Цей посібник є першою частиною циклу публікацій, присвячених актуальним питанням співробітництва територіальних громад. У ньому представлено стислий огляд динаміки реалізації співробітництва територіальних громад в умовах воєнного стану та особливості співробітництва тих громад, у яких запроваджено військові адміністрації населених пунктів, а також проаналізовано приклади співробітництв у сфері містобудування та архітектури та з питань створення спільного комунального комерційного підприємства.
Видання розроблено консультантками Програми Ради Європи «Посилення доброго демократичного врядування і cтійкості в Україні» за наслідками досліджень, проведених у 2023 році, за сприяння Полтавської обласної ради, Львівської та Херсонської обласних державних (військових) адміністрацій серед територіальних громад Львівської, Полтавської та Херсонської областей.
Розвиток агломерацій в Україні передбачений Державною стратегією регіонального розвитку на 2021-2027 роки як один із пріоритетів регіонального розвитку з огляду на їхню роль в якості полюсів економічного зростання. Українська влада працює над підготовкою законодавчої бази для такого функціонування агломерацій. Для цього може бути корисним досвід розвитку агломерацій/метрополій в інших європейських країнах. Це допоможе визначити ті моделі чи підходи, які були б найбільш відповідними для України.
У посібнику містяться відповіді на запитання:
- Як знайти потенційних донорів?
- Як організувати логістику у воєнний час?
- Які життєво важливі вантажі необхідні деокупованим громадам?
- Як налагодити співробітництво з територіальними громадами України?
У посібнику надано практичні рекомендації з відновлення та підтримки деокупованих територій та забезпечення добробуту жителів, внутрішньо переміщених осіб, а також мікро-, малих та середніх підприємств як основи економічної стійкості громад
Порадник містить рекомендації щодо ефективної роботи своєї місцевої ради спільно з її партнерами.
Соціологічне дослідження «Думки і погляди мешканців/-ок потенційної Львівської агломерації щодо децентралізації і міжмуніципальної співпраці» проводилось Київським міжнародним інститутом соціології у жовтні-листопаді 2021 року на замовлення Програми Ради Європи «Децентралізація і реформа публічної адміністрації в Україні» у співпраці та координації з експертами Ради Європи, фахівцями з питань місцевого самоврядування