22 липня 2024
Децентралізація

3D-принтер, що змінює свідомість – ноу-хау Баранівської ОТГ

Як Баранівська ОТГ розвиватиметься за допомогою двох майстерень, теплиці і 1 млн євро.


Автор: Дмитро Синяк 

У школах Баранівської ОТГ Житомирської області започатковано унікальний проект, який не має аналогів в Україні. Інститут громадянського суспільства та Баранівська міська рада зуміли отримати на розвиток громади чималий грант Європейського Союзу на реалізацію проекту «Молодіжний кластер органічного бізнесу Баранівської міської ОТГ» – 700 тис. євро. Ці гроші мають піти на створення протягом трьох років кількох кооперативів: рибного, молочного та ягідного, на розробку плану економічного розвитку громади, а також на заходи з активізації її мешканців. Власне, над активізацією молоді Баранівської ОТГ вже працює Інститут громадянського суспільства, який взявся за реалізацію третього компоненту проекту. Цей компонент має назву «Залучення молоді» і обмежується бюджетом в 1,1 млн грн.

У школах громади експерти інституту вирішили створити так звані коворкінги: простір, який може використовуватися усіма мешканцями для роботи, дозвілля чи спілкування. Заплановано три таких коворкінги: найсучасніші швейна та деревообробна майстерні, а також теплиця.

У чому їхня відмінність від звичайних класів, адже майстерні та теплиці не є дивиною для українських шкіл? Коворкінг – не просто клас. Це елемент розвитку громади, засіб для самореалізації її мешканців, інструмент для активізації підприємництва.

За задумом, під час уроків майстернями і теплицею користуватимуться учні тих шкіл, у яких вони розташовані. Після уроків, на різноманітних гуртках – усі діти громади (понад 3 тис. осіб), частину з яких довозитимуть шкільні автобуси. А увечері, ймовірно, за певну платню – дорослі. Можливо, комусь з них стане у пригоді обладнання майстерень, і завдяки йому хтось почне робити – нехай навіть на продаж – вироби з дерева чи одяг.

А у теплиці баранівчани зможуть вирощувати нетипові для громади, але перспективні культури: лохину, енергетичну вербу, пшеницю-спельту тощо. Компанія «Галекс-Агро», яка теж бере участь у реалізації проекту, на базі нової ферми, що будується в с. Рогачеві, планує проводити навчання для майбутніх спеціалістів в галузі органічного виробництва.

Ось, що таке справжній проект розвитку!

Високоякісне обладнання загальною вартістю близько 700 тис. грн вже закупили, а вчителі праці пройшли курс з його використання. З вересня цього року деревообробна та швейна майстерні у Баранівці, а також теплиця, яку планують розмістити у селищі Полянка, стануть базою для апробації спільно з Міністерством освіти і науки України нового підходу до шкільної програми трудового навчання.

Цілковитою несподіванкою для мешканців громади стала поява у Баранівському міжшкільному ресурсному центрі, що об’єднав два коворкінги, 3D-принтера.

- Цей принтер придбали на перспективу, і я переконаний, що у майбутньому він стимулюватиме жителів громади цікавитися сучасними методами виробництва, – розповів порталу «Децентралізація» координатор третього компоненту проекту «Молодіжний кластер органічного бізнесу Баранівської міської ОТГ» Іван Савицький. – Мені б хотілося, щоб люди шукали шлях до власного розвитку, цікавилися новими технологіями, і цей принтер є певним поштовхом до цього. Сама його поява була чимось революційним і, думаю, вже трошки змінила свідомість багатьох жителів громади.

За словами Івана Савицького, найбільшою проблемою Баранівської громади є зневіра. Маючи чималі ресурси, люди опускають руки, кажучи: «У нас нічого не вийде».

- Вся проблема у тому, що люди не бачать позитивних прикладів, – переконаний Іван Савицький. – Ми хочемо показати їм такі приклади. Також ми плануємо за допомогою цього новітнього обладнання об’єднати активну молодь, яку можна виховувати, розвивати і за кілька років вона сама стане двигуном розвитку громади. Отже це обладнання є лише інструментом для зміни освітнього підходу й перезавантаження свідомості. Головне – заразити активністю і духом підприємництва, розворушити пасивність, викликану зневірою.

Іван Савицький також веде у Баранівці курс молодіжного підприємництва «Підприємцем бути легко», який зібрав дітей віком від 12 до 17 років.

 

 

- Влітку ми створювали з дітьми власні віртуальні підприємства, підраховували рентабельність, обсяг податкового навантаження тощо, – розповідає пан Іван. – Я не втомлювався повторювати, що підприємець – це насамперед активна людина. Людина, яка хоче отримати більше, ніж дає їй життя.

Наприкінці курсу кожен учасник повинен мати власний цілком реальний і детально прорахований бізнес-проект. Згодом молодим баранівським підприємцям допомагатиме молодіжний бізнес-інкубатор, у якому завжди порадять, як можна отримати кошти, куди подати заявку на фінансування, де можна отримати відповідну освіту тощо.

Теги:

розвиток бізнесу Інститут громадянського суспільства освіта

Область:

Житомирська область

Громади:

Баранівська територіальна громада

Джерело:

Поділитися новиною:

Коментарі:
*Щоб додати коментар, будь ласка зареєструйтесь або увійдіть
Читайте також:

19 липня 2024

П’ядицька громада на Прикарпатті тепер має обладнання для сортування та зберігання лохини

П’ядицька громада на Прикарпатті тепер має...

П’ядицька громада в Івано-Франківській області широко відома своїм проєктом вирощення органічної лохини, який...

18 липня 2024

У Підволочиській громаді запрацював молодіжний простір «Знайди себе»

У Підволочиській громаді запрацював молодіжний...

У Підволочиській громаді, яка розташована в східній частині Тернопільської області, проживають майже 5 тисяч молодих...

17 липня 2024

​​​​​​​Шацька та Полянська громади підписали договір про міжмуніципальне співробітництво

​​​​​​​Шацька та Полянська громади підписали...

Шацька громада з Волині та Полянська громада із Закарпаття днями підписали свій перший договір про співробітництво за...

01 липня 2024

Швидка освітня допомога. Як громади співпрацюють навколо Центру професійного розвитку

Швидка освітня допомога. Як громади...

Авторка: Марія Булейко (Марковська) Центр професійного розвитку для педагогічних працівників у Верховині, що на...