05 березня 2024
Logo slogan

Як у Теребовлянській ОТГ будинки культури та клуби перетворилися на Центри КіД

Після створення Теребовлянської ОТГ (Тернопільська область), громада отримала у своє підпорядкування 22 приміщення будинків культури і клубів, на утримання яких потрібно було спрямувати значні кошти з бюджету ОТГ. Для оптимізації бюджетних витрат та підвищення ефективності сфери культури, керівництво громади прийняло рішення про об’єднання вказаних об’єктів. Такі об’єднання отримали назву Центри культури і дозвілля (КіД).

По факту це колишні великі будинки культури, до яких було приєднано географічно близько розташовані сільські клуби. Відтак, було змінено штатні розписи. Якщо раніше в будинку культури працювали директор і/або концертмейстер або художній керівник та прибиральниця, то сьогодні в штаті Центрів КіД не менше 10 чоловік, серед яких є директор, культорганізатор (заступник директора), балетмейстер, інженер-програміст та інструктори. Культорганізатор займається оформленням усіх заходів, написанням сценаріїв, слідкує за проведенням концертно-масової роботи в населеному пункті де розташований Центр КіД та в тих селах, які до нього належать. Також, було змінено назву посади “завідувач клубу” на “інструктора”. В залежності від особистісних компетентностей колишнього завклуба, за ним було закріплено певні гуртки і заняття в центрі.

На сьогодні у Теребовлянській ОТГ створено 5 Центрів КіД (м. Теребовля, с. Довге, с. Ласківці, с. Лошнів, с. Підгайчики), які об’єднують усі 25 сіл ОТГ й адміністративний центр громади м. Теребовлю та надають широкий спектр послуг.

Перший Центр КіД був відкритий на базі одного з найбільших будинків культури у с. Ласківці в листопаді 2016 року . Будь який Центр КіД поєднує функції бібліотеки, клубу, позашкільного закладу освіти, інтернет-центру та інформаційного центру в одному приміщені та є об’єднанням сільських клубів, які близько розташовані один від одного, та колишнього будинку культури. Тобто, приміщення колишніх сільських клубів продовжують функціонувати, в них проводяться заходи, але вони не являються окремими юридичними особами. Їхні працівники вважаються інструкторами Центру культури і дозвілля. Два дні на тиждень вони проводять навчання, репетиції, гуртки в себе в селі, а в інші дні працюють у Центрі культури і дозвілля.

“Даний Центр є першим ефективним втіленням реформ у сфері культури нашої громади. Тут бігають діти, є рух, відбуваються цікаві дійства, а затишна атмосфера сприяє втіленню різноманітних творчих ідей. Бажаю колективу натхнення і сил, щоб консолідувати довкола себе усіх талановитих і активних людей ближніх сіл”, – Сергій Поперечний, голова Теребовлянської ОТГ.

“Центр надає найрізноманітніші електронні послуги та створює для молоді нові можливості в соціальній адаптації. Запрошуємо всіх, хто потребує інформації з питань здорового способу життя, духовного та інтелектуального вдосконалення, самоосвіти, змістовного дозвілля та цікавого і корисного спілкування, завітати до нашого Центру”, – Ірина Кришовська, керівник Центру КіД у с. Ласківці.

Центри КіД організовують та проводять культурно-мистецькі та розважальні заходи, ярмарки, фестивалі, конкурси, танцювальні молодіжні вечори тощо. Крім того, вони надають сучасні бібліотечні послуги та задовольняють інформаційні потреби. Після злиття, бібліотеку було перенесено в приміщення Центру КіД, проведено оновлення бібліотечного фонду та збільшено кількість періодичних видань. Варто зазначити, що бібліотекар не є основним працівником центру, а являється працівником Об’єднання шкільних бібліотек та знаходиться під подвійним підпорядкуванням: директора Центру КіД та директора шкільної публічної бібліотеки.

Центри КіД сприяють формуванню сучасної інформаційно-технічної бази, забезпечують використання інтернет-ресурсів, проводять навчання щодо користування комп’ютером та мережею Інтернет. В кожному центрі розміщено від 8 до 10 комп’ютерів з підключенням до мережі WiFi та кольорові принтери. Всі Центри КіД мають власні сторінки на веб-сайті http://centrkid.in.ua/, де розміщують інформацію про послуги, проведені заходи та повідомлення для населення громади. На базі Центрів КіД планують проводити навчання з комп’ютерної грамоти для людей старшого віку та вивчення окремих мобільних додатків для широкого загалу.

На базі даних центрів проводиться різноманітна гурткова робота, організовуються спортивні змагання та активне дозвілля населення. В кожному Центрі КіД є хореограф, який крім гурткової та студійної роботи з дітьми, допомагає в організації тематичних заходів та, власне, приймає активну участь у житті Центру КіД.

Практично усі послуги центрів надаються на платній основі. Їх перелік та вартість на початку кожного року затверджується виконавчим комітетом Теребовлянської ОТГ.

Не зважаючи на якісне матеріально-технічне забезпечення ключову роль у функціонуванні центрів культури і дозвілля відіграє колектив. Теребовлянська ОТГ має значну перевагу перед іншими ОТГ Тернопільської області, так як на її території функціонує Теребовлянське вище училище культури. Саме даний заклад забезпечує кадрами усі Центри КіД громади.

Підсумовуючи історію трансформації сільських клубів та будинків культури Теребовлянської громади, потрібно сказати, що основна мета створення Центрів КіД – втримати молодь в селі, наповнити громаду молодими фахівцями і наблизити надання якісних послуг. Дана мета реалізовується успішно, адже у цій громаді думають про майбутнє.

Відео:

Теги:

культура молодь бібліотеки Культура кращі практики

Область:

Тернопільська область

Громади:

Теребовлянська територіальна громада

Джерело:

Поділитися новиною:

Читайте також:

22 лютого 2024

«Мало – просто щось купити дітям. Їм треба голос». Як у Терешківській громаді працюють зі шкільним бюджетом

«Мало – просто щось купити дітям. Їм треба...

Авторка: Марія Булейко (Марковська) У 2018-му році до Терешківської сільської громади, що на Полтавщині, увійшли...

22 лютого 2024

«Треба вирішувати проблеми спільно, а успіхами ділитися з іншими». DECIDE розвиває співробітництво громад у сфері освіти

«Треба вирішувати проблеми спільно, а успіхами...

Швейцарсько-український проєкт DECIDE не тільки активізує життя громад, а ще й стимулює їх до створення спільних...

21 лютого 2024

В Олицькій громаді Волинської області запрацював Центр надання адміністративних послуг

В Олицькій громаді Волинської області...

Олицька громада Луцького району Волинської області відкрила сучасний ЦНАП. Центр надаватиме більше 170 видів...

19 лютого 2024

«Ви нам – ІРЦ, а ми вам – Центр розвитку для педагогів». Як на Полтавщині громади співпрацюють

«Ви нам – ІРЦ, а ми вам – Центр розвитку для...

Авторка: Марія Булейко (Марковська) У Решетилівській громаді, що на Полтавщині, є Центр професійного розвитку...