Громади зміцнюють свою енергетичну стійкість в умовах війни - тези з брифінгу мерів

Уже третій рік поспіль українська енергетична інфраструктура перебуває під особливим прицілом ворога. Російська армія регулярно обстрілює електростанції, газопроводи й водогони, залишаючи мільйони людей без світла та води. Напередодні нового опалювального сезону питання енергетичної стійкості постає перед громадами особливо гостро.

Як пережити зиму, налагодити систему енергоменеджменту і впровадити альтернативні джерела енергії — обговорили лідери громад і представники громадських організацій на брифінгу мерів 27 серпня 2024 року. Захід відбувся за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА».


Нині добробут мешканців багато в чому залежить від того, наскільки швидко органи місцевого самоврядування реагують на виклики, пов’язані з енергобезпекою. Ще до повномасштабного вторгнення, у грудні 2021 року, Проєкт USAID «ГОВЕРЛА» розпочав закуповувати генератори для партнерських громад. Через менш ніж за рік, коли в Україні настали масові відключення електроенергії, завдяки цій техніці громадяни мали змогу й надалі безперебійно отримувати необхідні послуги.

І до сьогодні Проєкт допомагає знайти ефективні рішення в напрямі енергетики та передає генератори різної потужності громадам-партнеркам. Звягельська громада, що на Житомирщині, — одна з них. Отримавши від Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» 12 генераторів великої потужності, під час відключень місто Звягель повністю забезпечило електроенергією всю соціальну та критичну інфраструктуру.

 

 

Однак для енергостійкості громади самих лише генераторів недостатньо — має бути комплексний підхід. Тому у співпраці з міжнародними проєктами Звягельська громада підготувала Муніципальний енергетичний план, мета якого — зменшити споживання паливно-енергетичних ресурсів, зменшити викиди СО₂ та залучити додаткові кошти на реалізацію енергоефективних заходів. Також громада розпочала досліджувати відновлювані джерела енергозабезпечення, зокрема сонячні станції.

«Ми встановили їх на водоканалі, у школі та лікарні. А в дитячому садку, де ми відкрили басейн, встановили і сонячну станцію, і тепловий насос, що дозволило нам повністю забезпечити енергетичну незалежність. Такий комплексний підхід дозволяє нам впевнено дивитися в майбутнє», — зазначає Микола Боровець, Звягельський міський голова. 

Знайти досвідчених фахівців у сфері енергоменеджменту — ще один виклик. Особливо гостро ця проблема стоїть у невеликих селах. Таким прикладом є, зокрема, Поромівська громада, що на Волині, в якій мешкають 6 тисяч людей. Однак громада цей виклик подолала, знайшла енергоменеджера та розпочала діяльність у напрямі енергостійкості.

«Насамперед ми оцифрували всі наші дані, що були в паперовому вигляді, і це дало змогу енергоменеджеру ефективніше використовувати інформацію. Наприклад, нещодавно наш фахівець проаналізував ситуацію щодо однієї з водонапірних веж і визначив, що там збільшилося споживання електроенергії. Після цього спеціалісти з водоканалу виявили, що насос пошкоджений, замінили його, і споживання електроенергії зменшилося», — розповідає Олег Савчук, Поромівський сільський голова.

 

 

Протягом останніх п’яти років 40 приватних домогосподарств у Поромівській громаді встановили сонячні панелі, щоб отримувати електроенергію. За це у 2023 році громада отримала 500 тисяч гривень і спрямувала ці кошти на покращення інфраструктури та благоустрою.

Більше про досвід громад у забезпеченні енергетичної стійкості — у повному записі брифінгу мерів.

28.08.2024 - 17:01 | Переглядів: 7213
Громади зміцнюють свою енергетичну стійкість в умовах війни - тези з брифінгу мерів

Теги:

енергоефективність війна

Джерело:

Читайте також:

20 грудня 2024

Вакансія: Полісі Координатор/-ка (англ.)

Вакансія: Полісі Координатор/-ка (англ.)

  Опис контексту SALAR International завершила свої поточні проєкти в Україні (DSP та PROSTO), які були...

20 грудня 2024

Ветеранська політика в громадах: як це працює та які можливості може використати місцева влада

Ветеранська політика в громадах: як це працює...

Після демобілізації, поранення, повернення додому, ветеранів та ветеранок зустрічають громади. За те, щоби військові...

20 грудня 2024

Набув чинності закон, який дозволяє комунальним підприємствам використовувати гуманітарну допомогу

Набув чинності закон, який дозволяє комунальним...

18 грудня 2024 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до статті 15 Закону України «Про гуманітарну...

20 грудня 2024

Як зміна механізму зарахування ПДФО вплине на бюджети територіальних громад - дослідження

Як зміна механізму зарахування ПДФО вплине на...

Дві третини доходів від ПДФО надходять до бюджетів тих громад, де люди працюють, а не живуть. Якщо змінити цю систему...