Підприємництво та інвестиції є пріоритетним напрямком у стратегії розвитку Жовківської громади, яка розташована на Львівщині, за 28 км від Львова та 40 км від кордону з Польщею. І ця стратегічна ціль – не просто візія, а чіткий фокус щоденної роботи громади, яка вже понад три роки впроваджує системні ініціативи, щоб активізувати місцевий бізнес та підвищити свою привабливість серед інвесторів. Нині Жовква пожинає плоди своїх зусиль: тут активне підприємницьке середовище, громадою цікавиться іноземний бізнес, а бюджет відчутно зростає, що дає можливість покращувати добробут жителів.
У серпні 2024 року міський голова Жовкви Олег Вольський повернувся до громади з чудовими новинами. Після успішних переговорів фармацевтична компанія – один із найбільших виробників ліків у Польщі – зацікавилася розміщенням свого нового підприємства на території Жовківської громади.
«Щоб дізнатися більше про компанію і її виробництво, я двічі приїздив у Познань. Був вражений потужністю підприємства і тим, як за 35 років компанія вийшла на такий високий рівень. Ми підписали угоду про наміри співробітництва і компанія вже заклала кошти у своєму бюджеті на будівництво нового заводу, який буде у них єдиним в Україні» – розповідає Олег Вольський.
Це була перша компанія, якій Жовкіський міський голова презентував новостворений документ «Інвестиційний паспорт громади». Його розробили експерти Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» разом з представниками ОМС та підприємцями. Документ, який затвердили на сесії міської ради, доступний англійською та українською мовами.
«Інвестиційний паспорт – це опорний документ для інвесторів, де є вся важлива інформація: вільні ділянки, об’єкти, їхня площа, наявні комунікації, інформація про підприємства, ставки податків, інфраструктуру тощо. Завдяки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» нам вдалося зробити справді якісну річ. Коли показав наш паспорт фармацевтичній компанії, вони були вражені, на якому високому рівні ми підходимо до залучення інвестицій. І це ще більше їх мотивує допомагати Україні, громадам, які мають такий документ. Адже це показує, що ми готові до серйозної співпраці», – додає Олег Вольський.
Жовківський міський голова Олег Вольський показує представнику фармацевтичної компанії інвестиційний паспорт Жовкви
Фармацевтичній компанії у Жовківській громаді вже виділили 10 гектарів землі. Завод зможе забезпечити близько 500 робочих місць, залучить до роботи хіміків, фармацевтів та принесе високі надходження до місцевого бюджету.
«Гіпотетично у вигляді ПДФО це десятки мільйонів гривень. А якщо у вигляді коштів, які будуть вкладені у будівництво заводу, то це сотні мільйонів гривень», – говорить міський голова.
Свій економічний потенціал Жовква презентує своїм містам-побратимам, яких громада має у світі та Україні тринадцять. Розпочали співпрацю з Бельгією (Мальмеді), Францією (Кутанс), Німеччиною (Веймар, Вольфсбург, Альтдорф-бай-Нюрнберг). Також працюють з Литвою (Електринай), Польщею (Замость, Томашів-Любельський, Мроча). І це ще далеко не весь список. Завдяки партнерам громада отримала підсилення комунальної техніки: вишку, бус, генератор. Залучили пожежні машини, авто на фронт, дрони тощо.
«Під час відрядження у Лондон та США я спілкуватися з інвесторами, які вже працюють в Україні і хотіли б розпочати справу на Львівщині. Завжди маю з собою інвестиційний паспорт. Це мій надійний помічник», – розповідає Олег Вольський.
Галина Кривоніс, представниця естонської компанії, що працює на Жовківщині, говорить: «Жовківщина приваблива для нас близькістю до кордону. Крім того, сама міськрада та міський голова завжди йдуть нам назустріч. Нещодавно ми купили тут ще одну ділянку».
Значну увагу у громаді приділяють і місцевим підприємцям. Оскільки у Жовківській громаді зареєстровано понад 3 тисячі підприємств, тут створили місцеві програми підтримки бізнесу, а керівництво громади разом з економічним відділом регулярно розповідають підприємцям про обласні, державні і міжнародні програми чи гранти та проводять їм навчання.
Жовківські виробники презентують свою продукцію
«Я бачу зусилля громади і радію, як розвивається рух з грантами і кооперативний рух. Минулого року я їздив на тренінг по зеленому туризму і отримав сертифікат. Я це все моніторю, пильную, цікавлюся», – говорить Ігор Каспищак, підприємець, голова спілки бджолярів Жовківщини.
Надія Щур, начальниця відділу економічного розвитку, залучень інвестицій та житлово-комунального господарства Жовківської міської ради, додає:
«Важливо також, що у наш Інвестиційний паспорт ми включили не тільки комунальні, а й приватні об’єкти. Ми опитали наших підприємців і знайшли тих, які мають вільні земельні ділянки і виробничі площі. Так ми допомагаємо ще й нашим підприємцям залучити інвесторів».
Крім того, Жовква напевно чи не єдина громада на Львівщині, яка уже три роки поспіль проводить власні інвестиційні форуми. Під час цих форумів місцевий бізнес має можливість промотувати свою продукцію, налагоджувати вигідне співробітництво з іншими підприємствами та безпосередньо поспілкуватися з представниками влади різних рівнів. Це також можливість для міжнародної промоції економічного потенціалу громади. Цьогоріч такий форум провели за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА», у фокусі якого була популяризація місцевих виробників.
«Ми побачили, що у нас з'явилося багато зацікавлених людей, які почали брати участь в різних конкурсах і грантах, щоб започатковувати власну справу. А ми зі свого боку хочемо підтримати і промотувати наших виробників на різних майданчиках, щоб їх знали і саме в них купували продукцію», – говорить Надія Щур.
Міський голова та жовківські підприємці під час економічного форуму
Нещодавно Жовківська громада ще створила власний інтерактивний інвестиційний дашборд, користуючись можливостями персонального кабінету на Аналітичному порталі Львівщини від Проєкту USAID «ГОВЕРЛА». Цей дашборд, розміщений на сайті міськради, дозволить інвесторам мати доступ до актуальної інформації про інвестиційні можливості Жовківщини онлайн 24/7.
«Розвиток підприємництва дає можливість робити нам громаду кращою, комфортнішою і, головне, допомагати нашій країні у протистоянні агресору. Тому підприємці – наша цінність. Ми дякуємо їм за їхню стійкість, працьовитість та зусилля. І завжди готові допомогти», – підсумовує Олег Вольський.