23 січня 2025
Децентралізація
  1. Головна
  2. Міжнародна підтримка
  3. Проєкт DECIDE
Проєкт DECIDE
Проєкт DECIDE
Дата початку:
01.02.2020
Дата завершення:
31.05.2025
Сума допомоги:
13,65 млн CHF

ШВЕЙЦАРСЬКО-УКРАЇНСЬКИЙ ПРОЄКТ «ДЕЦЕНТРАЛІЗАЦІЯ ДЛЯ РОЗВИТКУ ДЕМОКРАТИЧНОЇ ОСВІТИ» - DECIDE


Проєкт DECIDE

МІСІЯ

Проект спрямовано на підтримку реформ в освіті та процесів децентралізації для впровадження в Україні ефективної системи управління освітою в громадах.

 

МЕТА

Головна мета проєкту DECIDE: «Громадяни територіальних громад долучаються до демократичного врядування, рівноправно користуються його результатами та отримують доступ до якісної освіти».

 

ОПИС

Швейцарсько-український проєкт «Децентралізація для розвитку демократичної освіти» (DECIDE) реалізується в Україні ГО DOCCU у партнерстві з Цюрихським педагогічним університетом (Швейцарія) за підтримки Швейцарської Конфедерації, представленої Посольством Швейцарії в Україні / Швейцарським бюро співробітництва в Україні.

Проєкт спрямовано на підтримку двох ключових реформ в Україні – освіти та децентралізації.

DECIDE покликаний сприяти посиленню потенціалу ТГ у розробці та практичній реалізації децентралізованих моделей управління освітою, включаючи стратегії розвитку освіти та плани їх впровадження; підвищенню професійного рівня посадових осіб місцевого самоврядування ТГ в цілому та працівників структурних підрозділів, які відповідають за освіту в ТГ; удосконаленню методів та інструментів розвитку громадянського суспільства та залучення громадян до управління освітою.

DECIDE спрямовано на впровадження та розвиток демократичного, прозорого та підзвітного управління школами у місцевих громадах, посилення їх ролі у громадському житті, залучення всіх громадян до прийняття рішень в ТГ, включаючи учнів/ць, учителів/ок, керівників/ць шкіл, представників влади, батьків, представників/ць ЗМІ та інших.

Проєкт сприяє розвитку механізмів політичного діалогу, створенню ефективної нормативно-правової бази у сфері децентралізації управління освітою та дієвого навчання й управлінню знаннями.

DECIDE реалізовується у 20 громадах Івано-Франківської, Луганської, Полтавської, Одеської та Чернігівської областей. Його перша фаза триватиме з лютого 2020 до січня 2024 року.

 

ЦІЛІ

Компонент 1. Розбудова децентралізованої системи управління освітою в ТГ на субрегіональному рівні та на рівні регіонів.

Компонент передбачає розбудову спроможності органів влади у впровадженні реформи децентралізації в сфері освіти включаючи стратегії розвитку освіти та їх реалізацію, вдосконалення професійних компетентностей представників органів управління ОТГ, а також державних службовців, залучених до реалізації реформи освіти; запровадження нових методів та інструментів розвитку громадянського суспільства та залучення громадян до управління освітою.

На національному рівні DECIDE сприятиме розвитку механізмів політичного діалогу та вдосконаленню нормативно-правової бази у сфері децентралізації управління освітою та дієвому навчанню й управлінню знаннями.

Компонент 2. Розбудова демократичних шкіл, які будуть відігравати роль освітніх центрів своїх громад.

Компонент спрямований на трансформацію шкіл, зокрема у сільській місцевості, в освітні центри місцевих громад, що сприятиме впровадженню більш демократичного та відповідального управління закладами освіти з одного боку, і посиленню їх ролі у громадському житті з іншого. DECIDE сприятиме активізації участі громадян в управлінні освітою через впровадження практичних інструментів залучення громадськості до управлінських процесів у сфері освіти; залученню батьків, учнів/учениць і вчителів/вчительок до планування спільних з місцевою владою та громадою соціальних проєктів.

Поширення по всій Україні досвіду, набутого в місцевих громадах-партнерах, дозволить зміцнити спроможність інститутів громадянського суспільства та сприяти двом ключовим реформам – децентралізації та реформі освіти.

 

ПАРТНЕРИ З ВПРОВАДЖЕННЯ

Консорціум Проєкту в складі ГО «Розвиток громадянських компетентностей в Україні» (ГО DOCCU) та Цюрихського педагогічного університету (ЦПУ).

 

ОЧІКУВАНІ РЕЗУЛЬТАТИ

DECIDE спрямований на підтримку децентралізації управління освітою, зокрема у таких напрямах:

  1. Сприяння розробці ефективних моделей управління освітою на регіональному, субрегіональному та місцевому рівнях (ТГ). Підтримка надається областям-партнерам у розробці стратегій регіонального та місцевого розвитку, оптимізації функцій з ефективного управління освітою, налагодження міжмуніципального співробітництва та формування відповідної регуляторної бази.
  2. Поширення швейцарського досвіду управління освітою на різних рівнях через експертну підтримку розробки механізмів та інструментів управління якістю освіти у межах співпраці з ДСЯО.
  3. Надання технічної підтримки у формуванні та розвитку фахової спільноти керівників і працівників органів управління освітою ТГ через посилення інституційного потенціалу ключових асоціацій та організацій громадянського суспільства (ОГС), що працюють з громадами.
  4. Сприяння взаємодії ключових міністерств і відомств у плануванні, реалізації та координації впровадження реформи освіти в частині децентралізації управління освітою через надання адресної експертної підтримки, технічної допомоги для проведення заходів з комунікації реформи, розробки інформаційних і навчальних матеріалів, тренінгових курсів для державних службовців та посадових осіб органів місцевого самоврядування, проведення національних соціологічних досліджень.
  5. Розробка практичних інструментів залучення громадян до управління освітою в громадах.
  6. Надання технічної та експертної допомоги для організації навчання представників органів влади, депутатів місцевих рад, учителів, керівників шкіл, учнів і представників ОГС у цільових ТГ з питань демократії та прав людини, демократизації управління освітою та управління якістю освіти.
  7. Залучення міжнародних експертів для створення функціональних шкільних рад у цільових ТГ, що дозволять громадськості брати активну участь в управлінні ЗЗСО.
  8. Розробка навчальних курсів, програм, освітніх онлайн інструментів для учнів ЗЗСО з питань місцевого самоврядування.
  9. Сприяння підвищенню активності громадян через залучення партнерських шкіл і громад до розробки спільних громадських проєктів, що пов’язані з освітою, молоддю, спортом, культурою, громадськими соціальними заходами тощо.
  10. У межах впровадження реформи НУШ, проєкт передбачає надання підтримки у впровадженні тренінгових програм з освіти для демократичного громадянства та освіти з прав людини (ОДГ/ОПЛ) у систему підвищення кваліфікації учителів та керівників шкіл. Навчальні курси та матеріали з розвитку громадянських компетентностей будуть розроблені та інтегровані в освітні програми педагогічних університетів і коледжів.

 

ПІЛОТНІ РЕГІОНИ

Івано-Франківська, Луганська, Полтавська, Одеська та Чернігівська області

 

КЛЮЧОВІ ПАРТНЕРИ

Міністерство освіти і науки України,

Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України,

Міністерство цифрової трансформації України,

Офіс Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини

Національне агентство України з питань державної служби,

Державна служба якості освіти України,

Всеукраїнська асоціація органів місцевого самоврядування «Асоціація об’єднаних територіальних громад»,

Обласні військові адміністрації
Івано-Франківської, Луганської, Одеської, Полтавської та Чернігівської областей

 

КОМАНДА

Наталія Протасова – директорка Проєкту

Валентина Полторак – менеджерка Проєкту

Іріс Хенселер (Iris Henseler Stierlin) – лідерка команди стратегічних експертів та радників Проєкту в Цюрихському педагогічному Університеті (Швейцарія)

Рольф Голлоб (Rolf Gollob) – стратегічний експерт Проєкту (Швейцарія)

Марина Марушевська – фінансова менеджерка Проєкту

Лариса Жабенко – координаторка компонента 1 «Децентралізація управління освітою»

Юлія Молчанова – координаторка компонента 2 «Розбудова демократичних освітніх структур»

Тетяна Михайлова – фахівчиня компонента 1 «Децентралізація управління освітою»,

Наталія Сидоренко – фахівчиня компонента 2 «Розбудова демократичних освітніх структур»

Ольга Литовченко – фахівчиня із закупівель

Анна Грищенко – національна експертка з децентралізації управління освітою

Анна Пуцова – національна експертка Проєкту

Марія Дробот – експертка Проєкту

Сергій Яцковський – національний експерт з питань місцевого самоврядування

Андрій Мацокін – національний експерт

Любов Задорожна – регіональна координаторка Проєкту в Одеській області

Наталія Красножон – експертка Проєкту в Одеській області

Ольга Терент’єва – регіональна координаторка Проєкту в Луганській області

Віталій Зелюк – регіональний координатор Проєкту в Полтавській області

Марина Єщенко – експертка Проєкту в Полтавській області

 

КОНТАКТИ

ГО DOCCU

вул. Січових Стрільців, 77, офіс 505,
м. Київ, 04053, Україна

Ел. пошта: info@doccu.in.ua
 

Сайт: https://decide.in.ua/

FB: https://www.facebook.com/decideUA

 

 

ОБЛАСТІ ТА ГРОМАДИ, ДЕ ПРАЦЮЄ ПРОЄКТ:

Області і громади