26 лютого 2024
Logo slogan

Південь Донеччини готується до об’єднання громад

Чи потрібно змінювати затверджений раніше Перспективний план, щоб прискорити процес утворення ОТГ у південній частині Донеччини, розбиралася команда Донецького Центру розвитку місцевого самоврядування, створеного за підтримки Програми «U-LEAD з Європою».

Робоча поїздка на південь регіону розпочалася з відвідування міста Вугледар. Спілкуючись з Володимиром Іваницьким, секретарем Вугледарської міської ради, експерти Донецького ЦРМС звернули увагу на те, що місто обласного значення відтепер може скористатися перевагами, які надає законопроект 6466, прийнятий Верховною Радою. Вугледар може звернутися до сусідніх сільських та селищних громад та прискорити процес приєднання. Якщо розпочати процедуру відразу після того, як закон вступить у силу, до осені може бути утворена Вугледарська ОТГ. Радники Донецького ЦРМС готові надавати консультаційну допомогу як у процесі приєднання сіл до міста, так і в реорганізації структури рад, що приєднаються до міста.

 

 

У Волноваському районі три громади - Волноваська, Ольгинська та Хлібодарівська – створені, але в них не проведені перші вибори рад та голів ОТГ. Одна з причин – неврегульованість на законодавчому рівні, хто саме має оголосити вибори: Центрвиборчком чи Верховна Рада, яка в 2015 році вирішила не проводити тут вибори. Друга причина – частина населених пунктів Волноваського району знаходиться на лінії зіткнення, що ставить під ризик безпеку проведення виборів.

 

Чи потягне Кальчик тягар адмінцентру

 

У Нікольському районі за перспективним планом має бути утворена одна громада – Нікольська. Але нещодавно Мінрегіон склав перелік потенційних центрів спроможних громад у кожній області України. Село Кальчик Нікольського району теж потрапило до цього переліку. найближчим часом готуються нові зміни до Перспективного плану, тому команда Донецького ЦРМС завітала до Кальчика, щоб зрозуміти, чи варто утворювати тут нову громаду.

Кальчицький сільський голова Надія Рибкіна показала, що в  будівлі сільради знаходяться також банківська установа, поштове відділення, бібліотека. З середини квітня тут розпочав роботу виїзний пункт прийому Пенсійного фонду. Щоб розмістити апарат ОТГ, доведеться вивільняти приміщення. Тому що в новому складі управлінці громадою не зможуть розміститися в тих кабінетах, які зараз зайняті під сільську раду, бо їх буде значно більше , пояснили радники Донецького ЦРМС.

 

 

Далі подивилися дитячий садок, де під відкриття Центру адмінпослуг планують виділити одне крило.  Тут окремий вхід, підведені всі комунікації, приміщення після проведення ремонтних робіт відповідатимуть вимогам відкритого простору. Можливе навіть перенесення автобусної зупинки біля майбутнього ЦНАПу. У селі  ведеться ремонт опорної школи, а також утворили комунальне підприємство «Кальчиккомунсервіс».

Щоб розуміти чи буде нова громада спроможною, треба детально усе підрахувати, зазначив Сергій Івахнін, радник з місцевих фінансів Донецького ЦРМС.  Експерт має намір проаналізувати фінансові показники майбутньої громади, але вже зараз зауважив, що за кількістю дітей Кальчик не відповідає методиці формування спроможної ОТГ. Дитсадок тут відвідують лише 60 дітей, а школу, визначену як опорна,  -  160 учнів  з урахуванням усіх дітей, яких підвозять шкільним автобусом на навчання.

Розміщувати ЦНАП під одним дахом з дошкільним закладом також не є доречним, у вільних приміщеннях дитсадка краще відкрити бібліотеку чи Молодіжний Центр.

Оглянувши можливості Кальчика як потенційного адміністративного центру, навіть без проведення фінансових розрахунків стає зрозумілим, що варто налагодити якісне транспортне сполучення з Нікольським, яке наразі відсутнє. За потребою у Кальчику можна було б відкрити філію ЦНАПу, обладнати кабінет старости, створивши гідні умови для прийому громадян.

У Нікольській районній раді, яку команда ЦРМС також  відвідала під час поїдки, розглядають можливості об’єднання в обох форматах: як один район-одна громада, так і утворення Нікольської селищної та Кальчицької сільської ОТГ.

У разі утворення Кальчицької громади перші вибори не будуть призначені, тому що частина населених пунктів знаходиться на лінії зіткнення. Отже, утворення ОТГ поки буде без проведення перших виборів та створення спільних органів управління. У Нікольському районі уже  раніше розпочинали процес реформи, але так до завершення й не дійшли, документи повернули на доопрацювання. Ініціювати процес об’єднання треба знову, врахувуючи думку людей, у якому форматі  об’єднуватися.

