Варвинська об’єднана територіальна громада перші вибори провела у грудні 2017 року. А, отже, мала обмаль часу, щоб зорієнтуватися у нових обов’язках та повноваженнях, прийняти бюджет та почати працювати з 2018 року у нових умовах. Експертну та методичну підтримку громаді надавав Чернігівський Центр розвитку місцевого самоврядування, створений за підтримки Програми «U-LEAD з Європою».
До складу Варвинської об’єднаної територіальної громади увійшли селище Варва, яке стало центральною садибою, та сім сіл – Воскресенське, Калиновиця, Булавівщина, Григорівщина, Сіряківщина, Леляки, Саверське. На території громади проживає майже дев’ять тисяч мешканців.
На виборах жителі ОТГ підтримали Валентину Саверську-Лихошву, яка до цього часу була Варвинським селищним головою.
Одним із перших кроків новоствореної громади було прийняття на баланс закладів освіти і культури. Як розповідає Валентина Саверська-Лихошва, документи довелося виправляти декілька разів. «Депутати кажуть, що ми постійно вносимо зміни, але хоч і є методика, вичерпні рекомендації, на практиці виникає багато запитань і помилок. І краще їх виправити зараз, ніж через кілька років», - розповідає вона.
У громаді багато уваги приділяють чистоті та порядку. При Варвинській селищній громаді створено загін з благоустрою. У ньому 20 робітників, які відповідають за порядок на території ОТГ.
Найближчим часом у громаді з'явиться муніципальна варта, працюватимуть двоє дільничих. Громада їх забезпечує приміщенням, технікою, меблями. І вони відповідатимуть за громадський порядок в ОТГ.
«Ми ремонтуємо дороги, утримуємо сміттєзвалище, кожного місяця чистимо його. Також потребують великих інвестицій головні очисні споруди. Ці заходи дороговартістні, але комфорт та безпека кожного мешканця громади, того вартують…», - продовжує розповідати про роботу голова.
Мріє Варвинська громада і про сучасне освітлення усіх вулиць. Для цього шукає партнерів та фінансову підтримку. «Хочемо залучити на нашу територію ресурси Північної екологічної фінансової корпорації (Nordic Environment Finance Corporation – NEFCO). Вони надають кредити та гранти на енергоефективні проекти. Так, у нас є проект встановлення LED-ламп та сонячних батарей. Тобто ми прагнемо не тільки залучити грантові кошти, а й запровадити енергоефективний проект у нашій громаді», - пояснює Валентина Саверська-Лихошва.
Освітлені вулиці – це також і питання безпеки жителів громади.
Коли починали говорити про створення громади у Варвинському районі і селищна рада запросила сусідів до об’єднання, відгукнулися лише дві сільські ради. Сусідні Озеряни створили власну громаду і чекають на призначення перших виборів.
У Журавці, яка має спільні межі з Варвинською громадою, проживають майже три тисячі людей та вирують ідеї про створення своєї ОТГ. «Журавка – гарне село. І для них, і для нашої громади було б вигідно об’єднатися. Разом ми могли більше отримувати коштів на розвиток інфраструктури. Коли ми об’єдналися, вирішили вдруге запросити до нас. Побували у Журавці на загальних зборах, але люди не прийняли нашу пропозицію. Вони сказали, що будуть стояти до останнього», - розповідає Валентина Саверська-Лихошва.
До Варвинської громади хотіли б приєднатися деякі села, але вони межують через Озерянську ОТГ і тому це приєднання не може відбутися. У селах Світличне, Богдани та Гнідинці працюють нафтодобувні структури. Це не бідні села, і вони, ймовірно, побоюються, втратять свої гроші.
«Я була у дев’яти країнах світу. І розумію, що повернення немає. Всюди, де я була, є громади – вони по-іншому називаються, але це суті не змінює. Самостійний розвиток – це перспектива. Громада – це невелика територія і рішення, прийняті на місцях, більш ефективні та мають реальний результат. Я впевнена, що пройде час і всі будуть в об’єднаних громадах», - вважає пані Саверська-Лихошва.
