16 липня 2024
Децентралізація
Молодіжний працівник у громадах: якою є система підготовки фахівців та як її можна покращити
Молодіжний працівник у громадах: якою є система підготовки фахівців та як її можна покращити

Побутує міф, що молодіжний працівник – це молода людина, яка організовує розважальні події для молоді. Насправді ж молодіжний працівник – це людина будь-якого віку, яка займається широким спектром молодіжної роботи, тож ця посада затребувана в громадах. Наразі в Україні немає окремої освітньої спеціальності “Молодіжний працівник, що дозволяло б претендентам на таку посаду здобувати відповідного рівня вищу освіту. Тож за активної участі та підтримки Програми USAID DOBRE було розроблено та затверджено Міністерством молоді та спорту професійний стандарт “Фахівець з питань молоді (молодіжний працівник”, який інституціалізує професію молодіжного працівника та визначає вимоги до професійних компетентностей претендентів на посаду.

 

 

Якою сьогодні є системи підготовки фахівців із питань молоді в Україні? Навіщо потрібен професійний стандарт «фахівець із питань молоді(молодіжний працівник)”? Та що має бути визначено в стандартах вищої освіти для розширення можливостей для їх підготовки? Про це говорили 10 травня в пресцентрі Українського кризового медіа-центру під час дискусії на тему «Розвиток системи підготовки фахівців із питань молоді та стандарти вищої освіти», яку організувала Програма USAID DOBRE. Участь у події взяли представники Міністерства молоді та спорту України, Міністерства освіти та науки Програми USAID DOBRE, професійних асоціацій, закладів вищої освіти, експерти.

«Сьогодні ми продовжуємо боротьбу за виживання і щодо освіти, і засобів неформальної освіти. Ми продовжуємо підтримувати програму «Молодіжний працівник». Тому розробка професійного стандарту, а в подальшому й навчання фахівців, для нас є актуальним. І я дуже радий, що молодіжні спіл продовжують обговорення й напрацювання таких програм у різних навчальних закладах. Також зараз триває вдосконалення існуючих спеціалізованих тренінгів, створенням нових навчань. І я дякую за підтримку Програмі DOBRE, яка допомагає підсилити програму «Молодіжний працівник», – зазначив Владислав Яцук, начальник управління молодіжної політики Міністерства молоді та спорту.

 

 

Розвиток системи підготовки молодіжних працівників триває зу 2014 року, коли запровадили тренінгову програму «Молодіжний працівник». Програма USAID DOBRE актуалізувала тему запровадження фахової підготовки молодіжного працівника для здобуття відповідної професії, Окрім неформальної освіти має функціонувати і система здобуття відповідного рівня фахової передвищої та вищої освіти. Результатом спільної роботи Міністерства молоді та спорту, програм міжнародної технічної допомоги, молодіжних організацій стало запровадження  професійного стандарту «фахівець з питань молод (молодіжний працівникі».

«Раніше молодіжний працівник сприймався, як молодіжний волонтер, обов’язково молодіжного віку, який чи яка має щось робити в територіальних громадах , переважно організовувати розважально-відпочинкові заходи. Після прийняття Закону України про молодіжну політику постала потреба, щоби молодіжний працівник отримав визнання на рівні професійної діяльності, й можна було офіційно запроваджувати посади молодіжного працівника. Молодіжний працівник – це той чи та, хто є драйвером молодіжної роботи в будь-якій громаді», – сказав Володимир Купрій, експерт із питань залучення громадськості Програми USAID DOBRE.

 

 

Професійний стандарт визначив професійні компетентності, якими повинен володіти претендент. У чинних нормативних умовах ми виходили з того, щоби дозволити працювати молодіжними працівниками людям із різним рівнем освіти і за широким спектром напрямів освіти. За словами Володимира Купрія, завдяки запровадженню професійного стандарту відбулася інституалізація того, що започатковано на ранніх етапах роботи з підготовки молодіжних працівників. Наразі Програма USAID DOBRE розробила пропозиції щодо оновлення стандартів вищої освіти в різних освітніх галузях для розширення можливостей здійснення підготовки молодіжних працівників та презентувала її під час дискусії.

Переглянути документ

У документі Євгеній Бородін, директор Навчально наукового інституту державного управління Національного технічного університету «Дніпровська політехніка», консультант Програми USAID DOBRE, проаналізував чинні стандарти вищої освіти за освітніми спеціальностями «Освітні, педагогічні науки», «Соціальна робота» та надав пропозиції щодо внесення змін стандартів вищої освіти за цими освітніми спеціальностями, щоб розпочати новий етап фахової підготовки молодіжних працівників.

«У нас вже визначено, що ключовими рівнями освіти є бакалаврський і магістерський рівні. Відповідно до стандартів вищої освіти, ми розглядаємо 5 галузей, а це 29 спеціальностей, які різною мірою охоплюють молодіжну роботу. Ми розуміємо, що всередині спеціальності для підготовки фахівцю надаються певні навички, вміння, знання, цінності, спрямовані на молодіжну роботу, але цього мало. Треба дивитися, як підсилювати цю молодіжну складову в підготовці, і як це зробити коректно, не порушуючи існуючих нормативно-правових вимог» – сказав Євгеній Бородін, директор Навчально наукового інституту державного управління Національного технічного університету «Дніпровська політехніка», консультант Програми USAID DOBRE.

Презентація спікера

 

 

Ігор Балуба, керівник експертної групи з фахової передвищої освіти Директорату фахової передвищої, вищої освіти Міністерства освіти і науки України, вважає, що професійний стандарт є вдалим, оскільки він гнучкий і дає доступ до професійної діяльності людям із різними знаннями та досвідом. Професійний стандарт визначає п’ять освітніх галузей, підготовка в межах яких дозволяє працювати молодіжним працівником. Різноманітність галузей і спеціальностей дає можливість урізноманітнити роботу молодіжного працівника, адже молодіжним працівником має бути людина з певною освітою та досвідом. На думку експерта, окремо визначена освітня спеціальність молодіжного працівника може лише звужувати цей досвід та знання, на відміну від професійного стандарту, який передбачає більш різноманітний спосіб підготовки.

 

 

Більше про молодіжну політику в громадах - у спеціальній рубриці порталу "Децентралізація"

 

Переглядів: 531
Коментарі:
*Щоб додати коментар, будь ласка зареєструйтесь або увійдіть
Новини на тему: молодь
Читайте також: