20 травня 2024
Децентралізація
Парламент ухвалив у І читанні 9559-д, який розширить можливості громад підтримувати Сили безпеки і оборони
Парламент ухвалив у І читанні 9559-д, який розширить можливості громад підтримувати Сили безпеки і оборони

Верховна Рада України підтримала у першому читанні законопроєкт 9559-д, який розблокує можливість підтримувати військові формування Сил безпеки та оборони України з місцевих бюджетів.


Про це повідомив народний депутат України Віталій Безгін, який спільно зі своїми колегами – членами Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Дмитром Микишею, Романом Лозинським, Ларисою Білозір та іншими послідовно відстоювали позицію створення законодавчого підґрунтя для можливостей громад оперативно допомагати військовим формуванням – закуповувати на їх запит необхідну для оборони техніку та обладнання.

Нагадаємо, днями в Києві відбувся третій відкритий діалог «Децентралізація на зв’язку», який сфокусувався саме на питаннях удосконалення правового поля, що врегулює механізми підтримки громадами військових підрозділів.

Суть в тому, що сьогодні територіальні громади України мають три законодавчо затверджені способи надання допомоги військовим підрозділам. Перший – забезпечення добровольчих формувань територіальних громад (ДФТГ) харчуванням, медикаментами, обмундируванням, але не технікою і не зброєю. Другий – перерахунок коштів до державного бюджету або ж конкретній військовій частині у вигляді субвенції. І третій – купівля військових облігацій. Однак жоден із цих способів не дозволяє громаді оперативно за кошти місцевого бюджету задовольнити запит військової частини і придбати, до прикладу, індивідуальну систему РЕБ чи іншу необхідну техніку.

У парламенті зараз зареєстровані сім законопроєктів, які мають на меті врегулювати цю та інші слабкі ланки механізму допомоги військовим формуванням.

На думку В’ячеслава Негоди, керівника Офісу Конгресу місцевих та регіональних влад при Президентові України, в контексті цієї проблеми слід говорити не лише про бюджети територіальних громад, а й обласних рад. Також варто сфокусувати увагу на мотивацію органів місцевого самоврядування. Тобто, максимально сприяти тим громадам, які з власної ініціативи проводять оборонні закупівлі, та легалізувати повною мірою таку діяльність. Інші ж можуть безпосередньо перераховувати ці кошти до державного бюджету.

На його думку, ще одна важлива складова законодавчого врегулювання механізму допомоги – організаційна, покликана максимально пришвидшити всі етапи задоволення запитів військових формувань.

Більше про потребу належного правового регулювання цього питання читайте у матеріалі «Підтримка громадами Збройних сил України. Які закони потрібні на вчора? Головне з діалогу з громадами «Децентралізація на зв’язку»

Переглядів: 653
Коментарі:
*Щоб додати коментар, будь ласка зареєструйтесь або увійдіть
Новини на тему: законодавче забезпечення
Читайте також: