19 квітня 2024
Logo slogan

Бузівська ОТГ - зразок свідомості та згуртованості громади

 

Ця громада унікальна  рівнем самоорганізації населення та справжнього патріотизму. Лише за півроку вона встигла попрацювати над Стратегією розвитку та уже навіть втілити дещо із запланованого. Громада сприяє місцевому бізнесу, що допомагає у реалізації проектів громади. Вона має власну добровільну пожежну команду, свій прапор і креативний герб. Та головний скарб Бузівської ОТГ —люди, що не сидять, очікуючи змін, а самі творять громаду своєї мрії. Гуртування людей навколо спільних інтересів сприяє тому, що села громади відчутно змінюються, перетворюючись на сучасні населені пункти європейського зразка. Про те, як живе найвіддаленіша від Черкас ОТГ, журналісти обласних ЗМІ дізналися під час прес-туру, організованого Черкаським Центром розвитку місцевого самоврядування, створеним за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону.


До Бузівської ОТГ входять два села: село Бузівка (із 2000 населення) та село Зелений Ріг (500 людей). Керує громадою наймолодший голова ОТГ в Черкаській області, 30-річний Олександр Фуркало. Перемогу на виборах одержав серед восьми претендентів. Має кілька років депутатського досвіду в Жашківській районній раді, добре знається на юриспруденції.

 

Керує громадою 30-річний Олександр Фуркало

 

— Ми могли стати частиною Соколівської громади, але це доволі віддалено та незручно для всіх нас, — говорить в.о старости села Зелений Ріг Оксана Єршова. — До того ж історично ми з ними ніяк не пов’язані. Люди добре розуміли, що потрібно зорганізуватись навколо Бузівки. 3 кілометри – і ми вже в центрі громади. Та й обидва села тісно пов’язані між собою родинними зв’язками. До речі, всі необхідні людям довідки ми робимо на місці. Цим займається фаховий діловод у сільській раді. У нас також оформлюються соціальна допомога, виплати та субсидії.

Найболючішою проблемою, яка протягом років турбувала мешканців обох сіл громади — дорога державного значення, що з’єднує два села. Олександр Фуркало пояснив, чому так важливо було для громади зробити саме цю дорогу. У громаді лише одна школа, яка знаходиться в селі Бузівка, тут сьогодні навчаються 260 учнів. Із Зеленого Рогу до школи щодня приїздять на навчання 35 учнів, а також 25 школярів із двох найближчих сіл, які в перспективі мають приєднатись до ОТГ (Сабадаш та Безпечна). Тож, шкільний автобус, який розвозить діток до школи, цією дорогою курсує по шість, а інколи і більше, разів на день. Як розповів голова ОТГ, громада не мала змоги витрачати власні кошти на цей ремонт, а держава грошей роками не виділяла. Тож довелося брати спеціальний дозвіл у Черкаській ОДА, аби можна було використати державну субвенцію на ці цілі. Вже зробили 585 метрів дороги (а це 3480 кв. м), у що вклали 1 млн 799 тис. (із яких 500 тис. грн — інфраструктурна субвенція, 31 тисяча надійшла з місцевого бюджету, а ще 108 тис. грн надані в якості спонсорської допомоги, 1 млн 160 тис. грн - з обласного бюджету (за рахунок коштів дорожнього фонду).

 

Громада сама ремонтує дорогу державного значення

 

Загалом, із часу створення ОТГ, бюджет громади виріс у чотири рази. Цього року він становить 14 млн 270 тис., торік складав 3 млн 800 грн. Наповнення бюджету громади відбувається переважно за рахунок надходжень з ПДФО, паїв та єдиного податку.

— Ми багато чого робимо не за рахунок бюджету, а завдяки допомозі місцевих підприємців, яким дійсно не байдуже, як живуть наші села — зауважив керівник ОТГ. — За попередніми підрахунками, соціально відповідальний бізнес надасть нам до 1 млн грн допомоги лише цього року. Серед тих, хто не відмовляється підставляти плече, 4 потужних господарства та Бузівська хлібопекарня. Є також багато одноосібників і дрібних підприємців. У нас налічується до 80 ФОПів. Наші бізнесмени вирощують квіти, огірки, помідори, рибу, займаються свинарством, виготовляють макаронні вироби та крупи, випікають хліб та продукти, які славляться на всю Черкаську область.

 

Бізнесмени в громаді  вирощують квіти, огірки, помідори, розводять рибу, займаються свинарством, виготовляють макаронні вироби та крупи, випікають хліб, які славляться на всю область

 

Ще один важливий для громади проект — водогін у Бузівці. На його реалізацію виділяється друга частина інфраструктурної субвенції, а саме – 412 тис. грн. До речі, як в Бузівці, так і в Зеленому Розі дбають про належний санітарний стан своїх населених пунктів. Тож щосереди сміття вивозиться на місцевий полігон ТПВ, причому безкоштовно для населення.

