Кролевецька приватна лікарня ТОВ «Мій лікар» стала одним із 12 перших приватних закладів в Україні, які уклали договір із Національною службою здоров’я України. Це історичний крок, а також гарний початок і зразок для наслідування тим в регіоні, хто ще сумнівається, чи підтримувати реформу.
Ця угода означає, що вперше держава оплатить лікування громадян, які підписали декларації у приватній клініці чи у лікаря-ФОП. 12 приватних клінік та лікарів-ФОПів, з якими уклала договори Національна служба Здоров'я, отримуватимуть фінансування за такими ж тарифами, як і комунальні амбулаторії та поліклініки.
Лікарям, згідно з даними Міністерства охорони здоров'я, за пацієнта вікової групи 18-39 нараховуватимуть 340 гривень щорічно, вікової групи 0-5 років − 1480 гривень, вікової групи 6-17 років − 814 гривень, вікової групи 40-64 років − 444 гривень, вікової групи 65 і більше років − 740 гривень.
Всі пацієнти, які підписали декларації з лікарями, отримуватимуть послуги первинної медичної допомоги безоплатно, адже за них заплатить Національна служба здоров’я.
Незалежно від того, у приватному чи комунальному медзакладі ви оберете лікаря, ви можете отримувати однаковий безоплатний спектр послуг. Вимоги і до комунальних, і до приватних медзакладів також однакові − всі мають відповідати стандартам НСЗУ щодо ліцензій, спеціалістів, оснащення та надання сервісу і послуг.
"Таку можливість ми закладали від самого початку трансформації системи охорони здоров’я і нарешті можемо оголосити це офіційно. Держава вперше починає спрямовувати фінансування і до приватних медзакладів. Це приклад роботи принципу «гроші за пацієнтом», коли держава дає можливість пацієнту обирати, де лікуватися, та оплачує його вибір», − зазначила на своїй facebook-сторінці в. о. Міністра охорони здоров'я Уляна Супрун.
Олена Пінчук, головний лікар ТОВ «Мій лікар», педіатр за освітою виступила головним ініціатором співпраці з Національною службою здоров'я України, каже, що до співпраці з НСЗУ готувалися ще до відкриття закладу: вивчали вимоги та стандарти МОЗ, моніторили досвід колег із інших областей, вивчали закордонний досвід.
Олена Пінчук
У березні 2017 року було придбано відповідне приміщення для майбутнього центру та розпочато ремонтні роботи згідно з вимогами та стандартами МОЗ. Одночасно почалися пошук та закупівля необхідного обладнання відповідно до Примірного табеля матеріально-технічного оснащення закладів охорони здоров'я (приблизні розрахунки 50-60 тисяч гривень).
Далі – хронологія подій:
На реєстрацію товариства та отримання ліцензії лікарня витратила майже два місяці, на укладання угоди зі службою – менше місяця.
Мотивація лікарів до співпраці з Національною службою здоров'я України − бажання змін в застарілій системі охорони здоров'я, коментує головний лікар. Розповідає, що було бажання створити в громаді клініку з комфортними умовами як для лікарів, так і для пацієнтів. Лікарі отримують гідну заробітну плату, а пацієнти обслуговуються в сучасних умовах безкоштовно − всі задоволені.
«Мій лікар» працює з грудня 2017 року, і вже активно підписує декларації з пацієнтами з Кролевецької ОТГ, Кролевецького району та міста Конотоп.
Згідно з рекомендаціями МОЗ, терапевт та сімейний лікар максимально можуть укладати з пацієнтами 2000 декларацій, педіатр − 900. Наразі закладом укладено близько 1800 декларацій, з них 300 пацієнтів − діти.
Олена Пінчук розповідає, що заклад віддає перевагу показнику якості, а не кількості. На її думку, складно опікуватися 900-ма дітьми відразу, і потрібне об'єктивне рішення, а не гонитва за грошима.
«Більшість пацієнтів, що уклали угоди із закладом, це ті пацієнти, що раніше лікувалися у нас як у приватних лікарів. Вони були дуже здивовані, що завдяки реформі мають можливість лікуватися в сучасних умовах безкоштовно».
Пацієнти приватної лікарні здивовані, що завдяки реформі мають можливість лікуватися в сучасних умовах безкоштовно
Головний лікар зазначає, що наявність вибору лікаря незалежно від місця реєстрації пацієнтів та «подорож» за ними грошей, передбачених на їх лікування − позитивна практика як для пацієнта, так для лікарів. Адже пацієнт отримує нові можливості, котрі фінансує держава, а для лікарів це підвищення заробітної плати, стимул для розвитку.
«Приклад із життя: колеги, до яких йде велика кількість пацієнтів, мають подвійне, а й іноді потрійне навантаження. Логічно та справедливо, що вони повинні отримувати більшу заробітну плату, ніж інші лікарі, в яких подібне навантаження відсутнє. Але до впровадження медичної реформи вони отримували однакову зарплату. І це демотивувало багатьох, а зараз навпаки − хочеться працювати ще більше», − коментує Олена Пінчук.
Партнером медичного закладу є Кролевецька центральна районна лікарня, куди лікарі первинки, за потреби, дають направлення пацієнтам до спеціалістів більш вузького профілю: кардіолога, гінеколога, ендокринолога, тощо. За наявності направлення від вашого сімейного лікаря вторинна медична допомога також безкоштовна.
Закладом були укладені договори з лабораторіями Кролевецької ЦРЛ та однією з приватних клінік міста Сум на проведення лабораторних досліджень.
Гроші за пацієнта надходять на рахунок центру щомісяця у вигляді 1/12 від річної суми, це і дає змогу пацієнту в будь-яку мить за бажанням змінити лікаря, і гроші підуть за ним.
