Involving sponsors to funding and partners to organisation is always a challenge for organisers. On the one hand, charity corporate sponsorship with considerable amounts is not «philanthropy» but a kind of brand promotion. On the other hand, you offer a perfect audience, flawlessly «corresponding» to the business target group. That is why your task is to convince of your audience value, find a mutual benefit and discuss cooperation conditions. In such cases they say: «to sell» sponsorship, as it is the product.
You are invited to the online training course «The Corporate Sponsorship Sale» to be held at the web platform of the practice community: Sustainable Development https://udl.despro.org.ua/
For you to demonstrate and improve all the knowledge and skills from May, 10 till May, 20, 2020 there will be conducted online-training "Sponsor Package Fair" where you will represent your sponsor package for the purpose of mutual assessment and provide other course participants with recommendations concerning their sponsor package improvement.
The training process is non-tutorial and already available at any time convenient for you at https://udl.despro.org.ua/.
Share the news:
26 July 2024
Алгоритм дій ОМС/ВАНП у разі пошкодження чи...
Проєкт SOERA (Діяльність у рамках реформи державних підприємств України) ділиться матеріалами вебінару «Алгоритм дій...
26 July 2024
Проєктна діяльність освітян: можливості, виклики та історії успіху
Проєктна діяльність освітян: можливості,...
Учасники інформаційної сесії від Програми "U-LEAD з Європою" дізналися, як проєктна діяльність впливає на життя школи...
26 July 2024
Вакансія! Спеціаліст(ка) з комунікацій
Вакансія! Спеціаліст(ка) з комунікацій
SALAR International оголошує вакансію «Спеціаліст(ка) з комунікацій» у Програму підтримки реформ децентралізації та...
26 July 2024
Конятинська громада: коли проєкти стають ресурсом для розвитку
Конятинська громада: коли проєкти стають...
Проєктний підхід — не джин з лампи. Але за умови системної роботи він може зробити чимало чудес. Це доводить досвід...