Порядок розподілу освітньої субвенції: експерт проаналізував зміни

Про розподіл освітньої субвенції з державного до місцевих бюджетів. Аналізуємо зміни до Порядку.

Автор: Cергій Яцковський,
національний експерт з місцевого самоврядування Проєкту DECIDE


5 березня Кабінет Міністрів України затвердив оновлення до НПА, що визначають порядок розподілу освітньої субвенції з державного до місцевих бюджетів. Внесені поправки, що набирають чинності 1 січня 2024 року, відповідають положенням Закону України «Про Державний бюджет на 2024 рік»:

  • встановлення єдиної дати для визначення кількості учнів;
  • залучення додаткової підтримки для інклюзивних класів;
  • зміну розмірів виплат педагогам з урахуванням відпусток та оздоровлення;
  • адаптацію правил використання залишків субвенцій до чинних норм Бюджетного кодексу.

Також передбачено зміни у фінансуванні приватних шкіл та впровадження нових підходів до стимулювання оптимізації мережі закладів освіти.

Якими ж є основні оновлення, які застосовуються з 1 січня 2024 року? Отже, новелами є:

  • Визначення єдиної дати для підрахунку кількості учнів у закладах загальної середньої (ЗЗСО), професійної (професійно-технічної) та фахової передвищої освіти для розподілу субвенції – 1 жовтня попереднього року.
  • Врахування агрегованої кількості учнів у інклюзивних класах з максимумом до двох осіб для розподілу фінансування.
  • Збільшення виплат на період простою для вчителів ЗЗСО та спеціалістів інклюзивно-ресурсних центрів, включаючи в розрахунок дні відпустки та матеріальну допомогу на оздоровлення.
  • Вимога від розпорядників субвенцій у територіальних громадах, а саме: подавати до 10-го числа кожного місяця інформацію про кількість педагогічних працівників для місячного розподілу субвенцій. Відтепер Казначейство інформуватиме щомісяця до 15 числа МОН та Мінфін про обсяги перерахованої субвенції та касові видатки у розрізі адміністративно-територіальних одиниць, а також касові видатки у розрізі адміністративно-територіальних одиниць, проведені за рахунок залишків субвенції, збережених на рахунках відповідних місцевих бюджетів (окремо за загальним і спеціальним фондом), за формою, розробленою Мінфіном і погодженою з Казначейством.
  • Оновлення переліку напрямів використання залишків субвенцій згідно з Бюджетним кодексом України, зокрема відмова від пунктів, пов’язаних з пандемією COVID-19 та спрямування коштів на енергоносії та комунальні послуги.
  • Виключення додаткових годин з навчальних планів із розрахунку сум субвенції на 2024 рік та застосування коефіцієнта 0,89; (2023 рік – коефіцієнт 0,9).
  • Застосування розрахункової наповнюваності класів, встановленої для 2022 року, до бюджетів громад у 2024 році.
  • Встановлення критеріїв мінімальної кількості учнів для фінансування закладів загальної середньої освіти за рахунок коштів освітньої субвенції – не менше 45 з 1 вересня 2025 року та не менше 60 з 1 вересня 2026 року; Включення до розрахунку субвенції лише тих приватних закладів загальної середньої освіти, що виявили бажання отримувати субвенцію, подали відповідні дані та мають понад 25 учнів (окрім початкових шкіл). Також у Порядку передбачено можливість розподілу коштів освітньої субвенції для закладів освіти недержавної форми власності протягом першого кварталу, з можливістю щоквартального перегляду в разі зміни кількості учнів на 10% та більше.

Також порядок доповнено наступним пунктом: “Державне Казначейство України інформує щомісяця до 15 числа МОН та Мінфін про обсяги перерахованої субвенції та касові видатки у розрізі адміністративно-територіальних одиниць, а також касові видатки у розрізі адміністративно-територіальних одиниць, проведені за рахунок залишків субвенції, збережених на рахунках відповідних місцевих бюджетів (окремо за загальним і спеціальним фондом), за формою, розробленою Мінфіном і погодженою з Казначейством”.

Фактично це дасть можливість оперативно отримувати аналітичні дані в розрізі розпорядників коштів про використання освітньої субвенції та залишки таких коштів на рахунках громад та ОВА.

