Лише за рік Миргородська громада здобула майже 2 мільйони гривень, стягнувши, за підтримки експертів Проєкту USAID «ГОВЕРЛА», безпідставно збережені кошти з власників 21 земельної ділянки, які не уклали договір оренди землі або ж не сплачували її.
Це та опція, якою можуть користуватися громади, щоб поповнити бюджет, поки немає можливості реалізовувати нові повноваження щодо повного контролю землі замість Держгеокадастру — через Постанову Кабміну на час воєнного стану.
«До прикладу, один з орендарів Миргородської громади має три земельні ділянки, на яких є різні підприємства — заправна станція, пункт приймання металу та магазин. Проте оренду він не сплачував. Згідно з законом ми можемо виставляти претензію за останні 3 роки, тож ми так і зробили — і лише з цього власника стягнули майже 250 тисяч гривень», - розповідає Ольга Житченко, фахівчиня сектору державного контролю за використанням та охороною земель земельного відділу Миргородської міської територіальної громади.
Ольга Житченко на робочому місці
Безпідставно збережені кошти за 18 ділянок у громаді стягнули добровільно, з трьох — через суд. Зараз готують ще три нових позови.
Налагодити цей процес громаді вдалося завдяки тому, що у 2021 році у земельному відділі громади створили сектор самоврядного контролю (нині це вже сектор державного контролю за використанням та охороною земель), — підкреслює пані Ольга. Відтоді не гаяли ні хвилини — напрацьовувати усі земельні ділянки громади, переводили їхню власність з державної на комунальну та вишукувати усіх власників нерухомого майна.
«Ми робили десятки дзвінків за день, щоб закликати орендарів оформити договори оренди — нам вдалося зібрати і зафіксувати близько 2000 таких договорів. Пильнувати своєчасну сплату оренди продовжили після повномасштабного вторгнення, коли усі трохи оговталися, — аби у такій складній ситуації комунальні служби могли фінансово вижити. Цей підхід допомагав нам наповнювати бюджет і не порушувати закон», — додає Ольга Житченко.
У секторі державного контролю за використанням та охороною земель працюють пані Ольга — головна фахівчиня, яка пильнує орендарів, та юрист, котрий може фахово підготувати претензії і позови до суду, не чекаючи місяцями на реакцію правоохоронців та прокуратури. Крім того, громада регулярно звертається за підтримкою до експертів Проєкту USAID «ГОВЕРЛА».
«З Проєктом USAID «ГОВЕРЛА» співпрацюємо постійно і тісно. Команда завжди на зв’язку, надає фахову консультаційну підтримку, надсилає “модельні акти” та проводить семінари щодо управління активами. Особливо цінним був офлайн-тренінг на тему «Забезпечення прав місцевих рад у сфері земельних відносин» та роз'яснення законодавства щодо державного контролю від фахівчині Проєкту з правових питань. З такою допомогою нам вдається працювати ще ефективніше», - підсумовує Ольга Житченко.
Нагадаємо, що з квітня 2022 року громади здобули право самостійно контролювати власну землю. Цей закон дозволяє не лише стягувати безпідставно збережені кошти, а й перевіряти об’єкти на порушення юридичних вимог щодо використання ділянок, запобігати забрудненню земель та зниження їхньої родючості, а також погіршенню стану природи та природних ресурсів.
Наразі громади не можуть реалізовувати такі повноваження — це на час воєнного стану призупинила Постанова Кабінету Міністрів №303. Проте в будь-який момент ця можливість знову може стати доступною — тому експерти радять не чекати, а вже зараз ознайомлюватися зі своїми повноваженнями, уніфікованою формою акта, яку нещодавно затвердило Міністерство аграрної політики та продовольства України, а також шукати можливості відстоювати інтереси громади — як це зробили у Миргороді.
Також за підтримкою у цій темі звертайтеся до команди Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» на офіційну електронну пошту hoverla@dai.com або roman_romanko@HOVERLA.com
Теги:
Область:
Полтавська областьГромади:
Миргородська територіальна громадаДжерело:
Проєкт USAID «ГОВЕРЛА»
21 січня 2025
У Черкасах обговорили реформу старшої школи: створення мережі академічних ліцеїв
У Черкасах обговорили реформу старшої школи:...
17 січня в Черкасах відбулося громадське обговорення реформи старшої школи. У заході взяли участь представники...
21 січня 2025
Молодь з прифронтових територій та малих міст і...
Громадська організація uBoost, за підтримки фонду Razom, запускає безкоштовну освітню програму «Створюй тут!» для...
21 січня 2025
Фундаментальні цінності ЄС та інтеграція України до ЄС
Фундаментальні цінності ЄС та інтеграція...
Вступ до Європейського Союзу — це глобальна ціль, яка передбачає дуже довгий звивистий шлях. Євроінтеграцію можна...
21 січня 2025
24 січня - П’ятниця із Cities4Cites: Як підготуватися до візиту міжнародних партнерів?
24 січня - П’ятниця із Cities4Cites: Як...
Хочете прийняти міжнародного партнера у громаду, але не знаєте, з чого почати? Запрошення, яке не проігнорують, візит...