03 березня 2024
Logo slogan

У Михайло-Коцюбинській громаді презентували успіхи та розповіли про реальні досягнення

Децентралізація в нашій країні триває. Все більше міст, сіл та селищ об’єднуються заради розвитку, створення комфортних умов для життя та відродження  територій. Територія об’єднаних громад на карті Чернігівської області займає вже більше п’ятдесяти відсотків, все більше населених пунктів приймають рішення про створення ОТГ або приєднання до вже існуючої. Цьому сприяють і успіхи сусідів, і приклади з-за кордону, а особливо корисними в цьому напрямку є навчальні візити до вже створених громад.

Чернігівський Центр розвитку місцевого самоврядування, створений за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону, організував навчальний візит представників Ріпкинського, Чернігівського та Менського районів до Михайло-Коцюбинської об’єднаної громади. Учасники візиту – голови та секретарі сільських рад, які ще обдумують рішення про створення ОТГ. Також у поїздці взяли участь журналісти.

«Представникам необ’єднаних громад корисно дізнатися про результати, які приносить в населені пункти реформа децентралізації. Ми можемо багато говорити про позитивний досвід, переваги та інші речі, але поки на власні очі не побачиш – не повіриш. Тому і запросили представників цих трьох районів до Михайло-Коцюбинської громади», - розповіла Людмила Чабак, радник з децентралізації Чернігівського ЦРМС.

Михайло-Коцюбинська громада стала об’єднаною у 2016 році. До її складу увійшли вісім сільських рад та одна селищна – всього 18 населених пунктів. Центральна садиба знаходиться у селищі Михайло-Коцюбинське. Сьогодні ще три сільські ради виявили бажання увійти до громади. І найближчим часом територія буде охоплювати 35 населених пунктів, а кількість жителів буде майже десять тисяч.

За словами Віктора Єреми, першого заступника Михайло-Коцюбинського селищного голови, до об’єднання бюджет громади складав дев’ять мільйонів гривень, а на цей рік планується отримати до 45 мільйонів. Основними платниками податків є сільськогосподарські підприємства, фермери, газові заправки та магазини. Два місяці тому на території громади урочисто запустили завод з переробки зерна "Добродія Фудз"- сучасне підприємство європейського зразка з великими потужностями. Персоналу там зовсім мало, тому що за новими технологіями все автоматизовано. З цим підприємством громада уклала соціальну угоду і сподівається на подальшу співпрацю.

«З тими підприємствами, податкові надходження від яких невеликі, селищна рада укладає соціальні угоди і коли треба, залучає до робіт, наприклад, з благоустрою», - розповів Віктор Єрема.

Михайло-Коцюбинська громада приділяє неабияку увагу благоустрою. Тут запровадили посаду, яка так і називається «працівник із благоустрою». Об’єднання сприяло і відновленню комунального підприємства, яке обслуговує водогони в селах, косять, орють, вивозять сміття, чистять сніг, надають ритуальні та інші послуги. Цікаво, що у громаді вирішили не купувати нову техніку для цього КП, а відремонтували стару та придбали до неї різні щітки, насадки та інше обладнання. В результаті вийшов непоганий парк спеціального транспорту.

Також тут запроваджують роздільний збір сміття, на території населених пунктів встановлені спеціальні контейнери для збору скла і пластику.

Багато чого вже зроблено у населених пунктах, які увійшли до складу громади. Встановлюється освітлення, ремонтуються заклади освіти і культури, потроху відновлюються дороги та пишуться проекти. На початку року була затверджена стратегія розвитку громади, писати яку допомагали експерти Чернігівського Центру розвитку місцевого самоврядування.

Наразі керівництво громади працює над створенням повноцінного Центру надання адміністративних послуг (за підтримки Програми «U-LEAD з Європою»), при селищній раді відкрито Центр надання соціальних послуг. На роботу взяли 20 працівників, для яких закупили спецодяг і велосипеди. А ще в ОТГ подумують відновити роботу геріатричного центру для літніх людей, який раніше працював у приміщенні лікарні.

Громада з перших днів свого офіційного існування створила відділ освіти, культури та спорту і забрала освітні заклади у підпорядкування. Учасники візиту відвідали Михайло-Коцюбинську гімназію, яка стала опорною школою. Сьогодні в навчальному закладі проводяться ремонтні роботи. Вже поставили 276 металопластикових вікон, зробили капітальний ремонт їдальні та купили обладнання для кухні. Також придбали нові сучасні меблі та обладнання для класних кімнат. Але найбільшою гордістю громади на сьогодні є перше в області надсучасне футбольне поле зі штучним покриттям розміром 44х22 м, яке відкрили у червні.

