Залучати однодумців, багато навчатися і гуртуватися довкола ідей для розвитку молодіжної політики, – такими є ключові поради, якими за результатами співпраці з 30 територіальними громадами поділилися експерти проєкту «Активна молодь – сильна громада», який за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» втілює громадська організація «Центр політичних студій».
Як свідчить досвід громад, де в межах проєкту було створено або оновлено молодіжні ради, серед основних факторів успішної роботи цих консультативно-дорадчих органів є формування осердя молодіжних лідерів та лідерок, а також налагодження ефективної співпраці між молодіжною радою і органом місцевого самоврядування.
Наприклад, на думку експертів, досвід Кодимської молодіжної ради на Одещині демонструє, що для ефективної роботи потрібні три основні фактори. Перший – це молодіжне ядро, актив до пʼяти небайдужих молодих людей, яким цікавий особистісний розвиток і які прагнуть бути дотичними до змін у своїй громаді і запалюють всю молодіжну раду. Другий – це підтримка та сприяння з боку міської ради, при якій ця молодіжна рада як дорадчо-консультативний орган буде створено. Третій фактор – можливість навчатися у більш досвідчених менторів, експертів, які вже цей шлях пройшли, та можливість мережування, обміну досвідом з молоддю з інших громад.
Упродовж 2024 року в межах проєкту члени Кодимської молодіжної ради наполегливо вчилися та впроваджували на практиці здобуті знання:
«Наша молодіжна рада була створена у минулому році, але активну діяльність розпочала саме в межах проєкту. У Школі молодіжних рад ми дізналися та усвідомили, у чому конкретно полягає роль членів Молодіжної ради – не у проведенні заходів для дозвілля молоді, а у виявленні її потреб, напрацюванні аргументації та пропозицій депутатам та міській раді, донесенні позиції молоді до органів, які приймають рішення. Ми створили офіційні сторінки у популярних соцмережах для інформування молоді про нашу діяльність. А зараз готуємося до реєстрації молодіжної громадської організації та плануємо заходи на 2025 рік в рамках місцевої програми підтримки молоді», – розповів голова Кодимської молодіжної ради Євгеній Бублик.
У Зимнівській громаді (Волинь) молодіжну раду створили в межах проєкту: вона об’єднала активну молодь громади і вже ініціювала низку освітніх заходів для розвитку лідерських якостей у членів та членкинь молодіжної ради. Крім того, вдалося налагодити діалог між владою та молоддю, результатом якого стало надання простору для молодіжної діяльності, який громада в майбутньому бачить центром розвитку молодіжної політики.
Серед основних факторів, які сприяють впливовості молодіжної ради, експерти виділяють такі:
- формування команди однодумців, бажано – з різних середовищ, щоб рада була репрезентативною для громади, а також забезпечення демократичного процесу вибору лідерів/ок та ухвалення рішень;
- освіта та навчання: проведення тренінгів для членів ради щодо проєктного менеджменту, лідерства, публічних виступів, правової бази роботи молодіжних рад;
- налагодження співпраці з владою та реалізація ініціатив, які відповідають потребам громади;
- мотивування членів ради, створення комфортних умов для роботи.
Активність молодіжних лідерів/ок та їхня активна взаємодія з жителями громади стали запорукою успіху молодіжних рад Рівненщини. Наприклад, досвід Здовбицької молодіжної ради показує, що для ефективної роботи важливі три фактори: регулярна комунікація між членами ради, підтримка співпраці з місцевою владою та чіткі завдання, які відповідають потребам молоді громади. Практика Клесівської МР довела, що активність ідей спостерігається там, де молодь відчуває свою значущість. Тому не варто забувати, що залучення молодих людей до реального прийняття рішень у громаді є також і ключовим кроком до успіху. Робота Березнівської МР продемонструвала, що запорукою успіху є партнерство з місцевими громадськими організаціями, які допомагають розширити ресурси та можливості для реалізації молодіжних ініціатив, а Сарненська молодіжна рада, яка регулярно висвітлює свою діяльність, демонструє, як прозорість допомагає будувати довіру та інтерес у молоді. Цікавим є й приклад Рокитнівської МР, який показує, що опитування молоді не тільки сприяє кращому розумінню потреб, але й дозволяє залучити більше активістів до роботи ради.
Різні молодіжні ради мають різні інструменти для забезпечення своєї ефективної роботи, а сукупно всі вони – важливі й впливові.
Проєкт «Активна молодь – сильна громада» реалізується у Волинській, Рівненській та Одеській областях. Учасницями проєкту є Локачинська, Литовезька, Боратинська, Шацька, Любешівська, Зимнівська, Ратнівська, Вишнівська, Нововолинська, Доросинівська громади з Волині; Березнівська, Клесівська, Білокриницька, Рокитнівська, Бабинська, Радивилівська, Козинська, Костопільська, Здовбицька, Сарненська громади з Рівненщини; Саф'янівська, Арцизька, Кодимська, Нерубайська, Доброславська, Красносільська, Білгород-Дністровська, Визирська, Болградська, Розквітівська громади з Одещини.