29 квітня 2025
Децентралізація

Про бібліотеки в умовах децентралізації на Чернігівщині

Про бібліотеки в умовах децентралізації, їх роль як соціокультурних центрів, інформаційних посередників між владою та громадою, їх проблеми, болі та очікування говорили з бібліотекарями та представниками органів місцевого самоврядування у Чернігівському  підрозділі Центру розвитку місцевого самоврядування. Партнери заходу – Департамент культури і туризму, національностей та релігій облдержадміністрації, Чернігівська обласна універсальна наукова бібліотека імені В.Г.Короленка.

Семінар, що  відбувся у м. Чернігів протягом 8 – 9 серпня, зібрав всіх, небайдужих до долі закладів культури в об’єднаних територіальних громадах. А відтак і предметом обговорення стали такі нагальні питання як збереження бібліотечної мережі в умовах децентралізації, правові аспекти функціонування бібліотек в об’єднаних територіальних громадах (питання реорганізації ЦБС та утворення публічної бібліотеки ОТГ, алгоритм передачі бібліотек-філій ЦБС до ОТГ), варіанти організації мережі публічних бібліотек, структура та штати публічної бібліотеки, організація бібліотечного фонду та бібліотечного обслуговування в публічній бібліотеці об’єднаної територіальної громади, поради по комплектуванню фонду.

В умовах сьогодення майже кожна з вищезазначених тем є вкрай болючою. Пов’язано це з  хронічною нестачею коштів, нерозумінням багатьох представників місцевого самоврядування щодо важливості збереження сфери культури, неврегульованістю законодавчого поля. А відтак, виникають правові колізії під час передачі бібліотеки до власності територіальної громади, проблематичною стає комплектація повноцінного штату бібліотеки тощо.

Як зробити бібліотеку конкурентоспроможною, такою, аби замість ліквідації вона стала центром культурного життя громади? – це стало одним з ключових запитань семінару. А тому окремі зустрічі було присвячено європейському досвіду  функціонування бібліотек як культурних осередків громад, аналізу культурного потенціалу об’єднаних територіальних громад Чернігівщини, а також можливостям залучення зовнішніх джерел фінансування для розвитку бібліотек.

Два дні учасники семінару шукали рецепти успіху, обговорювали кращі практики та змогли на власні очі на прикладі Михайло-Коцюбинської громади переконатися в тому, що бібліотека має величезний культурний потенціал і може гідно його представити громаді, налагодити з нею постійний діалог через організацію культурно-мистецьких заходів, підтримку талановитих жителів, популяризацію їх творчого доробку, організацію різноманітних майстер-класів,  краєзнавчих турів тощо.

Зокрема, під час візиту до Михайло-Коцюбинського учасники семінару дізналися про цілу плеяду талановитих мешканців громади, а саме письменницю Олену Печорну, колекціонера старожитностей та майстра вишивки Юрія Дахна, побачили їх творчі доробки а з деякими з них змогли поспілкуватися особисто. Спілкування нікого не залишило байдужим, адже захоплення, що переростає в справжнє мистецтво, спонукає до дій і оточуючих, надихає до творчості та викликає почуття гордості за громаду.

Загалом,  така діяльність з популяризації культурної спадщини може слугувати величезним об’єднавчим чинником, формувати спільну ідентичність громади  – через  репрезентацію надбань кожного з учасників, представників кожного населеного пункту, що увійшли до складу громади, залучення їх до спільної культурної діяльності.

15.08.2017 - 17:47 | Переглядів: 22596
Про бібліотеки в умовах децентралізації   на Чернігівщині

Приєднані зображення:

Теги:

культура ULEAD бібліотеки

Область:

Чернігівська область

Джерело:

Поділитися новиною:

Коментарі:
*Щоб додати коментар, будь ласка зареєструйтесь або увійдіть
Читайте також:

29 квітня 2025

2 травня -  вебінар «Співробітництво територіальних громад: форми і договори»

2 травня -  вебінар «Співробітництво...

2 травня, о 14:00 розпочнеться вебінар від Швейцарського-українського проєкту DECIDE на тему: «Співробітництво...

29 квітня 2025

«Громади без кордонів»: Тернопільщина перетворює міжнародне партнерство на інструмент розвитку та євроінтеграції

«Громади без кордонів»: Тернопільщина...

«Сьогодні міжнародне муніципальне партнерство — це не просто дипломатія на рівні громад. Це — нова інфраструктура...

29 квітня 2025

Розвиток співробітництва громад: законопроєкт рекомендований до другого читання

Розвиток співробітництва громад: законопроєкт...

29 квітня парламентський Комітет з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального...

29 квітня 2025