«Це - перше в області поле, створене за програмою будівництва футбольних полів зі штучним покриттям на умовах співфінансування: 50% – держава, 50% – громада, загальна вартість – 1,5 млн. Ним будуть користуватися як учні гімназії, так й інших навчальних закладів ОТГ, вихованці ДЮСШ «Колос», що працює на базі нашої гімназії, а також дорослі – у нас є футбольна команда «Олімпік», – розповідає Микола Шпак, директор Михайло-Коцюбинської гімназії. І додає, що футбольне поле відкрите для всіх жителів громади, які бажають тренуватися і виконують правила користування (спортивне взуття, не смітити, не псувати інвентар).

Кожна громада Чернігівщини звертає особливу увагу на розвиток культурного та туристичного потенціалу, переплітаючи минулі традиції та сучасність.

Про народні звичаї та обряди Михайло-Коцюбинської громади можна дізнатися у музеї громади. Тут можна побачити виставку старовинного вбрання із власної колекції  Наталії Шурди, зберігачки музейних фондів. Також тут створені «Співочий музей» та етноколектив «Руна». За словами дівчат, учасниць колективу, співають вони тільки акапельно і тільки автентичні пісні.

Родзинкою Михайло-Коцюбинської об’єднаної громади є створення її літопису. «У нас кожен населений пункт має свій літопис (ця традиція була започаткована в Чернігівському районі). Хто веде його, хто ні, але ми почали писати літопис нашої об’єднаної громади. Адже у нас стільки всього відбувається – у голові все не втримаєш. Мине час, і історикам-краєзнавцям буде легше працювати», –  зазначає Віктор Єрема.

Літопис громади і кожного її села –  це велика книга з розділами. Є електронний варіант, але книга, вважають тут, це солідно і є що гостям показати. Окрім подій і досягнень, у ній залишають автографи поважні гості та відомі діячі, які відвідують громаду.

На території громади є успішний приклад розвитку «зеленого» туризму – це садиба «Андріївські озера». Для туристів тут є великий спектр послуг – від місця для намету до організації екскурсій та весіль. Все культурно, чисто та по-сучасному.

Для учасників навчального візиту важливо було не тільки побачити успіхи громади. Хотілося розпитати людей про їх життя після об’єднання. Особливо цікавила роль старости та які ж обов’язки він виконує і чи не ображають приєднані села.

Марина Галько, староста Андріївського округу, розповіла: «Життя стало кращим завдяки тому, що з’явилися кошти для розвитку. Якщо раніше ми робили лише поточні дрібні ремонти, то тепер пишемо проекти на капітальні ремонти школи, садочку, стадіону. Будемо робити ремонт доріг. Крім того, після об’єднання у нас в старостаті не тільки не відбулося скорочення, а і навпаки додалися посади касира та працівника з благоустрою». За її словами «центральна садиба» завжди йде на діалог, враховує думки старост.

Своїми враженнями про зустрічі у громаді поділилася Світлана Бицько, секретар Добрянської селищної ради. «Це був дуже пізнавальний візит до Михайло-Коцюбинської громади. Ми побачили реальні зміни і у житті сіл, і у розвитку територій. Села отримують нове дихання, відновлюються крок за кроком. Звичайно, що у кожної громади свій шлях і особливості. Але мені хочеться, щоб і на нашій території відбулися зрушення в напрямку децентралізації та розвитку».

29.06.2018 - 14:34 | Переглядів: 11725

Приєднані зображення:

Область:

Чернігівська область

Громади:

Михайло-Коцюбинська селищна об’єднана територіальна громада Михайло-Коцюбинська територіальна громада

Джерело:

Поділитися новиною:

Читайте також:

02 березня 2024

5 березня на Конгресових слуханнях обговорять законопроєкт №4298 «Про місцеві державні адміністрації»

5 березня на Конгресових слуханнях обговорять...

5 березня об 11:00 розпочнуться Конгресові слухання на тему: Децентралізація. Законопроєкт № 4298 «Про місцеві...

01 березня 2024

Агенції регіонального розвитку Тернопільщини та Сумщини підписали грантові угоди з Проєктом UCORD

Агенції регіонального розвитку Тернопільщини та...

1 березня 2024 року у Києві агенції регіонального розвитку (АРР) Тернопільської та Сумської областей та...

01 березня 2024

Зарплати працівників ОМС не менше за мінімальну: депутати зареєстрували законопроект

Зарплати працівників ОМС не менше за...

Працівники органів місцевого самоврядування не можуть отримувати зарплати менші за мінімальну, тому народні депутати...

01 березня 2024

Депутати слухають громади: у Чернівцях обговорили законодавчі виклики щодо інституту старост

Депутати слухають громади: у Чернівцях...

28 лютого 2024 року у Чернівцях обговорили вдосконалення законодавства щодо інституту старост. У дискусії взяли...