Про розподіл освітньої субвенції з державного до місцевих бюджетів. Аналізуємо зміни до Порядку.
Автор: Cергій Яцковський,
національний експерт з місцевого самоврядування Проєкту DECIDE
5 березня Кабінет Міністрів України затвердив оновлення до НПА, що визначають порядок розподілу освітньої субвенції з державного до місцевих бюджетів. Внесені поправки, що набирають чинності 1 січня 2024 року, відповідають положенням Закону України «Про Державний бюджет на 2024 рік»:
Також передбачено зміни у фінансуванні приватних шкіл та впровадження нових підходів до стимулювання оптимізації мережі закладів освіти.
Якими ж є основні оновлення, які застосовуються з 1 січня 2024 року? Отже, новелами є:
Також порядок доповнено наступним пунктом: “Державне Казначейство України інформує щомісяця до 15 числа МОН та Мінфін про обсяги перерахованої субвенції та касові видатки у розрізі адміністративно-територіальних одиниць, а також касові видатки у розрізі адміністративно-територіальних одиниць, проведені за рахунок залишків субвенції, збережених на рахунках відповідних місцевих бюджетів (окремо за загальним і спеціальним фондом), за формою, розробленою Мінфіном і погодженою з Казначейством”.
Фактично це дасть можливість оперативно отримувати аналітичні дані в розрізі розпорядників коштів про використання освітньої субвенції та залишки таких коштів на рахунках громад та ОВА.
Також цим документом винесено зміни до формули освітньої субвенції згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2017 р. № 1088, а саме винесено додаткові коефіцієнти:
Тож тепер при розрахунку формули будуть враховуватись окремо учні «малокоплектних» шкіл.
У 2024 році при розрахунку формули освітньої субвенції використовуватимуть підвищені за розмірами коефіцієнти:
Певною мірою викликає занепокоєння той факт, що розміри освітньої субвенції на 2024 рік були визначені в додатку 5 Закону України “Про державний бюджет на 2024 рік”, який було прийнято ще 09.11.2023 року. А зміни до формули освітньої субвенції на 2024 рік прийнято 5 березня 2024 року. При цьому вони діють з 1 січня 2024 року.
Отже, під час затвердження розмірів освітньої субвенції для територіальних громад Мінфін мав керуватись діючою на той момент формулою. А після прийняття відповідної постанови КМУ, про яку ми говоримо сьогодні, – розміри освітньої субвенції мали б бути перераховані та імплементовані під час прийняття змін до закону про державний бюджет України по результатах за 1 квартал 2024 року. При чому разом із змінами, які випливають у зв’язку із зміною статусу населених пунктів згідно із Законом 8262 “Про дерадянізацію порядку вирішення окремих питань адміністративно-територіального устрою України”, а саме надання селищам міського типу статусу сіл. При цьому наслідком таких дій також мав би стати прорахунок освітньої субвенції, адже кількість сільського населення є одним із коефіцієнтів, які використовуються у формулі.
23 грудня 2024
Завершення закупівельного 2024 року з...
Експерти Програми USAID DOBRE підготували розʼяснення на тему «Завершення закупівельного 2024 року з урахуванням...
23 грудня 2024
Децентралізація 2024: підсумки року
Децентралізація 2024: підсумки року
Чим запам’ятається 2024 рік учасникам процесу реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади?...
23 грудня 2024
«Агенції регіонального розвитку мають проявити...
Плани та пріоритети Міністерства розвитку громад та територій щодо діяльності агенцій регіонального розвитку (АРР),...
20 грудня 2024
Вакансія: Полісі Координатор/-ка (англ.)
Вакансія: Полісі Координатор/-ка (англ.)
Опис контексту SALAR International завершила свої поточні проєкти в Україні (DSP та PROSTO), які були...