Аналітики змоделювали сценарії економічного розвитку для Бородянської громади

Експерти громадської організації BRDO, UST та аналітичної компанії Saturday Team змоделювали сценарії економічного розвитку для Бородянської громади, врахувавши демографічні, соціальні та економічні фактори. Ці моделі та дані відповідного дослідження можуть допомогти іншим громадам у власних планах розвитку.


Дослідження презентували у Бородянському центрі соціально-психологічної реабілітації населення 28 жовтня.


 

Ще до тимчасової окупації у 2022 році Бородянська громада переживала непрості часи: молоде населення активно мігрувало до Києва та інших населених пунктів області, щільність розселення порівняно із середньою в Україні та області була низькою, а частка пенсіонерів – феноменально високою. Фіскальна віддача бюджету громади на 1 кв.км ще до повномасштабного вторгнення була більш ніж наполовину (57%) меншою за середню у Київській області. У цьому та схожих кейсах інших громад потрібно переглядати економічну модель, переконані аналітики.

Вивчивши досвід 110 навколостоличних громад Центрально-Східної Європи (Болгарії, Естонії, Латвії, Литви, Польщі, Румунії, Сербії, Словаччини, Угорщини та Чехії), аналітики виявили закономірності у їхньому розвитку та дійшли висновку, що найпопулярнішим типом передмість європейських столиць є збалансовані (тобто передмістя із комфортним середовищем для життя, промисловими зонами та транспортно-логістичними хабами — 27% всіх випадків), а також збалансовані передмістя з туристично-рекреаційним потенціалом (18% всіх випадків).

Врахувавши також досвід громад Київської області, низку глобальних трендів, результати глибинних інтерв’ю та фокус-груп тощо, автори дослідження переконалися, що Бородянська громада може поступово може стати збалансованим передмістям з туристично-рекреаційним потенціалом, що невідворотно призведе до зростання кількості населення та збільшить дохід бюджету громади більш ніж удвічі.

 

SWOT-аналіз показав, що сильні сторони та можливості Бородянської громади переважають над слабкими сторонами та загрозами. Серед сильних сторін громади аналітики виокремили наявність «Варшавської» траси до Польщі з виходом до країн Балтії та залізничної інфраструктури; 4-5 тисяч робочої сили, що працює в сусідніх громадах і може коштувати дешевше, ніж в Києві; можливість реалізації енергетичних проєктів, наявність земель запасу, які можна перевести в землі енергетики; наявність родовищ кварцового піску та торфу поблизу; наявність бізнесів, які можуть стати частиною supply chain інших бізнесів; до 30% залісненої площі громади та природно-заповідний фонд; нова навчальна інфраструктура шкіл; наявність інфраструктури для реабілітації, світова впізнаваність Бородянки та ін.

Аналітики також відзначили, що громадам варто враховувати кліматичні та урбаністичні міграції при плануванні свого розвитку. Зокрема тренд кліматичної міграції відображатиметься як мінімум в двох напрямах: морському (затоплення до 1,5 млн га територій України через підняття рівня моря до 2100 року) та сухопутному (потепління, зокрема через 60 років клімат Києва може нагадувати клімат півночі Італії в районі Феррари). Тож при відбудові громадам одразу варто враховувати, що може приваблювати мешканців – парки, високі дерева, централізоване кондиціонування, покриття дахів тощо.

 

 

Експерти також прорахували можливий економічний ефект для бюджету громад від потенційного залучення інвесторів для запуску різних типів підприємств. Так, $200-250 млн інвестицій у завод із виготовлення листового скла, якого бракує в Україні, повернуться упродовж 5-10 років і матимуть економічний ефект для бюджету громад у 15 млн грн. Потенційна окупність заводу із вироблення сонячних батарей, який потребує €1,3 млн інвестицій – 3,5 роки, економічний ефект для бюджету громад – 2,2 млн грн. Виробнича лінія харчової переробки (чіпси) коштуватиме інвесторам €4,5 млн, економічний ефект для бюджету – 8,4 млн грн.

Експерти BRDO, UST та Saturday Team наголошують, що запропоновані заходи позитивно вплинуть на бюджет громади лише у разі налагодження адміністрування місцевих податків та зборів (зокрема, на землю, на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки), а також кроків, що спонукатимуть перереєструватися підприємства, які фактично працюють на території громади, але зареєстровані в іншій.

Розробка «Економічного моделювання для відновлення та розвитку Бородянської громади до 2030 року» стала можливою завдяки підтримці Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження».

Повний звіт можна подивитися за посиланням

06.11.2024 - 16:25 | Переглядів: 558
Аналітики змоделювали сценарії економічного розвитку для Бородянської громади

Приєднані файли:

Теги:

стратегія розвитку

Область:

Київська область

Громади:

Бородянська територіальна громада
Читайте також:

21 січня 2025

У Черкасах обговорили реформу старшої школи: створення мережі академічних ліцеїв

У Черкасах обговорили реформу старшої школи:...

17 січня в Черкасах відбулося громадське обговорення реформи старшої школи. У заході взяли участь представники...

21 січня 2025

Молодь з прифронтових територій та малих міст і сіл отримає гранти до $1500 на розвиток бізнесу: які умови

Молодь з прифронтових територій та малих міст і...

Громадська організація uBoost, за підтримки фонду Razom, запускає безкоштовну освітню програму «Створюй тут!» для...

21 січня 2025

Фундаментальні цінності ЄС та інтеграція України до ЄС

Фундаментальні цінності ЄС та інтеграція...

Вступ до Європейського Союзу — це глобальна ціль, яка передбачає дуже довгий звивистий шлях. Євроінтеграцію можна...

21 січня 2025

24 січня - П’ятниця із Cities4Cites: Як підготуватися до візиту міжнародних партнерів?

24 січня - П’ятниця із Cities4Cites: Як...

Хочете прийняти міжнародного партнера у громаду, але не знаєте, з чого почати? Запрошення, яке не проігнорують, візит...