнів. Майже 90% старшокласників, а також 85% батьків у регіоні підтримують ідею вибору предметів у старших класах. Щоб забезпечити якісну організацію профільного навчання, експерти Проєкту активно працюють над стратегією та детальною дорожньою картою реформи на запит Міністерства освіти і науки.

 

 

Для Запорізької області, як і для Херсонської, Донецької та Луганської, стратегія реформи враховуватиме виклики війни. Область сьогодні розробляє кілька сценаріїв і робить все можливе, щоб реалізувати найоптимістичніший із них. Ідея реформи - дати учням змогу будувати своє майбутнє у своїх громадах та забезпечити їм якісну освіту незалежно від того, де вони проживають — у місті, чи у сільській громаді», — підкреслила Валентина Полторак.

За словами заступника голови Запорізької обласної військової адміністрації Михайла Сємікіна, важливо, що регіон продовжує бути активною частиною освітніх реформ:

«Освіта, без перебільшення, має особливе значення для збереження нашого регіону. На сьогодні команда управлінців області має чітке розуміння важливості і подальшого розвитку регіону, перш за все через створення безпечного і якісного освітнього простору. Впровадження реформ в освіти є тим складником, який має цьому сприяти.

Як відомо, не існує ідеального часу для впровадження реформ. Можна говорити, що не на часі, проте наша позиція — повна підтримка загальнонаціональних тенденцій в системі освіти. Маємо рухатись вперед, з усвідомленням важливості всіх зусиль, спрямованих на збереження людського капіталу в регіоні».

 

 

Директорка Запорізької спеціалізованої школи-інтернату «Січовий колегіум» Валентина Єршова запевнила, що впровадження реформи вона підтримує. Адже учні старших класів вже самостійно обирають своє майбутнє:

«Якщо ми дітям надамо всі умови для навчання, вони зуміють поглибити свої знання, які їм знадобляться в житті більше, ніж те, що їм нав'язують інколи застарілими програмами. Старша школа дійсно потребує якісних змін та створення умов, за яких учні свої знання поглиблюватимуть в тому напрямі, який їх цікавить в майбутньому».

 

 

Реформа стартує у 2027 році. А поки тривають обговорення, робота над дорожньою картою та стратегічним плануванням.

Наступна зустріч пройде вже 2 грудня у Житомирі.Більше про реформу — на profilna.mon.gov.ua та у секторальній рубриці порталу "Децнтралізація".

30.11.2024 - 11:21 | Views: 214
У Запоріжжі обговорили майбутнє старшої школи в регіоні

Attached images:

Tags:

high school DECIDE: High School education

Source:

Проєкт DECIDE

Read more:

03 January 2025

Сучасна їдальня та новітні технології для шкіл на Львівщині: учасники конкурсу Громада на всі 100

Сучасна їдальня та новітні технології для шкіл...

10 листопада завершилося голосування та вибір 40 фіналістів серед територіальних громад, які подалися на конкурс...

03 January 2025

7 січня - вебінар «Порядки використання субвенцій в освітній сфері: харчування, шкільні автобуси та укриття»

7 січня - вебінар «Порядки використання...

Про використання субвенцій на освіту і науку у 2025 році піде мова на вебінарі з Сергієм Яцковським та Марією...

03 January 2025

УКМЦ оголошує тендер на створення телевізійного продукту про територіальні громади

УКМЦ оголошує тендер на створення телевізійного...

Тендерне оголошення № DOBRE 1/2025 про проведення загальної процедури (відкритого тендеру) закупівлі послуг...

02 January 2025

Децентралізація: пріоритети 2025

Децентралізація: пріоритети 2025

Серед пріоритетів Міністерства розвитку громад та територій України на 2025 рік - підтримка та розвиток громад та...