1 жовтня 2018 року у Верховній Раді України зареєстровано проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення передумов для захисту економічних та спадкових прав громадян в сільській місцевості» (реєстр. № 9140; далі - Законопроект). 2 жовтня Законопроект отримав висновок Головного науково-експертного управління Верховної Ради України. 3 жовтня Законопроект розглянув Комітет Верховної Ради України з питань економічної політики і рекомендував для прийняття.
Законопроект, серед іншого, зачіпає відносини щодо надання адміністративних послуг у сферах РАЦС, реєстрації нерухомості та бізнесу. Тож його ухвалення вплине і на реалізацію Програми «U-LEAD з Європою», зокрема за напрямком покращення якості надання адміністративних послуг для населення. Як відомо, завданням Програми є допомога у створенні та модернізації до 600 Центрів надання адміністративних послуг, насамперед в об’єднаних територіальних громадах.
На думку експертів Програми, Законопроект, поряд із задекларованими у ньому позитивними цілями, несе певні ризики для органів місцевого самоврядування, зокрема:
1. Законопроектом вводяться нові посади «уповноважених осіб органів юстиції». При цьому одній такій посадовій особі надаються широкі повноваження щодо вчинення нотаріальних дій, а також державної реєстрації народження та смерті; державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень у результаті вчинення такою особою нотаріальної дії з нерухомим майном, об’єктом незавершеного будівництва; державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу тощо. Тобто одна посадова особа органу виконавчої влади наділяється широким колом повноважень щодо вчинення нотаріальних дій та надання адміністративних послуг. При цьому юридична техніка Законопроекту уможливлює різночитання, що не дають однозначної відповіді про вчинення усіх цих дій лише у випадках оформлення права на спадщину у сільській місцевості.
2. Законопроект може вступати у певну суперечність з політикою децентралізації, що впроваджується в Україні. Для покращення доступу до нотаріальних та реєстраційних послуг, на думку експертів Програми, доцільно було б надалі створювати умови для передачі та делегування повноважень органам місцевого самоврядування, ефективного виконання таких повноважень. Зокрема, у питанні державної реєстрації прав на нерухоме майно та суб’єктів господарювання, завдяки політиці децентралізації, протягом останніх двох років спостерігається позитивна тенденція розширення точок доступу до таких послуг, в тому числі їх наближення до мешканців сільських населених пунктів. Натомість наділення працівників Міністерства юстиції України повноваженнями щодо надання адміністративних послуг може породити інституційні конфлікти та конкуренцію компетенцій «уповноважених осіб органів юстиції» з посадовим особами органів місцевого самоврядування, що здійснюють відповідні реєстраційні функції у сферах нерухомості та бізнесу.
Розуміємо, що основна ідея Законопроекту полягає у вирішенні проблеми ускладнення доступу сільських мешканців до нотаріальних послуг, насамперед щодо оформлення спадщини. У цьому контексті звертаємо увагу, що право вчиняти окремі нотаріальні дії у населених пунктах, де немає нотаріусів можуть і посадові особи органів місцевого самоврядування. Проте після внесення змін до Закону України «Про нотаріат» в 2014 році, ці можливості обмежені лише «сільськими» населеними пунктами. А для вчинення дій щодо спадщини законодавством встановлені високі додаткові вимоги.
У цьому зв’язку експерти Програми закликають відповідальні органи влади докласти зусиль до:
Зі свого боку, Програма «U-LEAD з Європою» і надалі надаватиме підтримку Уряду України у впровадженні реформи децентралізації, підвищенні спроможності органів місцевого самоврядування у наданні доступних та якісних публічних послуг.
Теги:
Джерело:
Програма «U-LEAD з Європою»
22 листопада 2024
Уряд затвердив розподіл додаткової дотації для місцевих бюджетів на майже 800 млн грн
Уряд затвердив розподіл додаткової дотації для...
22 листопада, Уряд затвердив черговий розподіл додаткової дотації для місцевих бюджетів, повідомили у Міністертсві...
22 листопада 2024
Окремі питання обмеження доступу до публічної інформації в ОМС в умовах воєнного стану
Окремі питання обмеження доступу до публічної...
Програма USAID DOBRE підготувала відеороз’яснення на тему: «Окремі питання обмеження доступу до публічної інформації...
22 листопада 2024
Конкурс «Громада на всі 100»: став відомий список фіналістів
Конкурс «Громада на всі 100»: став відомий...
Завершився другий етап конкурсу «Громада на всі 100», під час якого серед 261 громади обрали 40 учасників, що...
22 листопада 2024
Розмежування повноважень органів місцевого...
18 листопада у Бучі відбувся круглий стіл щодо розподілу повноважень органів місцевого самоврядування та органів...