Збільшила бюджет громади утричі під час війни: історія фінансистки Саф’янівської громади

Завдяки зусиллям Марини Стоілової понад 40 тисяч людей не залишилися без медицини, освіти й соцпослуг. У найтяжчі перші місяці повномасштабної війни Саф’янівській громаді — найбільшій сільській громаді України — катастрофічно не вистачало коштів, але Марина, яка працює начальницею фінансового управління, знайшла рішення. Це допомогло не лише забезпечити життєстійкість 19 сіл та активно розвивати медицину й інклюзію, а й гарантувати виплату зарплат працівникам бюджетної сфери.


Ця історія є частиною кампанії «Чемпіони врядування» від Проєкту USAID «ГОВЕРЛА». Це серія публікацій до Дня місцевого самоврядування, присвячених фахівцям ОМС, які своєю щоденною працею приносять непересічні результати для громади.

 

 

У школі Марина Стоілова заввиграшки розв’язувала складні математичні задачі, а тепер з такою ж легкістю керує фінансами цілої громади. Коли на початку повномасштабної війни її чоловік пішов до війська, жінка, щоб її не здолали емоції та переживання, з головою поринула в роботу. Своїм завданням визначила забезпечити місцевим максимально нормальне життя — роботу шкіл, садків, лікарні, добрі дороги, а також безпекові програми.

«Після 24 лютого 2022 року нам у відділі довелося терміново перерозподіляти видаткову частину бюджету, адже треба було купити генератори, паливо, ремонтувати укриття в школах і садках. Крім цього, до нас почали звертатися по допомогу з військових частин», — пригадує Марина Стоілова, начальниця фінансового управління Саф’янівської сільської ради.

 

 

Роботи побільшало, а працівників — навпаки — частина колег через обстріли виїхали за кордон. Тож працювати Марині доводилося за трьох. Але із завданнями жінка впоралася. Працювала і постійно вчилася — вивчала зміни до бюджетно-фінансового законодавства, аналізувала і розповідала про них платникам податків у своїй громаді.

Аби впоратися зі всіма новими витратами, треба було знайти спосіб примножити бюджет. І це також вдалося, каже фінансистка. «Ми це робили двома способами: виявляли в громаді неплатників податків та ініціювали перевірку вільних земель, аби здати їх в оренду. Так нам вдалося втричі збільшити дохід громади».

Окрім того, життя громади під час війни полегшили 5 договорів із Суворовською селищною радою про міжмуніципальне співробітництво у сфері охорони здоров’я, молодіжної політики, архівної справи, інклюзії та соціальних послуг. Реалізувати цю співпрацю допомагає Проєкт USAID «ГОВЕРЛА». Спеціалісти Проєкту консультують фахівців громади і допомагають розібратися зі змінами у законодавстві, яких у воєнний час дуже багато.

Завдяки цьому понад 40 тисяч жителів громади і ВПО, які знайшли тут прихисток, не залишилися без медицини та соцпослуг. «За рахунок місцевого бюджету ми зробили дах на хірургічному відділенні, відремонтували хірургічне відділення. Купуємо багато обладнання, яке нам необхідне і для хірургії, і для стаціонарних відділень», — розповідає Марина Догару, головна бухгалтерка Центральної районної лікарні Саф’янівської сільської ради. Це дозволить проводити хірургічні операції в стаціонарних умовах.

А для дітей Саф’янівської та Суворовської громад діє інклюзивно-ресурсний центр. Також, попри війну, в громаді знайшли шляхи фінансування інклюзивного ЦНАПу, його обладнали пандусом і табличками зі шрифтом Брайля, а в планах — зробити інклюзивними всі адміністративні будівлі громади.

«У громаді є жителі з різними потребами, і треба зробити так, щоб усім було зручно жити, отримувати послуги», — такий план у Марини Стоілової.

Та на цьому Марина не зупиняється — хоче зробити інклюзивною кожну адміністративну будівлю громади. І вже планує бюджет на післявоєнну відбудову.


Ця публікація була підготовлена за матеріалами громадської організації «Криголам» (медіа «ШоТам»), які були створені в межах проєкту «Ефективні рішення для прогресивних громад» завдяки Агентству США з міжнародного розвитку (USAID) та щирій підтримці американського народу через Проєкт USAID «ГОВЕРЛА». Зміст цієї публікації не обов’язково відображає погляди USAID та Уряду США.

06.12.2024 - 09:04 | Переглядів: 508
Збільшила бюджет громади утричі під час війни: історія фінансистки Саф’янівської громади

Теги:

служба в ОМС

Область:

Одеська область

Громади:

Саф'янівська територіальна громада

Джерело:

Проєкт USAID «ГОВЕРЛА»

Читайте також:

10 січня 2025

На своєму місці. Випуск 4. Робота з внутрішньо переміщеними особами у Дунаєвецькій громаді

На своєму місці. Випуск 4. Робота з внутрішньо...

В цьому випуску «На своєму місці» - про Дунаєвецьку міську територіальну громаду Кам'янець-Подільського району...

10 січня 2025

У 2024 році до місцевих бюджетів надійшло 193,3 млрд грн трансфертів з держбюджету

У 2024 році до місцевих бюджетів надійшло 193,3...

У грудні 2024 року Мінфін перерахував місцевим бюджетам 20,8 млрд грн міжбюджетних трансфертів, що становить 95,5 %...

10 січня 2025

Порядки використання субвенцій в освітній сфері: харчування, шкільні автобуси та укриття (запис вебінару)

Порядки використання субвенцій в освітній...

Учасники вебінару з національними експертами проєкту DECIDE Сергієм Яцковським та Марією Міщенковою обговорили...