У закладі, відповідно до вимог, надають гарантований пакет первинної медичної допомоги.
Сімейний лікар:
Разом з тим, пацієнти гарантовано і безкоштовно можуть отримати:
З інструментальних методів дослідження: електрокардіограма (ЕКГ) у стані спокою, мікроскопія харкотиння, швидкі тести, швидкі тести на ВІЛ, вірусний гепатит, сифіліс.
Сімейний лікар призначає ліки та виписує рецепти, за якими у тому числі можна отримати препарати за програмою відшкодування вартості ліків, що буде поступово включати все більше і більше захворювань та препаратів, а також оформлювати довідки, лікарняні листки.
У закладі надають гарантований пакет первинної медичної допомоги
Першим бути важко та хвилююче: емоції переможця поєднуються з тягарем відповідальності, поділилася Олена Пінчук.
Заклад має бажання допомагати, консультувати колег з приводу співпраці з НСЗ. Наразі розробляється сайт, де детально планують розписати усі можливості, які відкриває медична реформа.
У планах − активна робота з залученням пацієнтів «червоного списку» (список пацієнтів, які ще не визначилися зі своїм лікарем та не підписали декларацію), розширення штату лікарів (додатково ще один педіатр та один терапевт) для підстраховки одне одного. Є необхідним працівником і спеціаліст, обов'язками якого буде укладання декларацій з товариством.
Переходячи до власної (приватної) практики, можна об’єднуватися з колегами по 2-3-4 лікарі (що дасть економію на оренді приміщення та апаратури). Спільно легше шукати приміщення, брати кредит на ремонт і закупівлю необхідної медичної апаратури, вибирати медичних сестер, вивчати вимоги до власної практики та ази бухгалтерської роботи (їх буде достатньо). А також готуватися до отримання ліцензії на ведення приватної практики і зареєструватися як фізична особа-підприємець (ФОП) або зареєструвати товариство.
Різниця між формою господарювання сімейного лікаря-ФОП та сімейного лікаря закладу первинної медицини – у розпорядженні коштами. У першому випадку профінансовані Нацслужбою здоров'я гроші надійдуть на рахунок ФОП, і сам лікар вирішить, яка частина з них піде на його зарплату, а яка – на діяльність медзакладу. У другому випадку – це вирішить головний лікар медзакладу.
Приватне медичне товариство, очолюване Оленою Пінчук є першим не тільки на Кролевеччині, а й на Сумщині. На території Кролевецької громади проживає близько 25 тисяч мешканців, в районі − близько 38 тисяч. Окрім ТОВ «Мій лікар», в цій місцевості працює ще декілька приватних сімейних лікарів та районний Центр медико-санітарної допомоги, які також мають можливості для укладання угоди з Національною службою здоров'я України.
Не тільки першим бути складно, а й другим, третім, четвертим... Для допомоги в проведенні реформи охорони здоров'я на Сумщині Сумським Центром розвитку місцевого самоврядування, що створений за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону, спільно з обласною державною адміністрацією були організовані два спеціалізовані семінари за участю експертів з питань впровадження реформи охорони здоров’я в Україні. Вони стосувалися автономізації медичних закладів, організації первинної медичної допомоги в громадах та управління закладами охорони здоров'я на первинному рівні в контексті проведення медичної реформи. Учасниками заходів були голови ОТГ, головні лікарі районних лікарень та ЦПМСД, сімейні лікарі. В планах є проведення ще додаткових, тематичних семінарів під час участі в яких можна отримати консультацію з тих чи інших проблемних питань.
Потрібно діяти, не стояти осторонь, адже з первинної медичної допомоги починають працювати нові правила в системі охорони здоров’я України. Працювати з НСЗУ та надавати гарантований державою пакет послуг первинної медичної допомоги можуть заклади охорони здоров’я будь-якої форми власності.
За інформацією Національної служби здоров’я, медична практика сімейного лікаря з 1 800 пацієнтами, яка працює за договором з НСЗУ, отримуватиме близько 1 млн грн доходу за обслуговування пацієнтів незалежно від того, наскільки часто вони звертатимуться до лікаря. Така модель стимулює лікаря піклуватися про здоров’я населення, що висловило йому довіру, обравши його шляхом підписання декларації про вільний вибір лікаря.
Місцевій владі в Сумській області, лікарям та пацієнтам варто не зволікати та приєднуватись до реформи охорони здоров’я, адже новий рівень доходу практики лікаря та новий рівень сервісу для пацієнта є рушієм фундаментальних змін. І Сумська область тут повинна показати гарну динаміку реформ.
Теги:
Область:
Сумська областьГромади:
Кролевецька територіальна громадаДжерело:
Сумський Центр розвитку місцевого самоврядування
Поділитися новиною:
25 жовтня 2024
«Стосунки між громадами треба було узаконити». Як Богородчанська громада співпрацює з сусідами
«Стосунки між громадами треба було узаконити»....
Марія Булейко (Марковська) Комунальна установа «Інклюзивно-ресурсний центр» Богородчанської селищної ради, що на...
18 жовтня 2024
У Лановецькій громаді стартував унікальний проєкт підтримки місцевого бізнесу
У Лановецькій громаді стартував унікальний...
У Ланівцях офіційно стартувала програма фінансової підтримки місцевого бізнесу, розроблена в межах Програми USAID...
14 жовтня 2024
У Терешках обладнали сучасне укриття в школі....
Авторка: Марія Булейко (Марковська) У Терешківській громаді, що на Полтавщині, – три заклади загальної середньої...
02 жовтня 2024
«Хто був вільний – спускалися і допомагали». Як...
Авторка: Марія Булейко (Марковська) У 2022 році ворог розташовувався навколо Носівської громади, що на...