На сході України стартувала інформаційна кампанія “Я – ГРОМАДА!”, яка здійснюється ПРООН за фінансової підтримки Європейського Союзу
Навіщо об’єднуватися в громаду?
Сартана, Україна – Близько 100 людей, чоловіків і жінок, різного віку і різних професій, зібралися 13 жовтня у мерії селища Сартана обговорити, як зробити цю постраждалу від конфлікту місцевість розвинутою та заможною.
Експерти, залучені до інформаційної кампанії ПРООН “Я – ГРОМАДА!”, яка здійснюється за підтримки Європейського Союзу, навідалися до Сартани у рамках виїзної презентації та пояснювали місцевим мешканцям, чому децентралізація принципово важлива для розвитку Східної України.
Експерти доводили, що місцевим варто брати своє майбутня у власні руки, відмовляючись від пострадянської залежності від дотацій із центру.
"Сотні українських громад об'єдналися, скориставшись можливостями, які відкриває децентралізація, – казала Тетяна Вороніна, медіаторка обговорення. – Інші громади змогли, переконані, що і вам це під силу".
Реформа децентралізації передбачає надання більших повноважень місцевим громадам, які можуть об’єднуватися й обирати своїх керівників. Більшість податків, які буде зібрано у місцевості, залишатимуться в об’єднаній громаді, і їх можна буде використовувати на її розвиток.
Сартана зараз є частиною великого району із центром у місті Маріуполь. Але якщо вона стане центром нової громади, то до тієї громади також увійде селище Талаківка і три села, розташованих біля лінії зіткнення.
Проте багато жителів висловили сумніви, що ця сільська громада, постраждала через збройний конфлікт, здатна буде вижити зі своїх податків.
“У нас тут немає підприємств, які сплачують податки. У нашій місцевості не більше 10-15 бізнесменів. Як ми можемо вижити?” – запитала Варвара Узбек, пенсіонерка 80 років.
Проте податки людей, які живуть у цій місцевості, але щодня їздять на роботу в Маріуполь, теж залишатимуться у громаді Сартани, пояснює Юлія Онищенко, секретар Сартанської селищної ради, яка активно виступає за децентралізацію.
Аби довести, що нова система приносить результати, організатори кампанії “Я – ГРОМАДА!” запросили до Сартани Тетяну Каракуц, секретаря міськради Лиману.
Каракуц розповіла що жителі селищ Лиманської громади, також розташованої у Донецькій області, мали ті ж самі побоювання перед тим, як об’єдналися у 2016 році. Але зараз вони мають відремонтовані дороги, новий центр безпеки громади, медичний та адміністративний центри.
“Це все можливо вашими власними силами. Це все реально”, – сказала Каракуц.
02 січня 2025
Децентралізація: пріоритети 2025
Децентралізація: пріоритети 2025
Серед пріоритетів Міністерства розвитку громад та територій України на 2025 рік - підтримка та розвиток громад та...
02 січня 2025
Уряд розширив повноваження Міністерства розвитку громад та територій України
Уряд розширив повноваження Міністерства...
Кабінет Міністрів України доповнив та розширив перелік завдань Міністерства розвитку громад та територій. Відповідна...
02 січня 2025
Відродження гончарства на Запоріжжі та...
10 листопада завершилося голосування та вибір 40 фіналістів серед територіальних громад, які подалися на конкурс...
01 січня 2025
Децентралізація: найважливіше за грудень
Децентралізація: найважливіше за грудень
На початку кожного місяця портал «Децентралізація» підсумовує ключові події минулого місяця. Ми розповідаємо про...