— Нам у цьому питанні допомагає місцевий житель, який має власний трактор із причепом і вивозить відходи за межі населеного пункту, знову ж, на волонтерських засадах, — наголошує голова ОТГ. — Плануємо запровадити роздільний збір побутового сміття.

У найближчій перспективі громади – створення Центру безпеки, де будуть сконцентровані всі екстрені служби — амбулаторія, поліція та пожежна частина. Наразі пожежна служба розмістилась у колишньому гаражі школи. Коли у Центрі безпеки з’явиться єдина диспетчерська, вона прийматиме всі виклики централізовано. Добровольці, що нестимуть службу, у разі виникнення НС, отримуватимуть смс – і оперативно прибуватимуть на місце.

Добровільна пожежна охорона в ОТГ була створена у грудні минулого року. Жашківська ДСНС надав нам старий автомобіль, який нам відремонтували спонсори. Так само на кошти спонсорів ми відремонтували приміщення гаража, де і знаходиться все наше пожежне спорядження. У ремонт цього приміщення вклали 40 тис. грн — замінили вікна, поштукатурили стіни, — пояснює голова. - Бажання стати добровільними пожежниками уже виявили 9 мешканців громади.

 

В ОТГ створили добровільну пожежну охорону

 

Громада Бузівської ОТГ так само дружно впорядковує вулиці та місця відпочинку. Нещодавно люди разом вирішили зібрати яблука у закинутому місцевому садку, який розкинувся аж на 16 га, реалізувати їх, а на ці гроші змайструвати лавочки для потреб обох сіл. 4 тис. грн, отримані за близько 5 тон яблук, плюс спонсорська допомога – і вийшло 15 нових лавочок для відпочинку. Окрім цього, на спільні кошти в ОТГ встановлюють вказівники на будинках та вулицях.

А ще в громаді молоді батьки та діти дуже радіють двом новим дитячим майданчикам в селі Зелений Ріг. Один із них, вартістю 25 тис. грн, з’явився за підтримки спонсорів. Незабаром він стане частиною великого парку. Інший дерев’яний майданчик створили за кошти місцевого бюджету для вихованців місцевого садочка «Суничка». Його власними руками зробив один із місцевих жителів, а розфарбували батьки та вихователі.

Із 1 жовтня у Бузівській ОТГ планують новий соціальний проект, який має створити умови та сформувати для мешканців громади своєрідний «Майданчик дозвілля». Загалом, проект передбачає роботу у трьох напрямках: спорт, культура та освіта. Бузівська громада доволі спортивна, тут є свої футбольні команди, члени громади активно займаються спортом. ОТГ також має два духових оркестри, один із яких – дитячий (і маленькі музиканти цього року зайняли гран-прі на обласному конкурсі юних талантів). Діє тут знаний у районі народний аматорський хоровий колектив «Гірський Тікич», який радує своїм мистецтвом вже 15 років. Незабаром планується створити ще й ретро-клуб – спеціально для людей старшого віку.

Торік у Бузівській школі взагалі не було гурткової роботи. Тож зараз ОТГ запланувала відкрити низку гуртків за інтересами: «Школу лідерів», «Англійський клуб», «Молодий воїн», «Мальви», «Сильні та спритні», «Пізнай себе», «Умілі ручки» та «Творчі майстерні». За словами голови ОТГ, великим викликом є організація у громаді власної музичної школи – адже сьогодні 42 дитини з Бузівської громади відвідують уроки музики у районній музичній школі – і є ще дітки, які бажають навчатись музиці.  

Бузівська громада не боїться демографічної кризи. Молодь має роботу, залишається жити і працювати на Батьківщині, народжує діток. Тут лише цього року на світ з’явилось 20 малюків, а майже 200 дошкільнят незабаром підуть до школи. Тож у Бузівської ОТГ є перспективи – у тому числі, стати однією із найпотужніших об’єднаних громад Черкащини.

Відео:

Область:

Черкаська область

Громади:

Жашківська територіальна громада

Джерело:

Поділитися новиною:

Читайте також:

01 квітня 2024

Якісні медичні послуги у селі: досвід Полицької громади

Якісні медичні послуги у селі: досвід Полицької...

Громада з Рівненщини створила власний Центр первинної медико-санітарної допомоги. Їм допомогли експерти місцевого...

21 березня 2024

У двох громадах Харківщини відкрили Центри життєстійкості

У двох громадах Харківщини відкрили Центри...

Валківська та Кегичівська громади першими на Харківщині відкрили Центри життєстійкості для своїх мешканців. Відтепер...

21 березня 2024

Сприяти мобілізації, але не роздавати повістки: інтерв’ю зі старостою

Сприяти мобілізації, але не роздавати повістки:...

Як старості вибудувати роботу з жителями громади, завоювати їхню довіру і не зрадити очікування. Автор: Євген...

18 березня 2024

Межівська громада одною з перших в Україні прийняла Програму відновлення і відбудови

Межівська громада одною з перших в Україні...

Майже рік тут тривала робота над Програмою комлексного відновлення. Стартували у квітні 2023, а затвердили готовий...