Вертіївська ОТГ дбає про дітей, розвиває туризм та власним прикладом переконує в успішності децентралізації

У квітні відбувся прес-тур до Вертіївської об'єднаної територіальної громади. Організатор заходу – Чернігівський Центр розвитку місцевого самоврядування, створений за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону.

Вертіївська громада була утворена у 2015 році. До її складу увійшла Вертіївська сільська рада та село Мала Кошелівка. Всього на території громади проживає майже п’ять тисяч жителів. Громада розпочала свою діяльність із написання стратегічного плану та визначення пріоритетів розвитку. Яких результатів вдалося досягти та що змінилося у житті громади?

 

Фінансові здобутки та збільшені бюджети

 

До об’єднання Вертіївська сільська рада та село Мала Кошелівка мали разом біля 3,5 мільйонів гривень. У 2017 році до бюджету громади було зараховано майже 32,5 млн гривень, тобто він збільшився майже в 10 разів. Найбільша частка у надходженнях громади – це податок на доходи фізичних осіб, акцизний збір та податок на майно.

 

 

«Вертіївська громада була однією з перших на Чернігівщині, люди якої повірили у реформу місцевого самоврядування та вирішили об’єднатися. І не помилилися. За рівнем доходів на одного мешканця громада серед лідерів в області. Тут заробляють гроші і вкладають їх у розвиток», - зазначила Ірина Кудрик, директор Чернігівського Центру розвитку місцевого самоврядування.

На думку Олега Бузуна, голови Ніжинської районної ради, Вертіївська громада була історично готова до об’єднання, а нерішучість сусідніх сіл навпаки додала азарту та бажання довести самодостатність та спроможність. Тепер ці села вже готові стати повноцінними членами громади, адже бачать результати дворічної праці. «Потенціал у громади є, тож ним потрібно вдало скористатися. Наразі можна говорити, що Вертіївська ОТГ нарівні конкурує з Ніжинським районом, який залишився після утворення двох ОТГ (Вертіївської у 2015 та Лосинівської у 2016 році). А влада працює за принципом – головне – не заважати, а при можливості – допомагати», - прокоментував Олег Бузун.

 

Найкраще - дітям

 

Як би пафосно ця фраза не звучала, але у Вертіївській громаді дійсно багато уваги приділяють саме дітям, яких тут більше шестисот.

 

 

У школі зробили капітальний ремонт у класах, спортивному залі, їдальні. Є ігрова кімната та кабінет психолога. Тут навчаються 294 учні з усієї громади. Діти початкових класів та з пільгових родин забезпечені гарячим харчуванням за рахунок громади. Батьки учнів 5-11 класів доплачують за харчування 40%, решту сплачує сільська рада. «Немає жодних проблем із фінансуванням обладнання та шкільного приладдя. Учні та вчителі забезпечені всім необхідним для якісного навчання. Ми придбали необхідні меблі та іграшки для ігрової кімнати, де діти молодших класів займаються та проводять час у групі продовженого дня», - розповіла Оксана Кононенко, директор Вертіївської школи.

 

 

Дитячий садочок «Колосок» за ці два роки також привели до ладу. Новенька плитка у дворі, охайний та яскравий дитячий майданчик, капітальний ремонт приміщення для наймолодшої групи та ремонт всіх груп та кімнат. Яна Проценко, директор садочку «Колосок», сказала: «Зміни дуже значні. Куплено все необхідне: від дитячих ліжечок до дрібничок, які забезпечують комфорт та гармонійний розвиток наших дітей».

У садочку перебуває 112 дітей, а ще 35 стоять у черзі. Тому є перспективи для розширення та  створення додаткових груп.

Для підвозу дітей із сіл громади придбали новенький шкільний автобус «Атаман». «Батьки дуже задоволені, що їхні діти мають змогу відвідувати садочок. У Малій Кошелівці ніколи не було де залишити малечу, а тому сиділи вдома. А дошкільна освіта має дуже велике значення», - розповіла Олена Радченко, діловод села Мала Кошелівка.

 

 

На початку 2018 року у громаді спільними зусиллями влади, бізнесу та жителів відкрили спортивні секції для дітей. Приміщення колишнього навчально-виробничого комплексу відремонтували і перетворили у спортивні зали: придбали спеціальний килим для секції вільної боротьби та боксерський ринг. Найближчим часом куплять тренажери та інше спортивне обладнання. Попит на заняття спортом величезний. На вільну боротьбу ходять майже п’ятдесят хлопців та дівчат, і на секцію з боксу – яка ще тільки розпочне роботу у середині квітня – вже подали заявки майже півсотні дітлахів. За словами Ігоря Мороза, Вертіївського сільського голови, заняття у секціях для дітей безкоштовні.

