18 June 2024
Децентралізація
Контроль за використанням земель у громадах: пояснення щодо виконання повноважень від експертів Проєкту USAID «ГОВЕРЛА»
Контроль за використанням земель у громадах: пояснення щодо виконання повноважень від експертів Проєкту USAID «ГОВЕРЛА»

27 листопада набрав чинності наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України від 04 вересня 2023 року № 1625 «Про затвердження уніфікованої форми акта, що складається за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб’єктом господарювання вимог законодавства у сфері використання та охорони земель, та інших форм розпорядчих документів» (далі – Наказ).


Наказом затверджено:

1) уніфіковану форму акта, складеного за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб’єктом господарювання вимог законодавства у сфері використання та охорони земель.

2) форму повідомлення про проведення планового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб’єктом господарювання вимог законодавства у сфері використання та охорони земель.

3) форму посвідчення на проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб’єктом господарювання вимог законодавства у сфері використання та охорони земель.

4) форму припису про усунення порушень, виявлених під час проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб’єктом господарювання вимог законодавства у сфері використання та охорони земель.

5) форму акта про відмову у проведенні планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб’єктом господарювання вимог законодавства у сфері використання та охорони земель.

Важливо зазначити, що з набранням чинності цим Наказом втратив чинність наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України від 06 листопада 2018 року №538 «Про затвердження уніфікованої форми акта, що складається за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб’єктом господарювання вимог законодавства у сфері використання та охорони земель, та інших форм розпорядчих документів», яким були затверджені аналогічні форми актів. На відміну від попереднього наказу, дія якого не поширювалася на виконавчі органи сільських/селищних/міських рад, у зв’язку з чим вони були позбавлені можливості оформляти матеріали про адміністративні правопорушення стосовно використання та охорони земель та повною мірою здійснювати державний контроль у цій сфері, у разі прийняття відповідною радою рішення про здійснення такого контролю новий Наказ поширюється і на виконавчі органи місцевих рад. Це дає підстави вже готуватися в майбутньому до проведення взятих на себе повноважень у здійсненні державного контролю щодо дотримання суб’єктом господарювання вимог законодавства у сфері використання та охорони земель. Тим, хто ще цього не зробив, час замислитися.

Зокрема, до затвердженої Наказом форми акта, складеного за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб’єктом господарювання вимог законодавства у сфері використання та охорони земель передбачено окремі переліки питань: для Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру або територіальних органів Держгеокадастру (додаток 1) та виконавчих органів сільської/селищної/міської ради, які набули установлених законом повноважень зі здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у разі прийняття сільською/селищною/міською радами рішення про здійснення такого контролю (додаток 2).

 

Довідково. Під час воєнного стану суттєво обмежені можливості реалізації повноважень у сфері державного контролю за використанням та охороною земель як Держгеокадастром України, його територіальними органами, так і виконавчими органами місцевих рад. Здійснення заходів державного нагляду (контролю) в умовах воєнного стану припинено відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 13 березня 2022 року № 303, тому вони можуть здійснюватися виключно на підставі рішень центральних органів виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у відповідних сферах за наявності загрози, що має негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров’я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави, а також для виконання міжнародних зобов’язань України.

 

Проєкт USAID «ГОВЕРЛА» розробив зразки «модельних актів», які необхідні для прийняття відповідною радою делегованих повноважень зі здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у межах території територіальної громади:

  1. Алгоритм дій сільської/селищної/міської ради із впровадження повноважень щодо державного контролю за використанням та охороною земель.
  2. Рішення місцевої ради про здійснення державного контролю за використанням та охороною земель усіх категорій земель та форм власності на території сільської/селищної/міської територіальної громади.
  3. Положення про сектор державного контролю за використанням та охороною земель сільської/селищної/міської ради.
  4. Повідомлення Держгеокадастру України про здійснення місцевою радою державного контролю за використанням та охороною земель.
  5. Посадова інструкція головного спеціаліста (посадової особи, яка здійснює повноваження з державного контролю за використанням та охороною земель).

Увага: У разі виявлення зацікавленості щодо набуття органами місцевого самоврядування зазначених повноважень Проєкт USAID «ГОВЕРЛА» готовий надати відповідну підтримку, зокрема зразки «модельних актів», на підставі звернення посадових осіб ОМС на офіційну електронну пошту Проєкту USAID «ГОВЕРЛА»: hoverla@dai.com або roman_romanko@HOVERLA.com

Views: 502
Comments:
*To add comment you should be authorized or sign_in
Related news: land
Read more: