Реформа місцевого самоврядування та територіально організації влади, процес децентралізації створює нові умови, в яких ми житимемо в подальшому. Усе очевидніше, що зворотного шляху немає, реформи вже на тій стадії, що до протилежного берега ближче, ніж повертатися.
Отже, громади об’єднуються, укрупнюються, і одним з побоювань людей є те, що коли буде одна рада об’єднаної громади, колишні сільради приберуть і настане безвладдя, анархія і занепад. Причому побоювання звучать і з боку тих селян, які від своєї сільради ніколи і не бачили особливої роботи та ентузіазму. Але їх морально заспокоював факт наявності приміщення з прапором та представників влади, які сидять в цьому приміщенні, отримуючи зарплату з державних дотацій.
Мусимо заспокоїти, сільські території в об’єднаних громадах без максимально наближеної до людей влади не залишаться, бо у них буде староста.
Хто він?
Староста - це лідер, якому громада села виказала підтримку. Він - нова посадова особа місцевого самоврядування, нова інституція, створена для того, щоб інтереси всіх жителів сіл в об’єднаних територіальних громадах були належним чином представлені. Щоб соціальні, побутові та інші потреби мешканців села були задоволені. Щоб проблеми місцевого значення вирішувалися швидко, відкрито, зрозуміло...
Староста обирається на строк повноважень ради об’єднаної громади, є членом її виконавчого комітету, представляє в ньому інтереси жителів села, здійснює комунікацію між владою та громадою села.
Староста має робоче місце на території села або одного з сіл, де він обирався. У нього - чіткий графік роботи, зручний для жителів. Він організовує заходи у селі, відслідковує проблеми громади та пропонує варіанти їх вирішення.
Також староста відповідає за активізацію громади у прийнятті рішень, працює з місцевими громадськими об’єднаннями.
Які має повноваження?
Староста має як визначені державою повноваження (прописані у законах «Про місцеве самоврядування в Україні» та «Про добровільне об’єднання територіальних громад»), так надані радою громади (визначені у статуті об’єднаної громади та у затвердженому місцевою радою положенні про старосту).
Функції старости за законодавством загалом такі:
У Положенні про старосту визначається порядок його обрання та припинення повноважень, порядок звітування, відповідальність та інші питання, пов’язані з діяльністю старости.
Його функції нагадують функції американських шерифів, про яких ми знаємо з вестернів та з пригодницької літератури. Фактично, вони є такими, що при належному виконанні забезпечують беззаперечний авторитет та повагу, але ж і великі зобов’язання перед людьми. А люди у нас тепер досить вимогливі.
В запропонованому експертами примірному положенні про старосту зокрема записано таке:
Хто і як контролюватиме старосту?
Що передбачено для того, аби староста не перетворився на так званого «місцевого князька»?
Графік та розпорядок його роботи, механізм припинення повноважень, як, хто і в який спосіб його контролюватиме – усе це також прописується самою громадою в Положенні про старосту.
Наприклад, так:
Бабуся і довідка
Дуже часто проти об’єднання наводять сакраментальний аргумент – а де ж бабусям тепер брати довідки, коли сільради не буде…
Саме староста мусить вирішувати питання «довідки» тих «бабусь», які з цими проханнями до нього звертатимуться. І це теж прописуватиметься в Положенні кожною громадою.
Організація роботи старости з документами має два варіанти:
Який з цих варіантів обрати, самостійно вирішуватиме рада об’єднаної громади.
Чи в кожному селі буде староста?
На це питання перший заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України В’ячеслав Негода відповів так: «Староста має бути у кожному селі, селищі об’єднаної громади, або ж один староста надаватиме послуги жителям декількох сіл. Це рішення має приймати рада об’єднаної громади, а не визначати центральна влада, бо на місцях видніше, як ефективніше організувати надання послуг на своїй території».
Наразі в Парламенті вже зареєстровано відповідний проект Закону України N 4091 "Про внесення змін до законів України щодо виборів старост".
Питання виборів старост взагалі неоднозначне.
Дехто з експертів відстоює позицію, що старости не повинні обиратися жителями села, а призначатися радою громади за поданням голови.
На їхню думку, староста не має владних повноважень, не розпоряджається комунальним майном і коштами місцевого бюджету, а тому має не обиратися, а призначатися – наприклад, радою спроможної громади. Кандидатури на призначення старостами можуть обговорюватися населенням відповідних територій на громадських слуханнях.
Інші ж експерти твердо стоять на позиції, що староста і надалі має обиратися за результатами прямих виборів.
Чи буде у зв’язку з такою протилежністю поглядів експертів змінено законодавство, покаже час.
Але, впевнені, принципово це нічого не змінить для самих жителів сільських територій – їхня думка у раді громади буде представлена, інтереси захищатимуться.
Наостанок
В декількох об’єднаних громадах вибори старост вже відбулися, більше 100 старост приступили до роботи. Їхня історія розпочалася.
Цілком може бути так, що про старосту зніматимуть пригодницькі серіали, малюватимуть комікси, бо це буде саме та людина, той лідер, який найближче до людей, живе поряд з ними, захищає їхні інтереси, а отже гідний стати героєм нового часу.
Олена Сас, експерт зі зв’язків з громадськістю Швейцарсько-українського проекту «Підтримка децентралізації в Україні» DESPRO
Приєднані зображення:
Теги:
староста В'ячеслав Негода Олена Сас
Джерело:
Прес-центр ініціативи «Децентралізація влади»
Поділитися новиною:
12 листопада 2024
Інституційний розвиток, підтримка громад,...
11 листопада Швейцарсько-український проєкт «Згуртованість та регіональний розвиток України», UCORD та Агенція...
12 листопада 2024
Ідеї, що зміцнюють місцеву економіку. Що таке креативні хаби, і як вони вдихають життя в громади
Ідеї, що зміцнюють місцеву економіку. Що таке...
Сьогодні економічний успіх громади визначається не лише кількістю вироблених товарів, а й здатністю генерувати нові...
12 листопада 2024
Мінрегіон у партнерстві з UCORD налагоджує комунікації з Агенціями регіонального розвитку
Мінрегіон у партнерстві з UCORD налагоджує...
Міністерство розвитку громад та територій України налагоджує комунікації з агенціями регіонального розвитку...
12 листопада 2024
Як громадам ставати регіональними полюсами зростання
Як громадам ставати регіональними полюсами...
Автори: Ярослав Жидик, асоційований партнер консалтингової компанії СІВІТТА Мирослав Кошелюк, експерт з місцевого...