На території Варви зареєстрований Гнідинцівський нафтопереробний завод. Хоча територіально він знаходиться на території села Гнідинці, але податки сплачує у варвинську скарбницю, та і працюють там жителі громади. Зараз підприємство переживає не кращі часи: колись там працювало більше тисячі людей, зараз близько восьмисот.
Партнером Варвинської ОТГ є також «Дружба-Нова» - агропромислове підприємство, яке входить в топ сільськогосподарських виробників і експортерів. На підприємстві працює більше двох тисяч робітників. Цікаво, що податки це підприємство сплачує у бюджети тих громад та населених пунктів, звідки люди, а не за місцем реєстрації суб’єкта господарювання.
Підприємство бере активну участь у житті громади, допомагає в організації заходів у громаді. Також допомагає із вирішенням нагальних побутових проблем. Наприклад, коли зламався водяний насос у селі Калиновиці, то допомога надійшла саме від цього підприємства.
Інші представники малого та середнього бізнесу за можливості допомагають громаді, та й голова каже, що навчилася знаходити порозуміння з усіма.
Прогнозований бюджет Варвинської ОТГ на 2018 рік прийняли на рівні 80 мільйонів, з них 50 мільйонів – це власні надходження громади. Решта – субвенції та дотації. З них тільки за перше півріччя до районного бюджету передали більше 13 мільйонів.
На соціально-економічний розвиток отримали 249,5 тис. грн, за ці гроші запланували збудувати зупинки у Варві та селах Леляки, Калиновиця та Воскресенське.
За 769 тисяч грн – кошти інфраструктурної субвенції – громада планує придбати трактор в комплекті з навісним обладнанням, погружним насосом та подрібнювачем гілок для комунального підприємства «Господар».
Серед найбільш нагальних проблем Варвинської громади – проблема сміттєзвалища, яке утворилося більше десяти років тому у неналежному місці. Воно вже переповнене і вимагає закриття. Але знайти нове місце під полігон відходів на території громади складно.
У громаді все більш популярним стає сортування сміття. Тут є не лише контейнери для пластику, а й великі склади, де встановлені окремі великі ємності для скла, паперу та пластику.
Ще однією проблемою є старі очисні споруди. «Потрібно будувати нові, - говорить голова ОТГ. – А тому виготовляємо проектно-кошторисну документацію». У схожій ситуації і система водопостачання. Її будували ще у шістдесяті роки, тому міняємо труби щороку.
***
Варвинська громада йде в ногу з часом, враховує потреби своїх мешканців та прагне втілювати цікаві проекти, які зроблять життя в ній ще кращим та комфортнішим. А головне, люди розуміють, що всі проблемні та важливі питання можна вирішити на місці, у своїй громаді.
Область:
Чернігівська областьГромади:
Варвинська селищна об’єднана територіальна громада Варвинська територіальна громадаДжерело:
Чернігівський Центр розвитку місцевого самоврядування
20 грудня 2024
Вакансія: Полісі Координатор/-ка (англ.)
Вакансія: Полісі Координатор/-ка (англ.)
Опис контексту SALAR International завершила свої поточні проєкти в Україні (DSP та PROSTO), які були...
20 грудня 2024
Ветеранська політика в громадах: як це працює та які можливості може використати місцева влада
Ветеранська політика в громадах: як це працює...
Після демобілізації, поранення, повернення додому, ветеранів та ветеранок зустрічають громади. За те, щоби військові...
20 грудня 2024
Набув чинності закон, який дозволяє комунальним підприємствам використовувати гуманітарну допомогу
Набув чинності закон, який дозволяє комунальним...
18 грудня 2024 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до статті 15 Закону України «Про гуманітарну...
20 грудня 2024
Як зміна механізму зарахування ПДФО вплине на бюджети територіальних громад - дослідження
Як зміна механізму зарахування ПДФО вплине на...
Дві третини доходів від ПДФО надходять до бюджетів тих громад, де люди працюють, а не живуть. Якщо змінити цю систему...