Також цим документом винесено зміни до формули освітньої субвенції згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2017 р. № 1088, а саме винесено додаткові коефіцієнти:

  • п.18. учні групи IX — учні, які здобувають загальну середню освіту у приватних початкових школах, гімназіях, ліцеях, закладах спеціалізованої освіти, крім учнів спеціальних класів у таких закладах, що виявили намір отримувати освітню субвенцію, та учнів приватних закладів освіти з кількістю учнів у закладі менше 25 учнів (крім початкової школи);
  • п.19 учні групи Х — учні, які здобувають загальну середню освіту у приватних спеціальних школах та спеціальних класах приватних закладів загальної середньої освіти, що виявили намір отримувати освітню субвенцію, крім учнів приватних закладів освіти з кількістю учнів у закладі менше 25 учнів (крім початкової школи).

Тож тепер при розрахунку формули будуть враховуватись окремо учні «малокоплектних» шкіл.

У 2024 році при розрахунку формули освітньої субвенції використовуватимуть підвищені за розмірами коефіцієнти:

  • 1,565 (замість 1,44) – для коефіцієнтів приведення кількості годин навчального плану (Кнп поч, гр_II Кнп баз, гр_II Кнп проф, гр_III Кнп поч, гр_III Кнп баз, гр_III Кнп проф);
  • 1,0 (замість 0,92) – для коефіцієнта приведення кількості годин навчального плану для учнів групи IV (гр_IV Кнп);
  • 2,152 (замість 1,98) – для коефіцієнта приведення для вихователів виховних груп учнів групи V (гр_V Квих);
  • 4,783 (замість 4,4) – для коефіцієнта приведення для вихователів виховних груп учнів групи VI (гр_VI Квих);
  • 7,174 (замість 6,6) – для коефіцієнта приведення для вихователів виховних груп учнів групи VII (гр_VII Квих);
  • 1,217 (замітсь 1,12) – для коефіцієнта приведення кількості годин навчального плану для учнів групи VIII (гр_VIII Кнп);
  • 1,304 (замість 1,2) – для коефіцієнта приведення кількості годин навчального плану для студентів групи XІ (гр_XI КНП).

Певною мірою викликає занепокоєння той факт, що розміри освітньої субвенції на 2024 рік були визначені в додатку 5 Закону України “Про державний бюджет на 2024 рік”, який було прийнято ще 09.11.2023 року. А зміни до формули освітньої субвенції на 2024 рік прийнято 5 березня 2024 року. При цьому вони діють з 1 січня 2024 року.

Отже, під час затвердження розмірів освітньої субвенції для територіальних громад Мінфін мав керуватись діючою на той момент формулою. А після прийняття відповідної постанови КМУ, про яку ми говоримо сьогодні, – розміри освітньої субвенції мали б бути перераховані та імплементовані під час прийняття змін до закону про державний бюджет України по результатах за 1 квартал 2024 року. При чому разом із змінами, які випливають у зв’язку із зміною статусу населених пунктів згідно із Законом 8262 “Про дерадянізацію порядку вирішення окремих питань адміністративно-територіального устрою України”, а саме надання селищам міського типу статусу сіл. При цьому наслідком таких дій також мав би стати прорахунок освітньої субвенції, адже кількість сільського населення є одним із коефіцієнтів, які використовуються у формулі.

Більше про розвиток освітніх послуг в громадах читайте у спеціальній рубриці порталу "Децентралізація"

 
14.03.2024 - 10:23 | Views: 6371
Порядок розподілу освітньої субвенції: експерт проаналізував зміни

Tags:

education Serhii Yatskovskyi

Source:

Проєкт DECIDE

Read more:

22 November 2024

Уряд затвердив розподіл додаткової дотації для місцевих бюджетів на майже 800 млн грн

Уряд затвердив розподіл додаткової дотації для...

22 листопада, Уряд затвердив черговий розподіл додаткової дотації для місцевих бюджетів, повідомили у Міністертсві...

22 November 2024

Окремі питання обмеження доступу до публічної інформації в ОМС в умовах воєнного стану

Окремі питання обмеження доступу до публічної...

Програма USAID DOBRE підготувала відеороз’яснення на тему: «Окремі питання обмеження доступу до публічної інформації...

22 November 2024

Конкурс «Громада на всі 100»: став відомий список фіналістів

Конкурс «Громада на всі 100»: став відомий...

Завершився другий етап конкурсу «Громада на всі 100», під час якого серед 261 громади обрали 40 учасників, що...

22 November 2024

Division of competences between the state and local authorities is a step forward to stronger multilevel governance in Ukraine

Division of competences between the state and...

18 листопада у Бучі відбувся круглий стіл щодо розподілу повноважень органів місцевого самоврядування та органів...