20 липня 2024
Децентралізація
Як молоді науковці долучаються до формування соціальної політики для ВПО
Як молоді науковці долучаються до формування соціальної політики для ВПО

Анна Науменко, аспірантка Національної академії правових наук України, працює державним службовцем і спрямовує свою наукову діяльність на вирішення проблемних питань місцевого самоврядування та покращення взаємодії місцевої влади з мешканцями. Ще зовсім недавно Анна була внутрішньо переміщеною особою (ВПО) і зіткнулася з практичними та законодавчими викликами в соціальній політиці щодо ВПО, яку реалізує місцева влада. Тому вона обрала саме цю тему для своєї наукової роботи, яка посіла 2 місце з-поміж 18 учасників на Всеукраїнському конкурсі «Краща наукова робота з проблем муніципального права», проведеному Академією праці, соціальних відносин і туризму за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА».


З початком повномасштабного російського вторгнення Україна зіткнулася зі зростанням кількості внутрішньо переміщених осіб. Військова агресія змусила людей покинути свої домівки та змінити місце постійного проживання, що призвело до появи сфери соціальної політики, спрямованої на підтримку ВПО.

«Кілька місяців я була внутрішньо переміщеною особою, тож відчула цей статус, позитивні здобутки місцевої влади у впровадженні нового мандату та виклики, з якими зіткнулися ВПО. Цей досвід дав мені можливість проаналізувати роль місцевої влади у реалізації соціальної політики щодо ВПО та надати рекомендації щодо законодавчих змін у цій сфері», – пояснює Анна.

Кожен, хто проживає на території України, є резидентом певної адміністративно-територіальної одиниці і входить до складу територіальної громади. Тому кожен мешканець бере участь у житті своїх громад. Це підкреслює надважливу цінність муніципальної реформи для кожного українця та країни.

Анна говорить:

«Органи місцевого самоврядування – це найближчий орган влади, який взаємодіє з переселенцями та забезпечує їхні базові потреби. Отже, вони можуть аналізувати та знаходити рішення для вирішення проблем. Починати потрібно з місцевої влади, щоб покращувати життя кожного жителя громади, а як наслідок і всієї країни».

У своїй науковій роботі Анна запропонувала наступні законодавчі рішення для удосконалення сфери соціальної політики, спрямованої на підтримку ВПО:

  • створити на державному рівні чіткі правила спільної роботи різних відомств для допомоги ВПО;
  • забезпечити регулярне оновлення актуальної інформації для ВПО на офіційних веб-сайтах органів місцевого самоврядування;
  • спростити доступ до послуг ВПО через єдину онлайн-платформу;
  • встановити та забезпечити дотримання правил підтримки ВПО через місцеві нормативно-правові акти;
  • покращити навчання персоналу, встановивши чіткі вимоги щодо кількості працівників, необхідних для надання послуг ВПО.

«Завдяки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» та Академії праці, соціальних відносин і туризму я мала можливість представити результати власних досліджень на VII Всеукраїнській науковій конференції «Муніципальна реформа в контексті європейської інтеграції України» та привернула увагу громадськості до актуальних проблем соціальної політики щодо ВПО та шляхів їх вирішення», - зазначає Анна.

Анна сподівається, що запропоновані законодавчі зміни будуть відображені в законодавстві, що допоможе в ефективному правовому забезпеченні соціальної політики щодо ВПО. Для цього вкрай важливими є скоординовані дії органів місцевого самоврядування, законодавчих органів та мешканців громад.

«Піклуючись про кожного мешканця, в тому числі про внутрішньо переміщених осіб, держава отримає соціально-оптимістичне суспільство. Спільними зусиллями працюймо над вирішенням проблемних питань життєдіяльності країни і спрямовуємо діяльність на її процвітання!» – підсумовує Анна.


З 2021 року Академія праці, соціальних відносин і туризму за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» провела три конкурси «Краща наукова робота з питань муніципального права», щоб підтримати молодих талановитих науковців, які бажають взяти участь в аналізі та вирішенні проблемних питань законодавства України у сфері місцевого самоврядування. Законодавчі зміни, рекомендовані учасниками, були надані Комітету Верховної Ради України з питань місцевого самоврядування та Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури для розгляду під час законотворчого процесу. Крім того, Проєкт USAID «ГОВЕРЛА» сприятиме залученню переможців конкурсу до стажування в місцевих та державних органах влади.

Проєкт USAID «ГОВЕРЛА» підтримує юридичну освіту та професійний розвиток молодих юристів, щоб сприяти розвитку системи місцевого самоврядування, яка є більш самостійною, підзвітною громадянам, інклюзивною та здатною надавати якісні послуги.

Переглядів: 2848
Коментарі:
*Щоб додати коментар, будь ласка зареєструйтесь або увійдіть
Новини на тему: соціальні послуги
Читайте також: