Новації податкового законодавства: фермерські господарства та оподаткування земельних ділянок

10 серпня Президент України підписав Закон № 2497 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо стимулювання утворення та діяльності сімейних фермерських господарств» (законопроект № 6490-д).

Закон врегульовує низку питань діяльності фермерських господарств, а також оподаткування земельних ділянок, повідомили експерти Групи фінансового моніторингу Центрального офісу реформ при Мінрегіоні (за підтримки Програми «U-LEAD з Європою»).


Закон зокрема стимулює органи місцевого самоврядування контролювати оформлення договорів оренди землі. Передбачається, що податок на доходи фізичних осіб з орендної плати за земельні ділянки (паї) зараховується до місцевих бюджетів за місцезнаходженням земельних ділянок (зміни до підпунктів 168.4.4 та 168.4.5 пункту 168.4 статті 168 Податкового кодексу).

З метою уникнення різних тлумачень відносно сплати податку на доходи фізичних осіб, Податковий кодекс доповнили новим підпунктом – 168.4.9, який встановлює, що суми податку, нараховані податковим агентом з доходів за здавання фізичними особами в оренду (суборенду, емфітевзис) земельних ділянок, земельних часток (паїв), виділених або не виділених в натурі (на місцевості), сплачуються до відповідного бюджету за місцезнаходженням таких об’єктів оренди (суборенди, емфітевзису).

Раніше юридичні особи, які орендували земельні ділянки, сплачували податок до місцевого бюджету за місцем податкової адреси, а не до бюджетів громад, на територіях яких розташовані земельні ділянки. Як наслідок, ці громади не мали доході з земель на своїй території. Тепер органи місцевого самоврядування мають можливості для збільшення власних надходжень і більш ефективного використання земельних ділянок.


Ще одним нововведенням є запровадження сплати земельного податку за лісові землі. Зміни вносяться до пункту 273.1 статті 273 Податкового кодексу. Попередня норма цієї статті передбачала, що податок за лісові землі справляється як складова рентної плати, що визначається податковим законодавством. Нова редакція встановлює, що податок за лісові землі складається з земельного податку та рентної плати.

Отже органи місцевого самоврядування отримали додаткове джерело надходжень у вигляді земельного податку за лісові землі.

За даними Державного агентства лісових ресурсів, загальна площа лісових ділянок в Україні становить 10,4 млн га, з яких 7,6 млн га перебуває у підпорядкуванні лісогосподарських підприємств Держлісаганства, 1,3 млн га знаходяться у постійному користуванні комунальних підприємств, підпорядкованих органам місцевого самоврядування, близько 0,8 млн га лісових земель державної власності не надані в користування та віднесені до земель запасу.


Також Закон № 2497 надає право створювати сімейні фермерські господарства з набуттям статусу фізичної особи-підприємця (IV група суб’єктів господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності).

Згідно зі змінами, внесеними до підпункту 4 пункту 291.4 статті 291, такі фізичні особи-підприємці провадять діяльність виключно в межах фермерського господарства, зареєстрованого відповідно до Закону України «Про фермерське господарство», за умови виконання таких вимог:

  • здійснюють виключно вирощування, відгодовування сільськогосподарської продукції, збирання, вилов, переробку такої власновирощеної або відгодованої продукції та її продаж;
  • провадять господарську діяльність (крім постачання) за місцем податкової адреси;
  • не використовують працю найманих осіб;
  • членами фермерського господарства такої фізичної особи є лише члени її сім’ї у визначенні частини другої статті 3 Сімейного кодексу України;
  • площа сільськогосподарських угідь та/або земель водного фонду у власності та/або користуванні членів фермерського господарства становить не менше 2 гектарів, але не більше 20 гектарів.

Закон також передбачає пільговий порядок сплати єдиного соціального внеску для усіх членів фермерського господарства, а саме: встановлює додаткову фінансову підтримку, за рахунок коштів, передбачених у Державному бюджеті України, через механізм доплати на користь застрахованих осіб - членів/голови сімейного фермерського господарства єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у сумі:

  • 0,9 мінімального страхового внеску – перший рік;
  • 0,8 мінімального страхового внеску – другий рік;
  • 0,7 мінімального страхового внеску – третій рік;
  • 0,6 мінімального страхового внеску – четвертий рік;
  • 0,5 мінімального страхового внеску - п’ятий рік;
  • 0,4 мінімального страхового внеску – шостий рік;
  • 0,3 мінімального страхового внеску – сьомий рік;
  • 0,2 мінімального страхового внеску – восьмий рік;
  • 0,1 мінімального страхового внеску – дев’ятий та десятий роки.

Координатор з фінансової децентралізації Центрального офісу реформ Яніна Казюк зазначила, що Закон № 2497 дає можливість упорядкувати діяльність фізичним-особам підприємцям, які є виробниками сільськогосподарської продукції, а також забезпечити громади додатковими надходженнями за рахунок використання земельних ділянок, які розташовані на їх територіях.


Матеріали підготували експерти Групи фінансового моніторингу Центрального офісу реформ при Мінрегіоні (за підтримки Програми «U-LEAD з Європою»):

  • Яніна Казюк, координатор з фінансової децентралізації
  • Віктор Венцель, експерт з фінансового моніторингу
14.08.2018 - 13:13 | Переглядів: 24380
Новації податкового законодавства: фермерські господарства та оподаткування земельних ділянок

Теги:

бюджет бюджет аналітика Яніна Казюк Віктор Венцель

Джерело:

Читайте також:

22 листопада 2024

Уряд затвердив розподіл додаткової дотації для місцевих бюджетів на майже 800 млн грн

Уряд затвердив розподіл додаткової дотації для...

22 листопада, Уряд затвердив черговий розподіл додаткової дотації для місцевих бюджетів, повідомили у Міністертсві...

22 листопада 2024

Окремі питання обмеження доступу до публічної інформації в ОМС в умовах воєнного стану

Окремі питання обмеження доступу до публічної...

Програма USAID DOBRE підготувала відеороз’яснення на тему: «Окремі питання обмеження доступу до публічної інформації...

22 листопада 2024

Конкурс «Громада на всі 100»: став відомий список фіналістів

Конкурс «Громада на всі 100»: став відомий...

Завершився другий етап конкурсу «Громада на всі 100», під час якого серед 261 громади обрали 40 учасників, що...

22 листопада 2024

Розмежування повноважень органів місцевого самоврядування є кроком до сильнішого багаторівневого врядування в Україні

Розмежування повноважень органів місцевого...

18 листопада у Бучі відбувся круглий стіл щодо розподілу повноважень органів місцевого самоврядування та органів...