«Якщо хтось думає, що держава може існувати без ефективних інститутів влади, то це глибоко хибна позиція», - В’ячеслав Негода
Інститут префектів, який планується ввести в Україні, ліквідувавши місцеві державні адміністрації, не такий вже й страшний, як його малюють. Розробники законопроекту про префектів спростовують гострі критичні зауваження, які лунають довкола функціонування майбутніх префектур, та називають таку критику видуманими оповіданнями.
Основою таких видумок розробники називають страх перед втратою кимось звичних схем впливу на забезпечення виключно своїх інтересів на конкретній території. І цей страх прихильники європейської моделі управління пов’язують не лише з інститутом префектів, а взагалі з докорінним реформуванням системи місцевого самоврядування в Україні, яке сьогодні проходить. Адже реформа передбачає передачу основних повноважень та ресурсів для їх здійснення на рівень громад, тим самим даючи дорогу розвитку справжнього народовладдя в країні.
«З реформуванням місцевого самоврядування громада стає сама собі господарем – отримує широкі повноваження, ресурси для здійснення цих повноважень, вона краще знає, як управляти, щоб всі сфери життєзабезпечення на території громади функціонували як злагоджений механізм. І зась до громади і її господарських, управлінських рішень будь-якому чиновнику з району чи області. Знаходите щось спільне зі старою системою? Ні. Для чого тоді префекти? Щоб присікати порушення Конституції України та законів і не допускати жодних рухів в бік порушення територіальної цілісності України», - прокоментував Перший заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства В’ячеслав Негода.
Він наголосив, що префекти жодним чином не впливатимуть на самостійність у прийнятті органами місцевого самоврядування рішень. Порівнюючи важелі впливу сьогоднішніх місцевих адміністрацій та майбутніх префектів, В’ячеслав Негод зазначива, що перші мають значно більше повноважень (ст. 13 Закону України «Про місцеві державні адміністрації»), ніж їх матимуть префекти.
«Ніхто не зможе дорікнути префекту, що він щось не робить того, чого потребує конкретний населений пункт, або, навпаки, робить те, що суперечить баченню місцевого самоврядування конкретної громади. Він просто не матиме навіть таких повноважень. Справа префекта – не допустити впровадження антиконституційних рішень на місцях. Навіть тоді, коли префект призупинить незаконне рішення органу місцевого самоврядування, то далі вирішує тільки суд – відповідає це рішення чинному законодавству чи ні. Розпустити місцеву раду, якщо її протизаконні дії спонукатимуть до цього, можна буде лише за наявності відповідного висновку Конституційного суду: тільки тоді Президент зможе направити таке подання до Парламенту і там вже народні депутати вирішуватимуть долю такої ради. Врешті решт, всі мають навчитися діяти відповідно до закону і у спосіб, передбачений законом», - наголосив Перший заступник Міністра.
Він підкреслив, що нині діюча норма не вимагає висновку Конституційного суду, і Верховна Рада України може без рішень суду оголосити дострокові вибори місцевої ради чи голови, якщо ті порушили будь-яке законодавство. Тоді як в пропонованій моделі - тільки у разі прийняття органом місцевого самоврядування рішень, що спрямовані на порушення територіальної цілісності держави та прямої загрози безпеки громадян.
В’ячеслав Негода також наголосив, що передача повноважень виконавчої влади (децентралізація) та зміцнення місцевого самоврядування, формування спроможних громад - це стратегічне і пріоритетне завдання реформи. Разом з тим не можна допустити послаблення законності, збереження державності та Конституційного ладу, а також ефективного функціонування системи органів виконавчої влади як в центрі, так і в регіонах.
«Саме ці функції мають забезпечувати префекти - представники держави. Якщо хтось думає, що держава може існувати без ефективних інститутів влади, то це глибоко хибна позиція. До речі, французи ввели інститут префекта зразу ж після війни у 1945 році, як крок, спрямований на зміцнення державного управління. Як стверджують французькі експерти, Президент Шарль де Голль вважав, що Франція програла війну через слабкі державні інститути і, в першу чергу, слабкого корпусу держслужби. Хіба цей урок не вартий уваги і не актуальний для України?», - сказав В’ячеслав Негода.
До речі, цими днями перший заступник Міністра В’ячеслав Негода у складі української делегації перебуває у навчальній поїздці до Франції. Візит під назвою «Законодавче забезпечення та практичні аспекти функціонування інституту префектів у Франції» організований Радою Європи у співробітництві з Національною школою адміністрації (ENA) і триватиме в Парижі до 30 вересня включно. У складі делегації працюють також представники інших центральних органів влади та народні депутати України.
На одній із зустрічей Жан-Франсуа Девемі, супрефект, радник з міжнародного співробітництва Міністерства внутрішніх справ Франції, відзначив пакет реформ, який реалізовується в Україні, як якісний і прогресивний. Він підкреслив, що запропонована українська модель децентралізації набагато краща за діючу модель у Франції і, у разі її реалізації, Україна отримає одну з кращих систем територіальної організації влади та місцевого самоврядування.
Довідка
Передбачається, що призначення префектів відбуватиметься так само, як сьогодні призначаються голови місцевих адміністрацій – Президентом України за поданням Кабінету Міністрів України. Але кардинально змінюється кадрова політика - перше призначення на посади префектів буде здійснюватися з відбором кандидатур на конкурсній основі. Паралельно – формування кадрового резерву майбутніх префектів.
Робоча версія законопроекту "Про префектів" є ТУТ
Теги:
Джерело:
Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України
Поділитися новиною:
11 жовтня 2024
Як зібрати вихідні дані для комплексного плану – експертне роз’яснення
Як зібрати вихідні дані для комплексного плану...
Чинне законодавство вимагає, щоб усі територіальні громади України розробили та затвердили комплексний план...
11 жовтня 2024
В Україні розпочала роботу нова...
11 жовтня 2024 року в Україні офіційно презентовано роботу нової шведсько-української багаторічної ініціативи...
11 жовтня 2024
За 9 місяців 2024 року до загального фонду...
За 9 місяців 2024 року до загального фонду місцевих бюджетів надійшло 323,8 млрд грн, що на 63,4 млрд грн більше, ніж...
11 жовтня 2024
Розпочалося громадське обговорення...
Міністерство освіти і науки України розпочало громадське обговорення законопроєкту, спрямованого на унормування НПА...