10 квітня 2025
Децентралізація

Як змінювати країну, залишаючись у маленькому місті

Автор: Володимир Онищук, Голова молодіжної ГО «Альтернатива»

Часто кажуть, що «молодь – наше майбутнє», та я не погоджуюсь. Молодь – це наше сьогодення і нам потрібно вирішувати їхні проблеми зараз.


Обмін досвідом з колегами з культурно-громадського центру у Кривому Розі. Фото: Дмитро Гавриш

 

В Україні молоді люди намагаються вирватися з маленьких містечок та сіл. Вони шукають можливостей самореалізації у великих містах. Я це знаю. Я сам поїхав з рідного села, щоб навчатися в Києві. Мені сподобалося жити у великому місті. Кожного дня відбувається щось цікаве. Людям подобається, що тут є добре розвинена інфраструктура, центри, де молодь може займатися спортом чи творчістю, спілкуватися з однодумцями.

Ще в студентські роки я любив організовувати заходи для своїх друзів, наприклад, тематичні клуби чи кіновечори. Коли я переїхав жити у невелике містечко Корюківка, мені бракувало цього активного темпу життя і я замислився, чому б нам не зробити щось подібне і тут.

Ось так і народилася ідея створити молодіжну громадську організацію «Альтернатива». Я знайшов людей, які поділяли мої погляди, і разом ми почали думати, як «оживити» Корюківку. Спершу ми організували велопробіг, а тоді заснували фотоклуб, кіноклуб, а також секцію настільних ігор. Якщо нам вдасться розбудити інтерес громади до суспільного життя, тоді ми зможемо залучати її до громадської активності.  

Ми були єдиною молодіжної організацією в містечку з населенням понад 10 000. Як першопрохідцям нам, звісно, довелося добре попрацювати. Найбільшим викликом була пасивність молоді. Інколи на захід приходило лише три-чотири людини. Та ми не здавалися, продовжували тестувати різні формати й підходи.

Пасивність крюківської молоді не є чимось унікальним, це радше загальнонаціональна проблема. Довгий час молодь була полишена сама на себе, ніхто особливо не зважав на їхні інтереси та потреби. У сільській місцевості не було креативних просторів, спортивних майданчиків чи освітніх платформ, де молоді люди могли б навчатися і спілкуватися. Відсутність інфраструктури та можливостей призвели до масової міграції молоді до великих міст. Ті, хто залишився, просто не мали можливості висловити свою думку і обговорити свої потреби.   

Децентралізація відкрила нові можливості для молоді. Переведення ресурсів і повноважень на місцевий рівень сприяло активнішій участі людей у політиці та прийнятті рішень, а більш активні молоді люди можуть себе реалізувати на керівних посадах. Місцева влада стала більше орієнтуватися на думку громади. Вони розуміють: щоб отримати довіру молоді, їм потрібно дослухатися до неї.

Минулого року група дітей попросила нас спорудити спортивний майданчик для катання на роликах і скейті. Зазвичай вони каталися на автопарковці, бо вона заасфальтована. Тільки уявіть, як це небезпечно як для дітей, так і для водіїв! Ми звернулися до місцевої влади і пояснили, чому потрібен безпечний простір для молоді, і вони підтримали цю ідею.

Чимало часу пішло, щоб розробити проект, знайти місце і спорудити спортивний майданчик. Але минулого літа відбулося офіційне відкриття. Я пишаюся цим, адже це єдиний скейт-парк у Чернігівській області. Він об’єднує не лише місцевих скейтбордистів, але й молодь із Чернігова та сусідніх міст.

Я помічаю, як потроху молодь починає вірити у свої сили. Маленькі кроки можуть справити великий вплив. Тепер все більше молодих людей хочуть долучатися до наших заходів.

У 2017 році ми долучилися до проекту ПРООН зі створення Молодіжних рад, метою якого є мобілізувати таких молодих активістів, аби їхній голос був почутий. Залучення молоді може вдихнути нове життя у їхні громади. Це навіть може зупинити масову міграцію молоді з містечок та сіл, адже тепер вони бачать там місце для себе і мають потенціал для розвитку. 

Я кажу це з досвіду. Я живу в Корюківці і роблю зміни. 

Більше про молодь в умовах децентралізації є ТУТ

Теги:

молодь

Область:

Чернігівська область

Джерело:

Проект ПРООН в Україні «Громадське суспільство для розвитку демократії та прав людини в Україні»

Поділитися новиною:

Коментарі:
*Щоб додати коментар, будь ласка зареєструйтесь або увійдіть
Читайте також:

10 квітня 2025

15 квітня - вебінар «Реформа управління публічними інвестиціями: роль місцевого самоврядування»

15 квітня - вебінар «Реформа управління...

  15 квітня об 11:00 розпочнеться вебінар «Реформа управління публічними інвестиціями: роль місцевого...

10 квітня 2025

У ліцеї Сухоплов’янської громади створили сучасне шкільне укриття

У ліцеї Сухоплов’янської громади створили...

Наприкінці березня цього року запрацювало ще одне сучасне шкільне укриття з освітнім простором, створене в межах...

10 квітня 2025

Посібник для громад. Впроваджуємо гендерно орієнтований підхід у бюджетних програмах галузі «Освіта» територіальних громад

Посібник для громад. Впроваджуємо гендерно...

Як зробити освітню політику громади більш чутливою до потреб різних груп населення? Як аналізувати бюджетні програми...

10 квітня 2025

За I квартал 2025 року до загального фонду місцевих бюджетів надійшло 120 млрд грн

За I квартал 2025 року до загального фонду...

У I кварталі 2025 року до загального фонду місцевих бюджетів надійшло 120 млрд грн, що на 18,4 млрд грн більше у...