Децентралізація - дуже важливий елемент вирішення політичної кризи, - Марцін Свенцицький

Найголовнішим елементом реформ в Україні, які мали б призвести до нормалізації становища, називають децентралізацію влади. І країна готова до такої реформи, незважаючи на численні виклики, вважає депутат Сейму Республіки Польща Марцін Свенцицький, який консультує Київ про те, як передати повноваження регіонам. Коментар Марціна Свенцицького публікує «Радіо Свобода».

Сьогодні Польща – унітарна держава, що має у своєму складі багато самоврядних складових. Це 16 областей-воєводств, 379 районів-повітів і 2479 територіальних громад-ґмін. Усі вони мають свої органи влади, які успішно функціонують. А 25 років тому, коли Польща першою серед «соціалістичних країн» провела частково вільні вибори, вона була суворо централізованою державою, в якій мали мало поняття про те, як виконати запити громадськості й відновити повноваження місцевих громад, нагадує польський політик і економіст Марцін Свенцицький.

«У Польщі у 89-му ми дійсно не мали ніякого досвіду самоврядування – крім довоєнного, звичайно. Але то було більш як за 40 років до того, і про нього вже мало хто пам’ятав. У всій Польщі було, мабуть, троє фахівців із самоврядування», – каже Марцін Свенцицький. За його словами, Україна 2014 року має деякі переваги порівняно з Польщею 1989-го.

«Україна, я б сказав, набагато краще підготовлена, бо має досвід місцевого самоврядування, навіть у його нинішньому не до кінця сформованому вигляді. Та все ж українці накопичили великий досвід. Вони вже знають, де труднощі», – каже Марцін Свенцицький.

«Вона (ред.: децентралізація) прийшла трохи запізно... Але все ж прем’єр-міністр (Арсеній) Яценюк і віце-прем’єр (Володимир) Гройсман повторюють: «Регіони, послухайте, ми дамо вам автономію у ваших рішеннях. Ви будете мати власні фінанси, що будуть ґрунтуватися на вашій податковій базі». Так що це дуже важливий елемент вирішення політичної кризи», – вважає Марцін Свенцицький.

І у всьому цьому перед Україною постане ще багато викликів, попереджає Марцін Свенцицький. Але він упевнений, що з наявним досвідом – і з допомогою партнерів, зокрема, й Варшави – Києву буде легше впоратися з цими завданнями, ніж Польщі 25 років тому.

Поділитися новиною:

Коментарі:
*Щоб додати коментар, будь ласка зареєструйтесь або увійдіть
Читайте також:

26 вересня 2024

Бюджети громад 2025 – які пропозиції до Держбюджету підтримав парламентський комітет з місцевого самоврядування

Бюджети громад 2025 – які пропозиції до...

26 вересня Комітет з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та...

26 вересня 2024

В Офісі Президента розповіли про пріоритети регіональної політики на 2025 рік

В Офісі Президента розповіли про пріоритети...

Наступного року регіональна політика зосередиться на зміцненні обороноздатності країни та подоланні наслідків,...

26 вересня 2024

Як громади розвивають культуру та долають виклики в цій сфері — тези з брифінгу мерів

Як громади розвивають культуру та долають...

Культура — галузь, що часто залишається позбавленою належної уваги в суспільстві, особливо в умовах війни. Однак саме...

26 вересня 2024

Диджитальний перехід у культурі: чому це має хвилювати українців?

Диджитальний перехід у культурі: чому це має...

Cвіт невпинно диджиталізується, і вже ні для кого не є фантастичним той факт, що поруч зі звичайною реальністю існує...