«Перший ягідний» кооператив Дніпропетровщини: від дрібного підприємництва до ягідного кластеру

Дніпропетровщина давно відома своїми молочними та зерновими кооперативами, але в останні роки популяризувався новий сільськогосподарський напрям - вирощування плодово-ягідної продукції. По різних районах місцеві підприємці стали розвивати приватне ягідне виробництво, окремо вирощують малину, полуницю, смородину, агрус, виноград та навіть плодові саджанці. Свіжу продукцію дрібні підприємці продають на ринках, але ягідних залишків багато. Незабаром зрозуміли, слід розширювати потужності для зберігання та переробки продукції, об’єднуватися, аби спільно закупити обладнання. Цим починається історія створення «Першого ягідного» кооперативу у Могилівській сільській об’єднаній територіальній громаді Дніпропетровській області.

«В середньому морозильна камера коштує 100-150 тисяч доларів, закупити таке обладнання одному підприємцю не під силу. До складу нашого кооперативу увійшли 12 підприємців, а загальна ягідна площа - 30 гектарів. В області це перше об’єднання подібного профілю, саме тому і назва його символічна - «Перший ягідний», - розповідає голова кооперативу Андрій Оселедець.

Кооперація дозволяє розширити ринки збуту і виходити на торговельні мережі. Завдяки об'єднанню провели повну експертизу грунтів, підземних водних колодязів на кожному з 12 підприємств. Компанія "Агроаналізексперт"  надала рекомендації за схемами захисту та підкормки самих рослин. Одноосібне підприємство про таке навіть не могло і мріяти, зізнається голова кооперативу. До того ж, з'явилися і можливості співпраці із фірмами, що переробляють ягідну продукцію на соки та джеми. І тепер на підприємстві замислилися про головне - охолоджуючий комплекс. Без нього, працювати із ягодою неможливо. Саме тому члени кооперативу почали активно шукати можливості придбання такого комплексу.

«Сільськогосподарські кооперативи – це вигідна економічна модель, вона дає додаткові робочі місця, поповнює бюджету громади, адже прибуток від доходу підприємців залишається на місцях. Ще важлива перевага кооперативної роботи – це співпраця мешканців громади та соціальна відповідальність бізнесу», - говорить Олена Тертишна, директорка Дніпропетровського Центру розвитку місцевого самоврядування, створеного за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону.

Впродовж року ЦРМС організував навчальні візити для вивчення досвіду створення кооперативів в інших регіонах України, останній - в Волинську область. Платформою для обміну досвідом коопертивного руху став Всеукраїнський конгрес старост ОТГ, який провели в травні цього року у Дніпрі за ініціативи Дніпропетровського ЦРМС. Команда експертів постійно допомагає з пошуком партнерів та вигідної економічної моделі, розвиток кооперативів вивчали під час триденної Школи проектного менеджменту Дніпропетровського ЦРМС в липні 2018 року.

«Громади Дніпропетровщини почали роботу над місцевими програмами підтримки розвитку кооперативного руху, в Могилівській ОТГ на придбання холодильних агрегатів планують виділити 150 тис. Ініціатором першої програми підтримки кооперативного руху стала Покровська громада, де активно розвивають молочний кооператив», - додає Олена Тертишна.

Найближчим часом планується створити ягідний кластер, куди увійдуть представники кількох громад - Могилівської, Новоолександрівської, Солонянської та СакасаганськоїУ кінці серпня очікують підписання угоди про міжмуніципальну співпрацю. Це дозволить пришвидшити розвиток ягідного виробництва, налагодити ринки збуту і активно просувати цю продукцію на українському та міжнародному ринку.

А у новоствореному кооперативі зараз працюють над створенням власного бренду та яскравого логотипу. Цього сезону спробують виробити і пробну партію джемів. А ще у планах відродити старовинний ягідний фестиваль. На святі куштуватимуть різноманітні вироби з ароматних та смачних ягід, вирощених саме на Дніпровській землі.    

06.08.2018 - 14:44 | Переглядів: 18011
«Перший ягідний» кооператив Дніпропетровщини: від дрібного підприємництва до ягідного кластеру

Відео:

Приєднані зображення:

Теги:

розвиток бізнесу

Область:

Дніпропетровська область

Громади:

Могилівська територіальна громада

Джерело:

Поділитися новиною:

Коментарі:
*Щоб додати коментар, будь ласка зареєструйтесь або увійдіть
Читайте також:

18 вересня 2024

У Чернігівському ліцеї укриття перетворили на сучасний освітній хаб

У Чернігівському ліцеї укриття перетворили на...

Чернігівський ліцей №22 тепер має не просто безпечне укриття, а й сучасний освітній хаб завдяки...

17 вересня 2024

У Знамʼянській громаді завдяки підтримці партнерів навчатимуть інформаційним технологіям

У Знамʼянській громаді завдяки підтримці...

Знамʼянська міська громада Кіровоградської області відтепер має STEM-простір та медіацентр, які допомогла облаштувати...

13 вересня 2024

Радивилівська і Бродівська громади об’єднують зусилля заради професійного розвитку освітян

Радивилівська і Бродівська громади об’єднують...

Радивилів, що на Рівненщині, та Броди, що на Львівщині, належать до різних областей і свого часу між ними навіть...

13 вересня 2024

Саф’янівська та Суворовська громади зміцнюють партнерство за п’ятьма ключовими напрямами

Саф’янівська та Суворовська громади зміцнюють...

4 вересня Саф’янівська та Суворовська громади, що на Одещині, підписали п’ять договорів про міжмуніципальне...