Освітяни одержали відповіді на запитання про підготовку до нового навчального року, дедлайни та освітні лайфхаки та під час тематичної інформаційної сесії.
Для організації навчального процесу в умовах воєнного стану надважливими є безпека, доступ до освіти учнів з числа зовнішніх та внутрішніх переселенців, а також прийняття ефективних управлінських рішень. Олег Яременко, керівник регіонального офісу «U-LEAD з Європою» в Кіровоградській області, розповів, що від освітян Миколаївської, Кіровоградської та Одеської областей вони отримали десятки запитань. Щоб відповісти на них, організували інформаційну сесію.
Експерт U-LEAD з питань освіти Сергій Дятленко нагадав учасникам про те, що навчальний процес і навчальний рік не є тотожними поняттями.
“Згідно із постановою, навчальний рік починається 1 вересня 2023 і триває до 28 червня 2024 року. Але важливо пам’ятати, що навчальний процес – це 35 учбових тижнів. Норму про 175 навчальних днів на час дії воєнного стану скасовано”, - наголосив спікер.
Під час сесії експерт надав роз’яснення щодо організації навчального процесу у школах в умовах воєнного стану. За його словами, форма навчання визначається рішенням обласних військових адміністрацій та засновників закладів освіти і залежить від наявності укриттів та можливості організувати безпечне навчання:
“Форма навчання може змінюватися в залежності від зміни безпекової ситуації тощо. Якщо батьки не погоджуються з очною формою навчання, вони можуть обрати іншу: дистанційну, сімейну, екстернатну”.
Також розглянули особливості повноважень місцевого самоврядування щодо прийняття рішень та кадрові питання, пов’язані із призначенням директора школи в умовах воєнного стану; організації роботи педагогів, які перебувають за кордоном; призупиненням роботи освітнього закладу.
Актуалізувати інформацію щодо подання звітності, яка використовується для розрахунку освітніх субвенцій, учасникам допоміг Андрій Литвинчук, перший заступник директора ДНУ «Інститут освітньої аналітики». Він нагадав, що 5 вересня о 18.00 закінчується подача інформації щодо учнів, які навчаються в закладі освіти.
“6 вересня ці дані будуть «вивантажені» і передані в розрахунки. Тому важливо зараз ще раз все перевірити, адже від правильності подання адміністративної та відомчої звітності залежить розмір освітніх субвенцій, що їх отримує громада з державного бюджету”, - розповів Литвинчук.
Також він анонсував зміни щодо навчання дітей з числа зовнішніх та внутрішніх переселенців, які найближчим часом очікуються у сфері освіти.
Підсумовуючи інформаційну сесію, Сергій Дятленко наголосив:
«Освіта – це не камінь, що обростає мохом, а процес постійного руху і розвитку».
Він презентував учасникам декілька лайфхаків, як покращити цей процес і зробити його більш дитиноцентричним.
Отже, для збереження здоров’я дітей експерт рекомендує встановлювати стоячі парти та інші елементи для фізичної активності, планувати в розкладі уроки парами для старшокласників, для початкової школи – прогулянки.
Для ефективного використання коштів та інших ресурсів освітніх закладів вивчати деякі дисципліни на базі міжшкільних ресурсних центрів, якщо мало учнів — створювати класи-комплекти у початковій школі, об’єднувати учнів наступних класів для проведення окремих уроків (наприклад, фізкультури для 5-6 класів або 8-9).
На думку Сергія Дятленка, скасування оцінювання з деяких предметів, запровадження нестандартних форм занять (експедиції, фестивалі, дослідження, інтелектуальні ігри, тощо), реалізація проєктів із залученням учнів, створення волонтерських центрів у школах – усе це підвищує мотивацію школярів до навчання.
А для покращення ефективності освітнього процесу експерт радить шукати механізми зменшення використання учнями мобільних телефонів, створювати на базі шкіл відкриті коворкінги, навчальний процес розпочати 4 вересня, а 1 вересня організувати цікаві заходи для дітей.
23 грудня 2024
Завершення закупівельного 2024 року з...
Експерти Програми USAID DOBRE підготували розʼяснення на тему «Завершення закупівельного 2024 року з урахуванням...
23 грудня 2024
Децентралізація 2024: підсумки року
Децентралізація 2024: підсумки року
Чим запам’ятається 2024 рік учасникам процесу реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади?...
23 грудня 2024
«Агенції регіонального розвитку мають проявити...
Плани та пріоритети Міністерства розвитку громад та територій щодо діяльності агенцій регіонального розвитку (АРР),...
20 грудня 2024
Вакансія: Полісі Координатор/-ка (англ.)
Вакансія: Полісі Координатор/-ка (англ.)
Опис контексту SALAR International завершила свої поточні проєкти в Україні (DSP та PROSTO), які були...