«Мені хотілося щоб у дітей нашої громади було те, чого не мали ми у своєму дитинстві. Запросили тренера Сергія Овсієнка, він же очолив комунальне підприємство «Культурно-спортивний комплекс». Знайшли спонсорів «Крона Калинівка», які надали 50 тисяч гривень на ремонти вбиралень, поставили душову кабіну. Вертіївська сільська рада виділила 200 тисяч на ремонт приміщень. Інші місцеві підприємці допомогли купити боксерський ринг. Зараз активно залучаємо бізнес у фінансування цього закладу і власні кошти будемо вкладати у розвиток боксу», - розповів Ігор Мороз.

У майбутньому будуть відкриті інші секції та гуртки.

 

«Веркіївська сотня» - осередок національно-патріотичного руху

 

У Вертіївці є військово-історичний музей ім.М.Кирпоноса. Його керівник, який свого часу пройшов війну на Сході, Максим Вертюк на базі музею організував національно-патріотичний гурток «Веркіївська сотня» для старшокласників.

 

 

«Діти вивчають історію, звичаї, культуру нашої країни та нашого краю. Вони повинні знати, хто вони є. У них має бути національна самоідентифікація. Початкова військова підготовка, культура поводження зі зброєю, принципи виживання у природних умовах, ази самооборони – це той перелік знань, які отримують наші вихованці», - розповів Максим Вертюк.

Кількаденні навчальні вишколи проводяться раз на місяць на базі колишньої школи у Малій Кошелівці. «Хочемо створити національно-патріотичний центр у якому в подальшому будуть проходити вишколи, семінари, тренінги, навчання, табори. А також відкрити молодшу групу, бо малеча проситься, але поки не часу на всіх», - сказав керівник «Веркіївської сотні».

Найближчий вишкіл проходитиме у травні, він буде присвячений наданню першої медичної допомоги. Окрім місцевих учасників до навчань активно залучаються підлітки з усієї області і зазвичай тут тренуються до тридцяти юнаків та дівчат.

 

Туристична сфера та рукотворне озеро

 

Кожна громада після утворення отримує від держави так звані підйомні - інфраструктурну субвенцію. У Вертіївській ОТГ її хотіли використати на створення туристично-рекреаційного комплексу. Але через спротив тодішніх чиновників за ці гроші відремонтували дороги, а розвивати туристичні принади взялися за кошти громади.

 

 

«Будівництво озера обійшлося в 1,4 млн грн. Ми його копали протягом 2016-2017 років. Тепер маємо 2 га чистої води. Ось тут буде пляж у нас, восени розробимо план створення рекреаційної зони: алеї, зелені насадження, паркові дерева. Через місяць запустимо рибку в озеро. Думаю, що це буде улюблене місце відпочинку жителів громади і туристів. Залучимо приватний бізнес та інвесторів», - сказав Ігор Мороз.

Цікаво, що прилеглі хатинки біля створеного озера, вже не продаються. Бо місцеві розуміють: є озеро – будуть туристи, яким потрібні і проживання, і харчування.

 

Що ще зробили за два роки?

 

Місцеві дороги по селах громади відновили і відремонтували практично всі. Вони вже «пережили» не одну зиму. На ямкові ремонти керівництво не розмінюється, бо вважає це неефективним витрачанням коштів.

Вертіївську громаду по праву можна назвати світлою ОТГ, бо у всіх населених пунктах тут встановили чи відремонтували вуличне освітлення.

Зміни відбуваються у всіх сферах життя громади. В числі пріоритетних – стан автопарку медичної допомоги та пожежних частин.

 

Область:

Чернігівська область

Громади:

Вертіївська територіальна громада

Джерело:

Читайте також:

16 січня 2025

Три громади у співпраці створили цифрову платформу для збереження культурної спадщини краю

Три громади у співпраці створили цифрову...

«Креденс» – так називається інтернет-платформа, створена у співпраці громад для збереження культурної спадщини та...

16 січня 2025

На своєму місці. Випуск 7. Адміністративні послуги поруч з війною: досвід Покровської громади

На своєму місці. Випуск 7. Адміністративні...

В цьому випуску «На своєму місці» - Покровська селищна громада Синельниківського району Дніпропетровщини. За...

15 січня 2025

На своєму місці. Випуск 6. Медичні послуги Оржицької громади

На своєму місці. Випуск 6. Медичні послуги...

В цьому випуску «На своєму місці» - про Оржицьку селищну територіальну громаду Лубенського району на Полтавщині. Ще у...

10 січня 2025

На своєму місці. Випуск 4. Робота з внутрішньо переміщеними особами у Дунаєвецькій громаді

На своєму місці. Випуск 4. Робота з внутрішньо...

В цьому випуску «На своєму місці» - про Дунаєвецьку міську територіальну громаду Кам'янець-Подільського району...