«Навіть якщо згоду нададуть декілька населених пунктів, то вже можна розпочинати  процес утворення ОТГ, а  решта доєднається пізніше, як побачать позитивні зміни що дає децентралізація - порадив Артем Вівдич, директор Донецького ЦРМС. - Для об’єднання населені пункти повинні мати спільні межі, тому в такому випадку спочатку найближчі, потім дальші».

 

Маріупольська громада бачить розвиток на захід

 

Найбільше за кількістю населення місто української частини Донецької області – Маріуполь. За перспективним планом до нього має доєднатися Сартана, але в невеликому селищі мріють утворити власну громаду, об’єднавшись з такими же населеними пунктами вздовж лінії зіткнення. Сартанці бачать свій шанс у розвитку окремої від великого міста громади.  Не проти внести зміни до перспективного плану, відпустивши Сартану, також і в Маріуполі. Але це не єдине коригування, якої прагне місто. Маріуполь бачить свій розвиток на захід та планує об’єднатися не тільки з приміськими Виноградненською та Старокримською сільрадами, але й  з Бердянською та Покровською сільськими радами з сусіднього Мангушського району.

Обговорення такого формату точиться з минулого року та за словами Степана Махсми, секретаря Маріупольської міської ради, між містом та селами знайдене певне розуміння. В Маріуполі впевнені, що створення ОТГ дасть змогу вирішити проблеми розвитку всієї Маріупольскої агломерації, а для сільських громад підвищить рівень життя до міського. Декілька важливих проектів планується реалізувати на території Бердянського та Покровського. Серед них – будівництво логістичного хабу, який об’єднає в одному місці аеропорт, залізницю та автовокзал; вирішення проблем доставки зерна до порту шляхом будівництва об’їздної дороги, реконструкція очисних споруд тощо. Розвиток комунікацій та будівництво житла  також серед перспектив приєднання сільської території до Маріуополя.

 

 

Радники Донецького ЦРМС мали змогу зустрітися з активістами Покровського, які також бачать своє майбутнє у складі Маріупольської громади. Про це свідчать майже 900 підписів від місцевих мешканців.  Артем Мамонтов, активіст з Покровського, стверджує, що більша частина селян працює в Маріуполі, а в Покровського навіть чіткої межі з містом нема: на вулиці Азовської флотилії одна сторона будинків з покровською адресою, а протилежна – з маріупольською.

 

 

 

Іншої думки влада в селі Бердянське  Враховуючи активізацію процесів децентралізації в Маріуполі та Мангуші після прийняття законопроекту 6466, у Бердянському депутати вирішили об’єднуватися з Покровським у окрему громаду.  Тут переживають, що Маріуполь поглине невеличке село.

 

 

Курорт чи сільське господарство

 

Дійти згоди, яким чином відбуватиметься децентралізація, треба і в Мангушському районі. Одне бачення, зафіксоване в діючому Перспективному плані – єдина громада на весь район, і відпускати Бердянське та Покровське до Маріуполя тут не вважають за доцільне.  Мангушська громада втратить значну частину сільськогосподарських земель.

Інше бачення – окреме об’єднання курортних громад (таких як Урзуфська, Ялтинська та ін.), які завдяки туризму в змозі самостійно прожити без сільських територій.  Першим активність проявив Мангуш, який направив запрошення до об’єднання в усі ради району. Відповіла поки Камишанська сільрада, інші очікують та розмірковують, який формат обрати, в них поки є час на роздуми. За результатами поїдки команда Донецького ЦРМС підготує свої пропозиції щодо змін Перспективного плану і буде надавати всебічну підтримку таким форматам об’єднання, які оберуть люди, щоб створити насправді спроможні громади.

Область:

Донецька область

Джерело:

Поділитися новиною:

Читайте також:

26 лютого 2024

Представників ОМС, ГО та бізнесу запрошують на енергетичне та кліматичне стажування в Європі

Представників ОМС, ГО та бізнесу запрошують на...

Проєкт «Партнерство для сталого відновлення України» від Чеського фонду Nadace Partnerství оголошує добір на...

24 лютого 2024

До 85% громад турбує облаштування доріг - експерт

До 85% громад турбує облаштування доріг - експерт

Розвиток дорожньої інфраструктури в громадах під час війни. Про це - у новому випуску подкасту від Програми USAID...

24 лютого 2024

Уряд затвердив розподіл 6,2 млрд грн додаткової дотації для місцевих бюджетів

Уряд затвердив розподіл 6,2 млрд грн додаткової...

23 лютого Уряд затвердив перший з двох етапів розподілу додаткових дотацій з державного бюджету. Ці кошти, у розмірі...

23 лютого 2024

Новий порядок відкриття рахунків в органах Казначейства: акценти для розпорядників та одержувачів коштів

Новий порядок відкриття рахунків в органах...

Експерти Програми USAID DOBRE у роз’ясненні аналізують нову редакцію Порядку №758, затверджену Наказом Мінфіну №23, з...